.
Mamy 13 359 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Wady i usterki w zakupionym samochodzie - pociągnięcie sprzedającego do odpowiedzialności

4 miesiące temu zakupiłam samochód od osoby prywatnej. Podczas zakupu sprzedający nie wskazał, że auto posiada jakieś wady. Natomiast podczas próbnej jazdy, gdy okazało się, że samochód gaśnie, pan obniżył nieznacznie cenę na pokrycie kosztów naprawy. Jednak w trakcie użytkowania wychodzą różne wady. Okazało się, że silnik jest nieoryginalny (nie zostałam o tym poinformowana), a część elementów błędnie zamontowana, co powoduje dalsze naprawy i usterki – bardzo kosztowne. Czy mogę ubiegać się od sprzedającego zwrotu poniesionych kosztów, zapłaty za kolejne naprawy lub czy mogę zwrócić mu zakupiony samochód?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Wady i usterki w zakupionym samochodzie - pociągnięcie sprzedającego do odpowiedzialności

Zakup używanego samochodu – umowa

Kupno samochodu niejednokrotnie okazuje się być problematyczne, gdyż nieraz samochód ma jakąś wadę, której kupujący nie jest świadomy.

 

Umowa sprzedaży została opisana w art. 535 i następnych Kodeksu cywilnego. Przez umowę sprzedaży sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy, a kupujący płaci umówioną cenę. Z Pana punktu widzenia, najbardziej istotne są przepisy działu II, dotyczącego rękojmi za wady. Zgodnie z art. 556 Kodeksu cywilnego „sprzedawca jest odpowiedzialny względem kupującego, gdy rzecz ma wady fizyczne lub prawne”. Pojęcie wady fizycznej zostało z kolei opisane w art. 5561 Kodeksu cywilnego. Tak więc rzecz ma wadę fizyczną, gdy jest niezgodna z zawartą umową, co może się np. przejawiać w tym, że rzecz nie ma właściwości, jakie powinna mieć ze względu na cel oznaczony w umowie, gdy nie ma właściwości, o jakich sprzedawca zapewnił kupującego, lub też nie nadaje się do celu, o jakim kupujący poinformował sprzedawcę, a sprzedawca nie zgłosił zastrzeżenia.

Odpowiedzialność sprzedawcy za problemy z samochodem

Fakt, że kupiła Pani samochód od osoby prywatnej, nie zmienia tego, że sprzedawca ponosi odpowiedzialność z tytułu rękojmi, ale nie można skorzystać z pewnych udogodnień przysługujących konsumentowi przy zawieraniu umowy z przedsiębiorcą. Kwestia części roszczeń została już załatwiona poprzez obniżenie ceny. Nie wiem, czy zostało to załatwione w sposób formalny, czy określono, z powodu jakich wad obniżono cenę. Sprzedawca może to potem wykorzystać twierdząc, ze zaspokoił już Pani roszczenia i sprawa została załatwiona i na tym polega problem w tej sprawie, w razie ewentualnego sporu sądowego. Jeśli określono, jakie wady istniały w chwili wydania samochodu i z jakiego powodu obniżono cenę, sytuacja jest łatwiejsza.

Wady fizyczne samochodu

Teraz co do uprawnień, jakie przysługują przy wadzie fizycznej rzeczy. Opisano je w art. 560 kodeksu cywilnego. Tak więc kupujący ma prawo do żądania obniżenia ceny lub odstąpić od umowy, chyba że sprzedawca wymieni rzecz na taką wolną od wad albo usunie wadę. Dodatkowo, na podstawie art. 5611 można żądać demontażu i ponownego zamontowania na rzecz wolną od wad lub usunięcia wady, a w razie niewykonania tego kupujący może tego dokonać na koszt i niebezpieczeństwo sprzedawcy. Obniżenie ceny już było, przynajmniej częściowo, ale można wnosić o dalsze obniżenie ceny lub też odstąpić od umowy. Odstąpienie od umowy może nastąpić wówczas, gdy wada jest istotna, a kwestie, które Pani opisuje można ocenić jako wady istotne. W tej sytuacji już chyba lepiej odstąpić od umowy, bo może się okazać, ze dalsze naprawy będą nieopłacalne, tym bardziej, ze nie wiadomo, ile ich ostatecznie będzie.

Oświadczenie o odstąpieniu od umowy

Na podstawie art. 568 w przeciągu roku należy złożyć oświadczenie o odstąpieniu od umowy albo obniżeniu ceny z powodu wady rzeczy sprzedanej. Powinna Pani napisać oświadczenie, w którym odstępuje Pani od umowy, wymienić przyczyny, zażądać zwrotu pieniędzy i wyznaczyć termin oraz zaznaczyć gotowość do wydania auta, podać termin i miejsce. Jeśli jednak nie będzie chciał zwrócić pieniędzy dobrowolnie, konieczne stanie się wniesienie sprawy do sądu o zwrot należnej kwoty. Chcę również dodać, że można domagać się zwrotu pełnej kwoty odszkodowania dotyczącej poniesionych kosztów związanych z samochodem.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • V - III =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl