Mamy 10 755 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wakacyjny wyjazd dziecka za granicę – zmiana ustaleń co do kontaktów z dzieckiem rozwiedzionego rodzica wobec jego nagannych zachowań

Autor: Tomasz Ciasnocha • Opublikowane: 06.08.2010

Jestem po rozwodzie, mieszkam i pracuję w Niemczech, były mąż również. Mam jednak dotąd stałe zameldowanie w Polsce. Po rozwodzie opieka nad dzieckiem została powierzona mnie. W związku z tym, że były mąż molestował seksualnie córkę, zdecydowano, że może ją widywać raz w tygodniu, tylko w miejscu neutralnym, w obecności osoby trzeciej (nie mnie).

Eksmąż poczuwa się do alimentów jedynie sporadycznie, zalega za okres 2 lat. Zatem muszę przede wszystkim zadbać o nasze utrzymanie, dlatego przed zbliżającymi się wakacjami mam problem, bo nie chcę córki, która teraz ma 9 lat, zostawiać samej w domu. Dlatego chciałabym zorganizować jej wakacje w Polsce u mojej mamy i rodzeństwa. W jaki sposób mam postąpić, aby eksmąż nie robił mi problemów z powodu braku możliwości widzenia dziecka? Ostatnio zaczął mnie oskarżać, że utrudniam mu widzenia z dzieckiem (córka nie chce się z nim widywać). Wymyślił nawet, że może się widywać z dzieckiem w Polsce. Ale to niemożliwe! Moja mama była terroryzowana i straszona przez niego, kiedy jeszcze mieszkaliśmy w kraju, nie zniosłaby spotkania z nim. A ostatnio córka odważyła się mu powiedzieć, że przez okres wakacji nie muszą się spotykać, więc tak strasznie ją zwyzywał, że ze strachu dwa dni nie spała, nie mogłam jej uspokoić. Co mogę zrobić, aby uchronić ją przed nim? Proszę o pomoc!


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Tomasz Ciasnocha

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

W pierwszej kolejności należałoby się zastanowić, jakie środki powziąłby Pani eksmąż w celu utrudnienia wyjazdu córki i przed jakim sądem (polskim czy niemieckim).

 

Z art. 19 § 1 ustawy – Prawo prywatne międzynarodowe wynika, że stosunki prawne między rodzicami a dzieckiem, w tym kwestia opieki nad dzieckiem, podlegają prawu ojczystemu dziecka. Zakładam, że Pani córka posiada jedynie polskie obywatelstwo, więc właściwym sądem byłby sąd polski.

 

W pytaniu nie wskazała Pani, czy były mąż ma ograniczoną władzę rodzicielską, czy też został jej pozbawiony, a ma jedynie ustalone kontakty z dzieckiem. Jeżeli mąż został pozbawiony władzy rodzicielskiej, nie ma on żadnych możliwości utrudnienia wyjazdu Pani córki na wakacje. Teoretycznie mógłby wystąpić do sądu w celu wyegzekwowania swego prawa do widzeń z córką. Postanowienie sądowe o kontaktach rodziców z dzieckiem może podlegać przymusowemu wykonaniu, co potwierdził Sąd Najwyższy w swojej uchwale z 28 sierpnia 2008 r. (sygn. akt III CZP 75/08). W praktyce jednak sądy niechętnie sięgają po ten drastyczny środek. Ponadto wyjazd na wakacje do Polski nie oznacza jeszcze utrudnień w kontaktach z dzieckiem.

 

W przypadku tylko ograniczenia prawa opieki nad dzieckiem sąd wskazuje, jakie obowiązki i uprawnienia pozostawia przy rodzicu ograniczonym w prawach. Z reguły są to uczestnictwo w podejmowaniu decyzji co do kwestii związanych ze zmianą miejsca pobytu dzieci, z organizowaniem ich wypoczynku i wczasów, ich leczeniem, z wyborem szkoły, nauką pozaszkolną, zasadami wychowania, kierunkiem i zakresem wykształcenia, praktyką zawodową, wyborem zawodu itd.

 

Jeżeli z wyroku sądowego określającego zakres praw Pani byłego męża w stosunku do dziecka wynika, że ma prawo do podejmowania decyzji w sprawie wakacji córki, teoretycznie – w związku z art. 97 § 2 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (który mówi, że w braku porozumienia rodziców w sprawach związanych z dzieckiem rozstrzyga sąd opiekuńczy) – mógłby on wystąpić do sądu, by ten zakazał wyjazdu córki na wakacje. Jednak takie orzeczenie sądowe jest bardzo nieprawdopodobne, biorąc pod uwagę, że sąd orzekając musi się kierować dobrem dziecka, a temu nie przeciwstawia się wyjazd Pani córki na wakacje.

 

Zakładając, że władza rodzicielska ojca została ograniczona do możliwości interesowania się zdrowiem córki, postępami w nauce i wyborem dla niej szkoły, ale ojciec dziewczynki ma prawo do ustalonych z nią kontaktów. Gdyby Pani chciała zakazać kontaktów z dzieckiem lub zmienić ich formę, musi Pani wystąpić z wnioskiem do sądu rejonowego – wydział rodzinnego właściwego ze względu na ostatnie miejsca zamieszkania Pani córki w Polsce.

 

Podstawę prawną do złożenia takiego wniosku stanowi art. 1132 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Mówi on, że sąd opiekuńczy może ograniczyć utrzymywanie kontaktów z dzieckiem. W szczególności sąd może kontaktów tych zakazać lub ograniczyć je do porozumiewania się na odległość.

 

Biorąc pod uwagę, iż kontakty z dzieckiem są uznawane za istotny element prawidłowego rozwoju każdego dziecka, oraz za prawo każdego rodzica, nawet jeśli jest pozbawiony władzy rodzicielskiej, sądy zakaz kontaktu stosują z dużą ostrożnością. Przykładem orzeczenie Sądu Najwyższego z dnia 7 listopada 2000 r. (I CKN 1115/00). Wskazał on, iż: „Ze względu na charakter prawa do osobistej styczności z dzieckiem, odebranie rodzicom tego prawa może nastąpić wyjątkowo, np. gdy utrzymywanie osobistych kontaktów rodziców z dzieckiem zagraża jego życiu, zdrowiu, bezpieczeństwu bądź wpływa demoralizująco na dziecko”.

 

W związku z powyższym we wniosku do sądu powinna Pani poprosić o zakaz kontaktu ojca z dzieckiem lub o ustalenie sposobu kontaktu do porozumiewania się na odległość (art. 1132 § 2 pkt 4), np. telefonicznie.

 

Wniosek może wyglądać następująco:

 

Do Sądu Rejonowego w ....

Wydział Rodzinny i Nieletnich

 

Wnioskodawca: (Pani imię i nazwisko)

(adres)

Uczestnik postępowania: imię i nazwisko Pani eksmęża,

(adres)

 

Wniosek o zakazanie osobistej styczności z dzieckiem

 

Wnoszę:

 

  1. o zakazanie uczestnikowi postępowania ... (Pani eksmąż) osobistej styczności z małoletnią ... (Pani córka), urodzoną XX.XX.XXXX w ..., względnie o zmianę sposobu kontaktowania się z małoletnią na porozumiewanie się na odległość.

    Ponadto wnoszę:
  2. o dopuszczenie dowodu z zeznań świadków (osoby mogące potwierdzić zachowanie Pani męża w stosunku do córki).

 

W uzasadnieniu wskazuje Pani, iż jest opiekunem prawnym dziecka (wyrok rozwodowy) i podaje Pani wszelkie powody, dla których wnioskuje Pani o zakaz lub zmianę sposobu kontaktowania z dzieckiem.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 9 plus 0 =

»Podobne materiały

Zarządzanie majątkiem dziecka

Kilka lat temu, po rozwodzie, w ramach podziału majątku notarialnie przepisałem swoją część we wspólnym mieszkaniu na dwójkę małoletnich dzieci. W akcie notarialnym darowizny znalazła się klauzula powierzająca zarząd nad lokalem mnie i byłej żonie. Właśnie się dowiedziałem, że
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »