Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Walka o spotkania z dziećmi

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 14.01.2017

Niedawno rozwiodłem się z żoną, która mnie zdradzała. Była tylko jedna sprawa, wszystko przebiegło szybko. Mamy dwoje dzieci i żona teraz utrudnia mi kontakty… Jak mam walczyć o spotkania z dziećmi? Czy będę je mógł zabierać czasami na weekend czy święta? Żona kłamała przed sądem w kwestii finansowej  i osobistej – czy mogę to jakoś teraz wykorzystać? Dodam, że nie mam odpisu wyroku rozwodowego. Co robić?

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego zwanego dalej K.r.io. oraz przepisy Kodeksu postępowania cywilnego – K.p.c.

 

Jeżeli wyrok jest prawomocny, to nie można go już wzruszyć skargą kasacyjną. Ustawodawca nie przewiedział bowiem prawa wniesienie skargi kasacyjnej w sprawach o rozwód. Zgodnie z art. 3982 § 2 K.p.c. skarga kasacyjna jest niedopuszczalna także w sprawach o rozwód, o separację. Skarga kasacyjna i tak nie byłaby możliwa w Pana przypadku, bowiem, jak mniemam, sprawa zakończyła się na pierwszej instancji. Od wydanego przez sąd drugiej instancji prawomocnego wyroku lub postanowienia w przedmiocie odrzucenia pozwu albo umorzenia postępowania kończących postępowanie w sprawie strona, Prokurator Generalny, Rzecznik Praw Obywatelskich lub Rzecznik Praw Dziecka może wnieść skargę kasacyjną do Sądu Najwyższego, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej. Innymi słowy nie została wyczerpana droga, by w ogóle można było oceniać, czy skarga kasacyjna jest dopuszczalna, czy też nie.

 

Teoretycznie możliwe jest złożenie skargi o wznowienie postępowania, ale wówczas musiałby Pan wykazać przesłankę (choćby jedną) opisaną w K.p.c. Niedopuszczalna jest skarga o wznowienie od wyroku orzekającego unieważnienie małżeństwa lub rozwód albo ustalającego nieistnienie małżeństwa, jeżeli choćby jedna ze stron zawarła po jego uprawomocnieniu się nowy związek małżeński. Jeżeli żadne z Państwa nie zawarło nowego związku małżeńskiego, istnieje teoretyczna szansa na wznowienie postępowania. Można żądać wznowienia postępowania z powodu nieważności:


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Fot. Fotolia

Walka o spotkania z dziećmi

 

  • jeżeli w składzie sądu uczestniczyła osoba nieuprawniona albo jeżeli orzekał sędzia wyłączony z mocy ustawy, a strona przed uprawomocnieniem się wyroku nie mogła domagać się wyłączenia;
  • jeżeli strona nie miała zdolności sądowej lub procesowej albo nie była należycie reprezentowana bądź jeżeli wskutek naruszenia przepisów prawa była pozbawiona możności działania; nie można jednak żądać wznowienia, jeżeli przed uprawomocnieniem się wyroku niemożność działania ustała lub brak reprezentacji był podniesiony w drodze zarzutu albo strona potwierdziła dokonane czynności procesowe.

 

Można żądać wznowienia na tej podstawie, że:

 

  • wyrok został oparty na dokumencie podrobionym lub przerobionym albo na skazującym wyroku karnym, następnie uchylonym;
  • wyrok został uzyskany za pomocą przestępstwa.

 

Z powodu przestępstwa można żądać wznowienia jedynie wówczas, gdy czyn został ustalony prawomocnym wyrokiem skazującym, chyba że postępowanie karne nie może być wszczęte lub że zostało umorzone z innych przyczyn niż brak dowodów.

 

Wyraźnie przy tym podkreślić należy, że przyczyna wznowienia postępowania winna być wskazana w skardze i co najmniej winna być uprawdopodobniona, tj. potwierdzona dowodami, które sąd będzie oceniał.

 

W chwili obecnej jeżeli kontakty z synami nie zostały uregulowane wyrokiem rozwodowym, to zasadne jest wskazanie, iż może Pan wystąpić do sądu z wnioskiem o uregulowanie kontaktów. Proszę pamiętać, że wyrok jest doręczany na Pana wniosek. Jeżeli takiego wniosku Pan nie złożył, nie otrzyma Pan wyroku. W treści wniosku może Pan wskazać, że jest Pan po rozwodzie, że wyrok się uprawomocnił, ale Pana uwadze uszło uregulowanie kontaktów. W treści wniosku winien Pan wprost napisać, że zależy Panu na jak najszybszym rozstrzygnięciu sprawy o kontakty, ale wyroku nie może Pan przedłożyć, gdyż nim nie dysponuje. Na dowód powyższego dołączony ma zostać do wniosku wniosek o wydanie odpisu wyroku z adnotacją o prawomocności. We wniosku winien Pan wnosić o zabezpieczenie poprzez ustalenie kontaktów na czas postępowania. Opłata sądowa od wniosku wynosi 40 zł. W treści wniosku powinien Pan wskazać dokładnie, jak kontakty mają być uregulowane, tj. w jakie dni, w jakich godzinach, w ferie zimowe, letnia, święta itp.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 9 - trzy =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Wakacyjny wyjazd dziecka za granicę – zmiana ustaleń co do kontaktów z dzieckiem rozwiedzionego rodzica wobec jego nagannych zachowań

Jestem po rozwodzie, mieszkam i pracuję w Niemczech, były mąż również. Mam jednak dotąd stałe zameldowanie w Polsce. Po rozwodzie opieka nad dzieckiem została powierzona mnie. W związku z tym, że były mąż molestował seksualnie córkę, zdecydowano, że może ją widywać raz w ty

Przeprowadzka dziecka za granicę do jednego z rozwiedzionych rodziców

Jestem 4 lata po rozwodzie. Decyzją sądu nasze dzieci (córka i syn) pozostały pod opieką matki. Od 3 lat mieszkam i pracuję w Wielkiej Brytanii. Latem starsze dziecko, syn, zadecydował, że chce ze mną tu zostać. Mam więc pytanie – jak będzie wyglądało płacenie alimentów, czy mo

Przepisanie gospodarstwa rolnego na niepełnoletnie dziecko

Chciałbym zapisać mojemu synowi z nieformalnego związku gospodarstwo rolne. Czy jest to możliwe, jeśli dziecko ma 5 lat? Czy należy wskazać, kto tymczasowo rozporządza jego nieruchomością? Czy zabezpieczeniem mojego kredytu mogę uczynić gospodarstwo dziecka (możliwe jest takie zastrzeż
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »