.
Mamy 12 973 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Wadliwe wykonawstwo a odpowiedzialność jednoosobowej firmy

Autor: Karol Jokiel • Opublikowane: 30.01.2009

W ramach prowadzonej przeze mnie działalności gospodarczej, wykonałem pracę polegającą na pokryciu dachu. W okresie gwarancyjnym wystąpił przeciek, w związku z tym inwestorka zamierza podać mnie do sądu. Obecnie moja firma już nie istnieje, czy zatem nadal ponoszę odpowiedzialność z tytułu rękojmi i gwarancji?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zakładam, co pośrednio wynika z Pana objaśnień, że prowadził Pan w przeszłości jednoosobową działalność gospodarczą (rejestrowaną w Ewidencji działalności gospodarczej), nie zaś działalność w formie spółki prawa handlowego (wtedy odpowiedzialność gwarancyjna zapewne ciążyłaby na takiej spółce, nie zaś na Panu osobiście).

 

Skoro zaś prowadził Pan działalność w takiej właśnie formie, to każdą zawieraną umowę podpisywał Pan osobiście swoim imieniem i nazwiskiem, zaciągając określone w niej zobowiązania (w tym zobowiązania z rękojmi i gwarancji) we własnym imieniu i na własny rachunek, nie zaś w imieniu firmy, ponieważ tę firmę – mówiąc obrazowo – tworzył Pan. Pańska firma nie była osobnym podmiotem prawa, w związku z czym, z chwilą zakończenia prowadzonej działalności, związane z nią zobowiązania nie wygasły, lecz w dalszym ciągu obciążają osobę, która je zaciągnęła, czyli Pana.

 

Niestety, w przypadku indywidualnej działalności gospodarczej przedsiębiorca odpowiada całym swoim majątkiem (zarówno obecnym jak i przyszłym) za zobowiązania zaciągnięte przy jej prowadzeniu. Zupełnie inną sprawą jest kwestia możliwości uchylenie się od takiej odpowiedzialności z powołaniem się na przedawnienie, upływ okresu udzielonej gwarancji, ziszczenia się warunku wygaśnięcia gwarancji przed upływem terminu określonego w umowie itd.

 

Tylko gwoli przypomnienia: uprawnienia z tytułu rękojmi za wady fizyczne wygasają po upływie roku, a gdy chodzi o wady budynku – po upływie lat trzech, licząc od dnia, kiedy rzecz została kupującemu wydana. Upływ powyższych terminów nie wyłącza wykonania uprawnień z tytułu rękojmi, jeżeli sprzedawca wadę podstępnie zataił.

 

Jeżeli zaś w gwarancji nie zastrzeżono innego terminu, termin wynosi jeden rok, licząc od dnia, kiedy rzecz została kupującemu wydana.

 

Sprawa będzie (lub już jest) rozpatrywana przez sąd w postępowaniu gospodarczym. Zaprzestanie prowadzenia działalności gospodarczej przez którąkolwiek ze stron stosunku cywilnego już po jego powstaniu nie wyłącza zastosowania przytoczonego przepisu (art. 4791 Kodeksu postępowania cywilnego).

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • zero plus cztery =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl