.
Mamy 12 435 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Warunki dostawy a zlecenie transportowe

Autor: Jakub Bonowicz • Opublikowane: 15.07.2015

Czy eksporter (wystawiający fakturę eksportową), wpisując warunki dostawy z grupy C (CIP, CPT) lub D (DAP, DDU), powinien posiadać zlecenie transportowe – podstemplowane i zatwierdzone przez przewoźnika? Zaznaczam, że usługi transportowe są świadczone przez firmy zewnętrzne (w tym zagraniczne). W powyższych warunkach dostawy jest wymagane rozgraniczenie kosztów transportu (do granicy RP i od granicy RP do miejsca przeznaczenia). Czy też może wystarczy podpisanie jednej umowy – długoterminowej lub nawet bezterminowej o świadczenie usług, a umawianie podstawiania samochodów będzie się odbywało telefonicznie, ponieważ firmy te znają się od lat? Stawka VAT to 0%


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

UWAGA! Poniższy tekst stanowi jedynie fragment dłuższej odpowiedzi.

 

W zasadzie wobec ostatnich orzeczeń WSA i NSA problem jest już nieaktualny. Rozumiem, w czym jest rzecz – mianowicie, aby odliczyć VAT, firma eksportowa nie może wykonywać tylko eksportu, tylko musi wykonać jakąś czynność opodatkowaną VAT w Polsce. Jednakże zgodnie z interpretacją wykazanie przez przedsiębiorcę chociażby jednej transakcji opodatkowanej w Polsce daje mu prawo do potrącenia podatku z tytułu zakupów, jakich dokonywał w Polsce.

 

Przykład: irlandzka spółka świadcząca usługi księgowe na terenie całej UE. Na potrzeby VAT zarejestrowała się ona także w Polsce i utworzyła tu oddział. Do kwietnia 2009 r. w ogóle nie wykonywała usług księgowych w naszym kraju i nie rozliczała się z fiskusem. Wyjątek miał miejsce w 2008 r., kiedy obciążyła pracownika za użycia dla celów prywatnych taksówki opłaconej przez niego firmowymi pieniędzmi. Wtedy spółka wystawiła refakturę na kwotę 22,50 zł brutto i zapłaciła należny VAT. Od kwietnia 2009 r. zaczęła świadczyć usługi księgowe w Polsce i tu rozliczać VAT.

 

Ponieważ już wcześniej poniosła w naszym kraju wydatki związane z działalnością gospodarczą, pojawiła się kwestia, czy może odzyskać VAT naliczony przed kwietniem 2009 r. Uznała, że ma takie prawo. Przywołała dwa wyroki NSA z 1 czerwca 2011 r. (sygn. akt I FSK 859-860/10). Wynika z nich, że aby odliczyć daninę naliczoną w danym kraju, trzeba też wykazać odpowiednio podatek należny. Spółka przypomniała art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy o VAT, z którego wynika, że można odliczyć daninę, jeśli importowane lub kupione towary bądź usługi dotyczą czynności świadczonych za granicą, pod warunkiem że potrącenie byłoby możliwe, gdyby czynności te były wykonywane w Polsce. Firma oceniła, że skoro wykazała VAT należny w 2008 r. z tytułu refakturowania przejazdu taksówką przez jej pracownika, to ma prawo do preferencji.

 

Izba Skarbowa i WSA w Gdańsku nie zgodziły się z tym. Ich zdaniem skoro do kwietnia 2009 r. nie świadczyła ona w Polsce usług księgowych i posługiwała się irlandzkim NIP, to nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu wcześniejszych wydatków. Po tej dacie ma prawo do preferencji na podstawie zasad ogólnych i art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy.

 

(…)

 

Podsumowując kwestie prawno – podatkowe. Zdecydowanie konieczne jest wystąpienie do właściwego dyrektora izby z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego. Stanowisko tych organów jest wiążące dla organów, niewiążące dla podatnika. Oznacza to, iż jeśli uda się uzyskać interpretację korzystną (np. akceptującą proponowane przez nas rozwiązanie podatkowe czy w zakresie składek na ubezpieczenie społeczne, to wówczas podatnik może z powodzeniem do niego się stosować i nie poniesie negatywnych konsekwencji podatkowych, składkowych czy karno – skarbowych, o ile oczywiście nie wychodzi poza ten stan faktyczny, który opisał we wniosku o interpretację i nie zmieni się stan prawny. Jeśli natomiast interpretacja jest niekorzystna, to podatnik nie musi się do niej stosować (wcale nie jest powiedziane, że organy nie orzekną inaczej), może on także (po uprzednim wezwaniu organu podatkowego do usunięcia naruszenia prawa – swego rodzaju „odwołanie”) zaskarżyć ją do sądu administracyjnego. Opłata urzędowa od wniosku o interpretację (w zakresie jednego stanu faktycznego) wynosi 40 zł (czasem organ każe dopłacać, twierdząc, iż wniosek obejmuje np. kilka stanów faktycznych). Czas oczekiwania na odpowiedź od Ministra Finansów wynosi około 3 miesięcy. Jeśli byłby Pan zainteresowany sporządzeniem takiego wniosku, to chętnie pomogę. (…)

 

Informujemy, że świadczymy pomoc prawną z zakresu przedstawionej tematyki.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 3 + IV =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »