.
Mamy 12 503 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

VAT w międzynarodowym transporcie osób

Autor: Artur Nowak • Opublikowane: 27.08.2010

Posiadam licencję oraz certyfikat kompetencji zawodowych na przewóz osób w Polsce i za granicą samochodem, który zabiera 9 osób (łącznie z kierowcą). Moja praca na terenie kraju jest opodatkowana stawką VAT 7%. Czy przewóz osób za granicą wyżej wymienionym pojazdem ma stawkę VAT 0%, czy jest zwolniony z VAT?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Stosownie do art. 28f ust. 1 ustawy o VAT „miejscem świadczenia usług transportu pasażerów jest miejsce, gdzie odbywa się transport, z uwzględnieniem pokonanych odległości”, zatem w przypadku transportu pasażerskiego świadczenie usługi zlokalizowane jest tam, gdzie faktycznie odbywa się transport, z uwzględnieniem pokonanych odległości. Ten przepis dotyczy zarówno transportu pomiędzy państwami członkowskimi UE, jak i przewozów poza granice Unii, czyli do państw trzecich.

 

Usługę transportu pasażerów należy więc dzielić na odcinek krajowy oraz zagraniczny, jeżeli transport będzie się odbywał z przekroczeniem granicy Polski.

 

W tej sytuacji usługa transportu poza granicami kraju nie tyle jest zwolniona z VAT czy też stosowana jest stawka 0%, co po prostu usługa ta nie podlega opodatkowaniu w Polsce (rozlicza się ją w pozycji 21 deklaracji VAT-7, bez wykazywanego VAT).

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • IV minus 0 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »