Mamy 10 708 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wadliwe wykonawstwo a odpowiedzialność jednoosobowej firmy

Autor: Karol Jokiel • Opublikowane: 30.01.2009

W ramach prowadzonej przeze mnie działalności gospodarczej, wykonałem pracę polegającą na pokryciu dachu. W okresie gwarancyjnym wystąpił przeciek, w związku z tym inwestorka zamierza podać mnie do sądu. Obecnie moja firma już nie istnieje, czy zatem nadal ponoszę odpowiedzialność z tytułu rękojmi i gwarancji?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Karol Jokiel

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Zakładam, co pośrednio wynika z Pana objaśnień, że prowadził Pan w przeszłości jednoosobową działalność gospodarczą (rejestrowaną w Ewidencji działalności gospodarczej), nie zaś działalność w formie spółki prawa handlowego (wtedy odpowiedzialność gwarancyjna zapewne ciążyłaby na takiej spółce, nie zaś na Panu osobiście).

 

Skoro zaś prowadził Pan działalność w takiej właśnie formie, to każdą zawieraną umowę podpisywał Pan osobiście swoim imieniem i nazwiskiem, zaciągając określone w niej zobowiązania (w tym zobowiązania z rękojmi i gwarancji) we własnym imieniu i na własny rachunek, nie zaś w imieniu firmy, ponieważ tę firmę – mówiąc obrazowo – tworzył Pan. Pańska firma nie była osobnym podmiotem prawa, w związku z czym, z chwilą zakończenia prowadzonej działalności, związane z nią zobowiązania nie wygasły, lecz w dalszym ciągu obciążają osobę, która je zaciągnęła, czyli Pana.

 

Niestety, w przypadku indywidualnej działalności gospodarczej przedsiębiorca odpowiada całym swoim majątkiem (zarówno obecnym jak i przyszłym) za zobowiązania zaciągnięte przy jej prowadzeniu. Zupełnie inną sprawą jest kwestia możliwości uchylenie się od takiej odpowiedzialności z powołaniem się na przedawnienie, upływ okresu udzielonej gwarancji, ziszczenia się warunku wygaśnięcia gwarancji przed upływem terminu określonego w umowie itd.

 

Tylko gwoli przypomnienia: uprawnienia z tytułu rękojmi za wady fizyczne wygasają po upływie roku, a gdy chodzi o wady budynku – po upływie lat trzech, licząc od dnia, kiedy rzecz została kupującemu wydana. Upływ powyższych terminów nie wyłącza wykonania uprawnień z tytułu rękojmi, jeżeli sprzedawca wadę podstępnie zataił.

 

Jeżeli zaś w gwarancji nie zastrzeżono innego terminu, termin wynosi jeden rok, licząc od dnia, kiedy rzecz została kupującemu wydana.

 

Sprawa będzie (lub już jest) rozpatrywana przez sąd w postępowaniu gospodarczym. Zaprzestanie prowadzenia działalności gospodarczej przez którąkolwiek ze stron stosunku cywilnego już po jego powstaniu nie wyłącza zastosowania przytoczonego przepisu (art. 4791 Kodeksu postępowania cywilnego).

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • pięć plus VII =

»Podobne materiały

Wypłata z zysku dla właścicieli a umorzenie udziałów

Czy istnieje możliwość wyprowadzenia zysku z firmy i uniknięcia podwójnego opodatkowania (podatek CIT i PIT)? Słyszeliśmy, że, mimo likwidacji od 01.01.2011 r. możliwości dokonania tego na zasadzie umorzenia dobrowolnego udziałów, dalej jest taka możliwość, z tym że należy tego doko

Firma zagraniczna prowadząca sprzedaż na polskim portalu a rachunek bankowy w Polsce

Moja firma jest zarejestrowana w Anglii, tu jest też jej siedziba. Firma prowadzi sprzedaż przez internet, także na polskim  allegro . Chciałbym założyć polski rachunek bankowy, by nie wzbudzać podejrzeń kupujących. Czy mogę założyć takie konto bez konieczności rejestrowania firm

Odmowa udzielenia kredytu dla firmy

Nasza firma miała debet na koncie, który nie został przedłużony. Zaproponowaliśmy zamianę tego debetu na kredyt. Opiekun banku, odpowiedzialny za kontakty z naszą firmą, zapewniał nas, że bank nie będzie robił żadnych problemów. Wypełniliśmy też stosowne wnioski o zamianę debetu n
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »