Mamy 10 452 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

VAT UE - handel w Czechach i na Słowacji

Autor: Jakub Bonowicz • Opublikowane: 29.07.2015

Spółka w Czechach handluje ze spółką na Słowacji. Niedawno spółka słowacka została wykreślona jako podatnik VAT. Do tej pory były wystawiane faktury z 0% VAT – czy nadal tak można robić? Deklaracje za 3 miesiące współpracy bez statusu VAT w spółce słowackiej już zostały złożone – co robić? Są to spółki s.r.o.

Jakub Bonowicz

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek
Cóż ja mogę napisać. Jedynie chwalić w niebiosa, wszystkich Prawników którzy na łamach tego portalu, pomagają, za dość niską cenę, zwykłym „Kowalskim” w ich problemach Zwłaszcza wielkie dzięki dla Pani Elizy - PROFESJONALISTKA W PEŁENEJ KRASIE!!!
Stały klient Tomasz
Tak profesjonalnego portalu prawniczego nie spotkałam, mimo szuflowania w necie! Nie musicie się obawiać o dużą konkurencję bo wiarygodność Wasza pozwala w razie potrzeby tylko TUTAJ kliknąć! Sposób informowania klienta poprzez maile, to przykład jak serio podchodzicie do załatwienia sprawy, zaangażowanie się paru prawników do jednej kwestii problemu to również zasługuje na "piec z plusem". Jesteście WIELCY! nikt Wam do tej pory dorównać nie jest w stanie! Pozdrowienia dla całej ekipy tego portalu.
Iwona
Wspaniały serwis, wspaniali prawnicy. Szybka odpowiedź na pytanie i, co najważniejsze, wyczerpująca odpowiedź. Prawnicy są wspaniali, dostałam bardzo przejrzystą odpowiedź, zawierającą ważne szczegóły. Pani prawnik dokładnie doradziła mi, co mam robić, jak działać, jakie mam możliwości, co mam uwzględnić, pisząc wniosek, z jakiego paragrafu i co dla mnie ważne – napisała także od siebie, co najlepiej wypisać i na co zwracać uwagę. Gorąco polecam.
Agnieszka
Serdecznie dziękuję za szybką i wyczerpującą opinię. Szczerze mówiąc, korzystałam z porad kilku prawników. Zdecydowanie jesteście najbardziej solidni, widać w opinii, że przygotowana jest dla konkretnej sprawy, a przygotowujący ją prawnik wnikliwie przeanalizował konkretną sytuację, a nie tylko cytował fragmenty prawa autorskiego. Pozdrawiam i dziękuję.
Anna
Polecam ten serwis, ponieważ oprócz fachowej i wyczerpującej odpowiedzi na moje pytania potrafią zrozumieć ludzkie nieszczęście. Na pewno przy kolejnych sprawach prawnych zwrócę sie do waszego serwisu.
Krzysztof
Dziękuję za fachową poradę – bardzo mnie uspokoiła. Pani sędzia podczas rozprawy, uzasadniając swoje stanowisko w sprawie, również powołała się na cytowane przez Pana artykuły. Pozdrowienia dla Pana Lenowieckiego – od dziś polecam wszystkim EPORADY24.
Danuta
Fachowa porada bardzo dokładnie opisana szybko na temat miałem uczucie że rozmawiam z prawnikiem w cztery oczy - gorąco polecam.
Maciej
Super profesjonalna porada!!!! Polecam wszystkim fachowców którzy na łamach tego portalu pomagają zwykłym „Kowalskim” w sprawach dla Nich trudnych i niezrozumiałych. Starannie z wielką dokładnością opisany problem został wytłumaczony i zaproponowany tok załatwienia problemu za co, z całego serca DZIĘKUJE!!!!
Tomasz
Dziękuję za szybką i rzetelną pomoc. Do porad prawnych udzielanych internetowo podchodziłam raczej ostrożnie. Jednak po kilku wizytach w kancelariach prawnych, w których prawnik rezerwuje sobie czas ok. 15 min na klienta, a ponadto udziela odpowiedzi z głowy, bez żadnego wcześniejszego przygotowania, mówiąc: „prawdopodobnie”, z żalem stwierdziłam, że straciłam tylko czas i pieniądze. W związku z tym po przestudiowaniu kilku porad w interesującym mnie temacie postanowiłam spróbować skorzystać z serwisu ePorady24.pl. Opisałam jak najdokładniej zaistniałą sytuację i w ciągu 2 dni otrzymałam wyczerpującą i jasną odpowiedź. Byłam bardzo mile zaskoczona. Tutaj prawnik ma czas, aby przetrawić problem, zajrzeć gdzie trzeba, aby pomóc w rozwiązaniu sytuacji, i to jest WIELKI PLUS tego portalu. Polecam wszystkim taka formę!
Małgosia
Dziękuję za jasną, rzeczową i bardzo szybką odpowiedź. Dzięki waszej pomocy sprawę w sądzie wygrałam. Wszystkim będę polecać Wasz portal eporady24.
Joanna
Serdecznie dziękuję prawnikom tego portalu za pomoc. Odpowiedzi były naprawdę rzetelne i, co ważne, udzielane bardzo szybko. Wiem, „na czym stoję”. Wiedzy nigdy za wiele, w kancelarii bywało, że po opisaniu swojego problemu dowiadywałem się jedynie, że sprawa jest ciekawa i trudna, traciłem czas, pieniądze i wiedziałem tyle, co wiedziałem. W przypadku tego portalu tak się nie da – jest pytanie i jest wyczerpująca odpowiedź. Osobiście jestem bardzo zadowolony z porady.
Roman
BARDZO POLECAM. Sprawa z którą się zwróciłem wydawała się bez wyjścia. Wplątałem się w bardzo skomplikowany "układ" współpracy z dużym producentem materiałów budowlanych. Sądziłem, że mając gwarancję + aprobaty + deklaracje + faktury i wykonując usługi na wysokim poziomie mogę spać spokojnie. Myliłem się. Realia okazały się bardzo brutalne. Byłem załamany - wszystkie próby zainteresowania różnych instytucji były nieskuteczne. Pani Eliza wskazała mi sposób i czynnie POMOGŁA w jego wprowadzeniu. Wiem, że do ostatecznego rozstrzygnięcia minie jeszcze sporo czasu. Sprawa jest naprawdę bardzo trudna. Odzyskałem jednak wiarę w siebie i ludzi. Kontakt bardzo dobry - o wiele lepszy od kontaktów z innymi prawnikami. Jeszcze raz gorąco POLECAM.
Zbyszek
Panie, Panowie, nie marnujcie czasu na przeszukiwanie internetu i poszukiwanie właściwych rozwiązań co do waszych prywatnych spraw. Napiszcie zapytanie do „eporady24”, a szybko, konkretnie i na temat dostaniecie odpowiedź... Za niewielką opłatą uzyskałem nie „odpowiedź”, lecz „odpowiedzi”, bo było ich kilka i jestem w pełni usatysfakcjonowany.
Jarek
Jeżeli w poradach rozdawaliby Oskary, na pewno bym wysłał nominację do Oskara na eporady24.
Piotr
Dziękuję bardzo za rzetelną i wyczerpującą odpowiedź. Od jakiegoś czasu słyszałam różne sprzeczne opinie dotyczące mojego problemu i szczerze mówiąc, nie bardzo wiedziałam, do kogo się zwrócić, by uzyskać potrzebne informacje. W stosownym urzędzie nie dowiedziałam się niestety niczego konkretnego, a korzystanie z drogich usług biur doradczych nie wchodziło w grę. Państwa konkurencja w internecie wyceniła mój problem drożej. Pan Aleksander Słysz dokładnie przeanalizował moje pytania i rozwiał wątpliwości. Teraz wiem, jakie powinnam podjąć kroki w najbliższej przyszłości. Przyznam się, że obawiałam się krótkiej, lakonicznej odpowiedzi, niekoniecznie adekwatnej do wpłaconej kwoty, ale jestem pozytywnie zaskoczona. Duży plus za możliwość zadawania pytań dodatkowych.
Roksana
Chodziło o jedną sprawę - zadałem w sumie 5 pytań. Myślałem że odpowiedź to będzie kilka zdań tymczasem dostałem kilka stron naprawdę fachowej porady - każdy problem został dokładnie opisany. Teraz praktycznie nie muszą wynajmować prawnika - dostałem gotowe rozwiązanie. Mało tego prócz porady dosłałem kilkadziesiąt innych źródeł (książki internet) których znalezienie i zweryfikowanie zajęło by mi pewnie bardzo dużo czasu. A co do ceny to muszę bez wahania przyznać że usługa była za pól darmo w porównaniu do ilości wiedzy jaką dostałem.
Krzysztof

UWAGA! Poniższy tekst stanowi jedynie fragment dłuższej odpowiedzi.

 

Pytanie dotyczy w istocie warunków stosowania przez dostawcę stawki 0% w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów w sytuacji, gdy okazuje się, iż nabywca został wykreślony z rejestru podatników VAT.

 

W opisanym przez Panią stanie faktycznym spółka s.r.o. (odpowiednik polskiej spółki z o.o.) z siedzibą w Czechach dokonuje dostawy towarów (wkładów do zniczy) na rzecz spółki s.r.o. z siedzibą na Słowacji, przy czym towar jest przemieszczany od dostawcy w Czechach do nabywcy na Słowacji. Spółka czeska rozpoznaje wewnątrzwspólnotową dostawę towarów (WDT) i na tę okoliczność wystawia fakturę 0%, z adnotacją, iż VAT rozlicza nabywca towaru.

 

Okazuje się, iż spółka słowacka w czerwcu 2014 r. została wykreślona jako podatnik VAT, przy czym nadal funkcjonuje w obrocie. Przy czym spółka czeska dopiero teraz (a więc już po wystawieniu faktur i złożeniu deklaracji) dowiedziała się o wykreśleniu swojego kontrahenta z rejestru VAT.

 

Pytanie dotyczy tego, jak zachować się winna spółka czeska, przy czym rozdzielić możemy problem na dwa okresy:


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

  1. zanim dowiedziała się o wykreśleniu swojego kontrahenta z rejestru VAT ? (w grę wchodzi ewentualnie korekta faktur poprzez potraktowanie dostawy jako dostawy opodatkowanej stawką krajową VAT – 21% w Czechach i co za tym idzie korekta deklaracji VAT, i niestety obowiązek odprowadzenia podatku VAT, którego spółka czeska nie otrzymała od spółki słowackiej);
  2. po tym, jak dowiedziała się o wykreśleniu swojego kontrahenta z rejestru VAT (w grę wchodzi wystawianie faktur ze stawką VAT 21% bez WDT).

 

Zgodnie z VI Dyrektywą VAT 2006/112/EC poprzez „wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów” rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel rzeczowym majątkiem ruchomym wysyłanym lub transportowanym do nabywcy przez sprzedawcę, przez nabywcę lub na ich rzecz, do miejsca przeznaczenia w państwie członkowskim innym niż państwo członkowskie rozpoczęcia wysyłki lub transportu towarów.

 

Aby mówić jednak o zaistnieniu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów i korzystać ze stawki 0%, muszą być spełnione:

 

  • przesłanki materialne (obiektywne),
  • przesłanki formalne.

 

W kwestii przesłanek materialnych (obiektywnych) kluczowy jest art. 138 ust. 1 dyrektywy 2006/112, zgodnie z którym „państwa członkowskie zwalniają dostawy towarów wysyłanych lub transportowanych do miejsca przeznaczenia znajdującego się poza terytorium danego państwa, ale na terytorium Wspólnoty, przez sprzedawcę, przez nabywcę lub na ich rzecz, dokonane dla innego podatnika lub osoby prawnej niebędącej podatnikiem, działających w takim charakterze w państwie członkowskim innym niż państwo rozpoczęcia wysyłki lub transportu towarów”.

 

W powyższym stanie faktycznym przesłanki te są spełnione – następuje dostawa towarów, które są wysyłane lub transportowane na Słowację (państwo członkowskie przeznaczenia) poza terytorium Czech (państwo członkowskie rozpoczęcia wysyłki), z czego spółka słowacka może kwalifikować się jako „podatnik” lub „osoba prawna niebędąca podatnikiem”.

 

Znacznie bardziej skomplikowane są jednak przesłanki formalne.

 

Otóż Dyrektywa 2006/112 nie zawiera żadnych bezpośrednich regulacji wskazujących, jakie dowody powinien przedstawić podatnik, aby uzyskać zwolnienie dla WDT. Art. 131 Dyrektywy 2006/112 stanowi, iż zwolnienia przewidziane w rozdziałach 2-9 (rozdział 4 tytułu IX dotyczy transakcji wewnątrzwspólnotowych) stosuje się bez uszczerbku dla innych przepisów wspólnotowych i na warunkach ustalanych przez państwa członkowskie w celu zapewnienia prawidłowego i prostego stosowania tych zwolnień oraz zapobieżenia wszelkim możliwym przypadkom uchylania się od opodatkowania, unikania opodatkowania i nadużyć. Prawodawca unijny przyznaje zatem państwom członkowskim kompetencje do szczegółowego określania warunków stosowania zwolnień.


(…)


Z powyższego orzecznictwa wynika, że podatnik, jednocześnie działając zgodnie z rekomendacją MF i dokonując samodzielnej weryfikacji statusu kontrahenta (działając w zaufaniu do bazy udostępnianej przez administrację publiczną), niestety nie może korzystać w praktyce z ochrony, jaką daje weryfikacja urzędowa określona w art. 97 ust. 17–19 ustawy o VAT. Z tego punktu widzenia bezpieczniejszym sposobem weryfikacji kontrahenta jest zwrócenie się do urzędu skarbowego lub biura wymiany informacji w sprawie podatku VAT. W orzecznictwie podkreśla się, że jest to procedura szybka i prosta, choć oczywiście nie dość szybka, jeśli uwzględni się dynamizm wymiany handlowej. Trudno przecież wymagać od podatnika, aby weryfikował status kontrahenta przed każda kolejną dostawą, zwłaszcza jeśli w miesiącu dokonuje znacznej ilości dostaw wewnątrzwspólnotowych (P. Selera: Transakcje wewnątrzwspólnotowe w VAT. Analiza praktyczna, LEX 2013). Autor wskazuje także:

 

„Weryfikacja za pomocą strony internetowej KE jest natychmiastowa, co w przypadku dynamizmu obrotu gospodarczego jest jej niezaprzeczalnym atutem. Oczekiwanie na potwierdzenie ze strony organu podatkowego jest często niemożliwe, gdyż dostawa (partia dostaw) musi zostać zrealizowana od razu, stąd dokonanie samodzielnej weryfikacji staje się jedynym realnym sposobem. Skoro na taką możliwość wskazuje oficjalnie MF, trudno, w moim przekonaniu, zaakceptować stanowisko sądów, odmawiające podatnikom (niezależnie od okoliczności faktycznych) automatycznego prawa do zastosowania stawki 0% VAT, gdy uzyskane przez nich informacje (udostępnianie przecież przez administracje poszczególnych państw członkowskich – w tym administrację polską) okażą się wadliwe. Mając jednak na uwadze stosunkowo rygorystyczną linię orzeczniczą, podatnicy powinni, zwłaszcza w przypadku nowych kontrahentów bądź uzasadnionych wątpliwości co do aktualności danych nabywcy, wystąpić o »urzędową« weryfikację”. (…)

 

Informujemy, że świadczymy pomoc prawną z zakresu przedstawionej tematyki.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 4 minus VI =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Problemy z fakturami na gruncie prawa czeskiego

Od kilku lat współpracuję z czeskim dostawcą. Ostatnie dwie dostawy towaru jednak były wadliwe, bowiem towar był złej jakości. Odmówiłem przyjęcia go, informując sprzedawcę. Kontrahent domaga się jednak płatności za te faktury oraz za dwie inne, za które już zapłaciłem (mam na to dowody – bankowe potwierdzenie przelewów). Okazuje się, że dostawca „zdejmował” płatności od najstarszych, nie licząc się z tytułami przelewów i informacjami ode mnie otrzymywanymi. Dodam, że nie wiązała nas żadna pisemna forma współpracy. Jak rozwiązać te problemy z fakturami na gruncie prawa czeskiego (i polskiego)?

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »