.
Udzieliliśmy ponad 123,6 tys. porad prawnych i mamy 14 119 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Wartość akcji firmy w spadku

Autor: Karol Jokiel

Opis Problemu:

Nie mieliśmy z żoną rozdzielności majątkowej. Jeszcze za życia żony otrzymałem akcje pracownicze o określonej wartości nominalnej. Możliwość zbycia była zablokowana na 2 lata. Po upływie tego okresu, ale już po śmierci żony, akcje sprzedałem zakładowi, który miał prawo pierwokupu. Cena była wyższa od ceny nominalnej. Jaką cenę należy przyjąć do działu spadku?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

W umowie o dział spadku strony mogą zgodnie określić wartość poszczególnych przedmiotów – zasadniczo w dowolny sposób – jeżeli tylko wszystkie strony się na to godzą.

 

W postępowaniu sądowym o dział spadku zasadniczo jego stan (skład) ustala się według chwili otwarcia spadku, a jego wartość według cen z chwili dokonania działu (tak orz. SN z 27 września 1974 r. – III CZP 58/74, Biuletyn SN 1974, nr 10, poz. 195). Chodzi przy tym o ceny rynkowe (orz. SN z 30 grudnia 1975 r. – III CRN 349/75).

 

Jeżeli uczestnicy postępowania zgodnie określą wartość przedmiotów spadkowych, nawet w toku postępowania przed sądem, to jest to dla sądu wiążące. W razie sporu co do wartości przedmiotu, ocenia się ją na podstawie opinii biegłego. W przypadku akcji trzeba by odwołać się najpewniej do notowań akcji danej firmy z dnia działu spadku.

 

To, że zbył Pan już akcje, nie ma tu istotnego znaczenia, albowiem spadkobierca może tylko za zgodą pozostałych spadkobierców rozporządzić udziałem w przedmiocie należącym do spadku. W razie braku zgody któregokolwiek z pozostałych spadkobierców rozporządzenie jest bezskuteczne o tyle, o ile naruszałoby uprawnienia przysługujące temu spadkobiercy na podstawie przepisów o dziale spadku.

 

Pozostali spadkobiercy nie mogą więc, z punktu widzenia prawa, stracić na Pana przedwczesnym zarządzeniu przedmiotem należącym do spadku.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Karol Jokiel

Radca prawny, absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Specjalizuje się w prawie cywilnym i prawie pracy oraz procedurze cywilnej jak również windykacji należności, w tym także za granicą. Dotychczas udzielił ponad 1000 porad! Jest praktykującym prawnikiem z kilkuletnim doświadczeniem zawodowym w renomowanej kancelarii prawnej.

 

Naszym klientom pomaga sporządzać umowy, egzekwować należności od dłużników, odpowiada też na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorem licznych publikacji: artykułów, aktualności, kilku eBooków oraz członkiem i założycielem stowarzyszenia Lex et Veritas, które stawia sobie za cel szerzenie w społeczeństwie wiedzy prawnej.

 

Jest autorem poradnika Zwalczanie przewlekłości postępowania cywilnego oraz stronniczości sędziego.


Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • X + siedem =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl