Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wartość rynkowa nieruchomości

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 26.08.2013

Żona kupiła mieszkanie od swojego wuja. W akcie notarialnym jest wpis: „Kupująca oświadcza, że zezwala [nazwisko, imię wuja] na dożywotnie, nieodpłatne zamieszkiwanie i użytkowanie całego przedmiotowego lokalu”.
1. Czy ten zapis umożliwia obniżenie ceny sprzedawanego mieszkania (wartości rynkowej nieruchomości), a tym samym podstawy do zapłaty podatku?
2. Czy zamieszkiwanie za darmo przez wuja rodzi jakieś skutki podatkowe? Wuj czasami mieszka w swoim dawnym mieszkaniu, a czasami (np. w zimie) u nas.

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Ad 1. Tak, należy się tu odnosić do tzw. wartości rynkowej. Wartość rynkową określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca odpłatnego zbycia. Oczywiście wartość obciążonej nieruchomości jest znacznie mniejsza niż wartość takiej samej nieruchomości nieobciążonej.

 

Obowiązująca procedura jest taka, że jeżeli wartość wyrażona w cenie określonej w umowie odpłatnego zbycia znacznie odbiega od wartości rynkowej nieruchomości lub praw majątkowych oraz innych rzeczy, organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej wezwie strony umowy do zmiany tej wartości lub wskazania przyczyn uzasadniających podanie ceny znacznie odbiegającej od wartości rynkowej. W tym momencie można właśnie argumentować i wskazywać, jakie są przyczyny obniżenia ceny. W razie nieudzielenia odpowiedzi, niedokonania zmiany wartości lub niewskazania przyczyn, które uzasadniają podanie ceny znacznie odbiegającej od wartości rynkowej, organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej określi wartość z uwzględnieniem opinii biegłego lub biegłych. Jeżeli wartość ustalona w ten sposób odbiega co najmniej o 33% od wartości wyrażonej w cenie, koszty opinii biegłego lub biegłych ponosi zbywający.

 

Ad 2. Samo zamieszkiwanie nie, gdyż korzysta on jedynie z posiadanego prawa lub nie, w zależności od swej woli.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Podatkowo relewantne jest tu ustanowienie prawa i jego charakter. Z przedstawionego zapisu nie wynika moim zdaniem, jaki charakter ma ustanowienie używania, gdyż mimo że w cytowanym zdaniu użyto słowa „nieodpłatne”, jeśli cena zostaje obniżona w zamian właśnie za ustanowienie tego prawa, to sądzę, iż jest to użytkowanie odpłatne.

 

Zatem wuj może mieć do czynienia bądź z podatkiem od spadków i darowizn, bądź z podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

 

Obowiązek podatkowy w podatku od spadków i darowizn, gdy mamy do czynienia z ustanowieniem nieodpłatnego użytkowania (a na to wskazuje przedstawiony przez Pana zapis), powstaje z chwilą ustanowienia tego prawa i ciąży na nabywcy własności rzeczy i praw majątkowych. Podstawę opodatkowania stanowi tu wartość świadczenia. Stawka podatkowa dla II grupy (w grupie tej jest właśnie rodzeństwo rodziców) wynosi od nadwyżki podstawy opodatkowania, ponad kwotę wolną od podatku (tj. 7276 zł), od 7% przez 9% do 12% – w zależności od wartości.

 

Zgodnie z art. 13 ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn wartość świadczeń powtarzających się przyjmuje się do podstawy opodatkowania w wysokości rocznego świadczenia (stosuje się odpowiednio do obliczenia wartości prawa użytkowania i służebności) pomnożonego:

 

  1. w razie ustanowienia świadczeń na czas określony co do liczby lat lub ich części – przez liczbę lat lub ich części;
  2. w pozostałych przypadkach, w tym w razie ustanowienia świadczeń na czas nieokreślony – przez 10 lat.

 

Zgodnie z ust. 3 art. 13 roczną wartość użytkowania i służebności ustala się w wysokości 4% wartości rzeczy oddanej w użytkowanie lub obciążonej służebnością.

 

Czyli 10 razy 4% wartości nabytego mieszkania to wartość użytkowania podlegająca opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.

 

Zaznaczę na marginesie, że inaczej jest, gdy ustanowienie prawa użytkowania ma charakter odpłatny – podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Obowiązek podatkowy powstaje tu z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej i ciąży na użytkowniku.

 

Jeszcze inna sytuacja to umowa dożywocia, tj. gdy w zamian za przeniesienie własności nieruchomości nabywca zobowiązał się zapewnić zbywcy dożywotnie utrzymanie.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 3 + 10 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Ustalenie wartości rynkowej nieruchomości

Ja i mój brat jesteśmy współwłaścicielami gospodarstwa rolnego. Brat ma 3/4 nieruchomości, zaś ja 1/4. Jakiś czas temu brat złożył w sądzie wniosek o zniesienie współwłasności w ten sposób, że gospodarstwo przejmie on, ale spłaci mnie w kwocie 14 tys. zł. Jest to wycena sprzed paru lat – teraz nieruchomość jest więcej warta. Moim zdaniem, biegły sądowy powinien ustalić aktualną wartość rynkową nieruchomości. Czy mam rację? W załączniku przesyłam dokumenty do analizy.

 

Zakup nieruchomości poniżej wartości rynkowej

Mój krewny, mając na uwadze sporą przysługę, którą mu kiedyś wyświadczyłem, chce sprzedać mi swoją działkę za cenę poniżej wartości rynkowej (załóżmy, że ziemia warta jest ok. 80 000 zł, a ja zapłacę tylko 10 000 zł). Czy jeśli zapłacę podatek od właściwej wartości nieruchomości, to i tak narażę się na wszczęcie postępowania ze strony organów podatkowych? Proszę o poradę, co powinienem zrobić, by wszystko przeprowadzić zgodnie z prawem.

Wartość rynkowa samochodu

W latach 2002-2009 prowadziłem działalność usługową (m.in. naprawa samochodów i handel nimi). W 2008 r. nabyłem w Anglii samochód osobowy za 2500 funtów. Taką też kwotę zgłosiłem do UC. Zapłaciłem ponad 1500 zł akcyzy. Po kilkunastu dniach dostałem wezwanie do zmiany podstawy opodatkowania (z ok. 11 tys. zł na 31 tys. zł!). Nie zmieniłem nic, bo rachunek mam oryginalny i nie zamierzałem płacić za coś, do czego nie jestem zobowiązany. Napisałem pismo wyjaśniające, dlaczego cena jest taka, a nie inna. Przez parę lat miałem spokój, ale kilka dni temu dostałem zawiadomienie o wszczęciu postępowania w sprawie zaniżenia wartości tego pojazdu. Ktoś mi powiedział, że jeśli przedstawię rachunki za transport, naprawy itd., to może UC da mi spokój. Nie wiem jednak, co mógłbym im przedstawić, skoro lawetę miałem swoją, a wszelkie naprawy wykonałem sam. Zaznaczę, że samochód sprzedałem kilka miesięcy po nabyciu za 14 700 zł, na co mam fakturę. Auto pochodzi z Anglii. W związku z tym wartość rynkowa tego samochodu nie jest równa wartości rynkowej auta z kierownicą po lewej stronie. Co robić? W załączniku pismo z UC.

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »