Mamy 11 498 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wysoka wartość rynkowa samochodu określona przez urząd celny

Autor: Elżbieta Jędruczyk • Opublikowane: 01.07.2013

W latach 2002-2009 prowadziłem działalność usługową (m.in. naprawa samochodów i handel nimi). W 2008 r. nabyłem w Anglii samochód osobowy za 2500 funtów. Taką też kwotę zgłosiłem do UC. Zapłaciłem ponad 1500 zł akcyzy. Po kilkunastu dniach dostałem wezwanie do zmiany podstawy opodatkowania (z ok. 11 tys. zł na 31 tys. zł!). Nie zmieniłem nic, bo rachunek mam oryginalny i nie zamierzałem płacić za coś, do czego nie jestem zobowiązany. Napisałem pismo wyjaśniające, dlaczego cena jest taka, a nie inna. Przez parę lat miałem spokój, ale kilka dni temu dostałem zawiadomienie o wszczęciu postępowania w sprawie zaniżenia wartości tego pojazdu. Ktoś mi powiedział, że jeśli przedstawię rachunki za transport, naprawy itd., to może UC da mi spokój. Nie wiem jednak, co mógłbym im przedstawić, skoro lawetę miałem swoją, a wszelkie naprawy wykonałem sam. Zaznaczę, że samochód sprzedałem kilka miesięcy po nabyciu za 14 700 zł, na co mam fakturę. Auto pochodzi z Anglii. W związku z tym wartość rynkowa tego samochodu nie jest równa wartości rynkowej auta z kierownicą po lewej stronie. Co robić?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

W tej sytuacji należałoby przede wszystkim udać się do urzędu i zapoznać z aktami. Ponieważ czas prawdopodobnie już nagli, najlepiej byłoby mieć ze sobą od razu przygotowane pismo wyjaśniające oraz ewentualne dokumenty potwierdzające niższą niż przeciętna wartość rynkową samochodu.

 

Z Pana opisu wynika, że samochód został przez Pana przetransportowany oraz wyremontowany we własnym zakresie – być może dysponuje Pan jakimikolwiek dokumentami (fakturami dotyczącymi zakupu niezbędnych części, materiałów potrzebnych do napraw blacharskich itd.).

 

Jeżeli wykonywał Pan podobne usługi na rzecz innych podmiotów, być może dysponuje Pan fakturami pozwalającymi na ustalenie wartości wykonanej przez Pana pracy (mam tu na myśli materiał porównawczy w postaci faktur wystawianych dla innych kontrahentów za podobne usługi).

 

Fakt samodzielnego przetransportowania samochodu do kraju można z całą pewnością co najmniej uprawdopodobnić, przedstawiając dokumenty potwierdzające posiadanie przez Pana lawety (kserokopia dowodu rejestracyjnego, inne dokumenty); koszt paliwa również da się oszacować.

 

Pomocny dla ustalenia wartości rynkowej samochodu będzie orientacyjny koszt dostosowania samochodu brytyjskiego do polskich przepisów drogowych (nawet jeśli przeróbki zostały wykonane przez Pana we własnym zakresie, należałoby się posiłkować rynkową ceną wykonania podobnych usług przez wyspecjalizowane podmioty).

 

Jeżeli posiada Pan dokumenty potwierdzające posiadanie przez Pana kwalifikacji do samodzielnego wykonywania tego typu robót, dobrze byłoby je załączyć. W Pana interesie będzie również uprawdopodobnienie posiadania możliwości lokalowych i technicznych samodzielnego wykonania przeróbek (posiadania stosownych narzędzi, warsztatu). Argumentem na Pana korzyść byłaby też dokumentacja z przeprowadzonych po przeróbkach badań technicznych potwierdzających fakt ich wykonania.

 

Z pewnością należy dokładnie opisać stan techniczny samochodu w dniu jego nabycia (wszelkie wady, usterki, ewentualna dokumentacja fotograficzna, jeżeli taką Pan posiada) – opis powinien być możliwie szeroki i szczegółowy.

 

Bardzo silnym argumentem na Pana korzyść będzie kopia faktury sprzedaży samochodu. Fakt, że pojazd już po sprowadzeniu go do kraju i dokonaniu kosztownych przeróbek wart był 14 700 złotych, ma moim zdaniem duże znaczenie dla sprawy.

 

W przypadku gdyby doszło do wydania niekorzystnej dla Pana decyzji, należałoby zweryfikować przede wszystkim powołaną w niej podstawę prawną (podstawy prawne powołane w załączonych przez Pana pismach zaczęły obowiązywać w 2009 roku) – nie ma to co prawda wielkiego znaczenia dla oceny stanu prawnego (właściwe przepisy brzmiały analogicznie), w przypadku jednak wydania decyzji opartej na niewłaściwej podstawie prawnej może być to silną podstawą do jej uchylenia. Nie ma oczywiście gwarancji, że organ podatkowy w wydanej decyzji swój błąd poprawi – jest wysokie prawdopodobieństwo, że błąd zostanie powielony; z tego względu korzystniejsze dla Pana na tym etapie postępowania będzie nieporuszanie tej kwestii.

 

Generalnie należy wyjść z założenia, że im więcej dowodów na Pana korzyść, tym lepiej; w grę wchodzą wszelkie zgodne z prawem argumenty (z zeznaniami świadków włącznie).

 

 

*Stan prawny z dnia 4.12.2012 r.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • jeden minus V =

»Podobne materiały

Handel tytoniem

Chcę sprowadzać i sprzedawać tytoń w postaci liści z Bułgarii. Z jakimi opłatami mam się liczyć (VAT, akcyza)? Będą to paczki po ok. 20 kg wagi, w transporcie 6–10 ton. Czy muszę założyć działalność gospodarczą? Chciałbym sprzedawać go różnym podmiotom (firmom, prywatnym). Czy mogę otworzyć hu

 

Olej do celów opałowych używany w agregacie a podatek akcyzowy

Dwa lata temu kupiłem paliwo opałowe z zastosowaniem obniżonej stawki podatku akcyzowego. Upewniłem się u sprzedawcy, że na agregat też może brać olej opałowy (nie można do pojazdów). Urząd celny stwierdził, że na agregat nie przysługuje mi obniżona stawka podatku i nakazał dopłacić brakującą sumę.

 

Sprzedaż sprowadzonego samochodu z USA

Sprowadziłam z USA samochód do Polski jako mienie przesiedleńcze. Posiadam podwójne obywatelstwo. Nie znalazłam jednak w Polsce pracy i postanowiłam zostać w Stanach. Sprzedałam więc samochód. Ostatnio dowiedziałam się, że szuka mnie policja celna. Czy mam się czego obawiać?

 

Sprzedaż samochodu na Allegro za 97 zł – cena 1000-krotnie niższa od wartości rynkowej

Kilka dni temu wystawiłam na sprzedaż na Allegro samochód w kwocie 97 zł (wystawiając samochód, wpisałam kolejno: dziewięć, siedem, kropka, zero, zero, zero) zamiast, oczywiście, 97 000 zł. Zanim się zorientowałam, że system źle odczytał wpisaną przeze mnie cenę, ktoś już kliknął „Kup Ter

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »