Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

VAT naliczony w miesiącu wystawienia faktury a odliczenie

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 29.07.2011

Moja firma prowadzi elektroniczną sprzedaż prasy (kolportaż), na różne okresy. Mamy podpisane umowy o współpracy z wieloma wydawcami. Rozliczamy się z nimi na podstawie raportów własnej sprzedaży zrealizowanej w danym miesiącu (dotyczy to każdego rodzaju prenumeraty). Część wydawców wystawia fakturę za sprzedaż zrealizowaną w danym miesiącu, inni wyszczególniają okresy prenumeraty. Czy w związku z tym mamy prawo do odliczenia VAT naliczonego w miesiącu wystawienia faktury?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Temat, który Pan porusza, jest kontrowersyjny.

 

W praktyce istnieją dwa równie mocno osadzone w prawie i teorii stanowiska.

 

Pierwsze bazuje na wzajemnej relacji art. 19 i 86 ustawy o VAT i wskazuje, że odliczamy VAT na zasadach ogólnych (otrzymanie faktury), bowiem jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności (w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę), obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części. Zgodnie z art. 86 ustawy o podatku od towarów i usług „w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124”.

 

W tym ujęciu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje co do zasady w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę, lecz jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w tym terminie lub terminach określonych w ust. 10 art. 86, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych.

 

Przeciwnicy tej teorii wskazują na art. 86 ust. 12, który stanowi, że „w przypadku otrzymania faktury przed nabyciem prawa do rozporządzania towarem jak właściciel albo przed wykonaniem usługi (…) prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje z chwilą nabycia prawa do rozporządzania towarem lub z chwilą wykonania usługi”. Tak m.in. wskazuje interpretacja indywidualna z dnia 12.01.2010 r., sygn. akt IPPP1-443-1050/09-2/JB,  Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

W praktyce księgowej przyjęło się, że jeśli faktura jest fakturą definitywną, VAT odlicza się z chwilą nabycia prawa do rozporządzania towarem; jeśli natomiast (co jest częste) w prenumeracie określa się zapłatę jako „przedpłatę”, VAT odlicza się z chwilą otrzymania faktury, bowiem ust. 12 art. 86 nie dotyczy przedpłat (tak m.in. RP z 07.01.2008 r., Dobra Firma).

 

W doktrynie wskazuje się niejednokrotnie, iż dyrektywa o VAT (tj. o wspólnym systemie podatku od wartości dodanej) pozwala na odliczenia VAT, gdy u dostawcy powstał obowiązek podatkowy; krajowa ustawa nie jest tak liberalna – wskazuje się tu na niezgodność z prawem wspólnotowym i możliwość, zgodnie z dyrektywą, na odliczenie podatku naliczonego, bowiem u dostawcy powstaje obowiązek.

 

Dodam jeszcze, że w przypadku udzielania licencji na korzystanie z utworu, a nie prenumeraty, art. 86 ust. 12 nie będzie miał zastosowania.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 2 - dziewięć =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Obowiązek zapłaty podatku od towarów i usług

Moja firma jest płatnikiem VAT. Posiadam samochód w leasingu. Leasingodawca ubezpieczył samochód (OC i AC) i obciąża mnie kosztami ubezpieczenia przy ratach leasingowych. Miał miejsce wypadek – auto uległo uszkodzeniu. Naprawę wyceniono na ponad 40 tys. zł. Po jej wykonaniu serwis wystawił fakturę na moją firmę, domagając się, abym to ja zapłacił bardzo wysoki VAT. Uważam, że faktura za naprawę powinna być wystawiona na właściciela lub ubezpieczyciela. Czy w takiej sytuacji mam obowiązek zapłacić podatek od towarów i usług?

 

Dostawa okien PCV do Austrii

Jakie dokumenty powinnam kompletować i jak wypełniać przy dostawie do Austrii okien PCV?

Usługi szkoleniowe dla nauczycieli

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą od kilki lat. Jej przedmiotem jest świadczenie usług nauczania języka angielskiego oraz wykonywanie tłumaczeń. Nie jestem płatnikiem VAT. Moją księgowość prowadzi biuro rachunkowe, księgowość uproszczona w formie KPiR. Wystawiam rachunki. Chciałbym rozszerzyć wachlarz świadczonych usług o szkolenia metodyczne dla nauczycieli, szkół itp. Czy jako osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą mogę świadczyć usługi szkoleniowe dla nauczycieli? Czy mogę działać w tym sektorze jako niezależny ekspert, freelancer? Czy muszę stać się płatnikiem VAT? Czy muszę mieć jakieś akredytacje? Dodatkowo – czym się różni kurs od szkolenia?

Warunki dostawy a zlecenie transportowe

Czy eksporter (wystawiający fakturę eksportową), wpisując warunki dostawy z grupy C (CIP, CPT) lub D (DAP, DDU), powinien posiadać zlecenie transportowe – podstemplowane i zatwierdzone przez przewoźnika? Zaznaczam, że usługi transportowe są świadczone przez firmy zewnętrzne (w tym zagraniczne). W powyższych warunkach dostawy jest wymagane rozgraniczenie kosztów transportu (do granicy RP i od granicy RP do miejsca przeznaczenia). Czy też może wystarczy podpisanie jednej umowy – długoterminowej lub nawet bezterminowej o świadczenie usług, a umawianie podstawiania samochodów będzie się odbywało telefonicznie, ponieważ firmy te znają się od lat? Stawka VAT to 0%

Usługi medyczne zwolnione z VAT

Jakie treści powinny znaleźć się na fakturze za usługi medyczne: dla odbiorcy krajowego, dla odbiorcy unijnego, dla odbiorcy pozaunijnego – w przypadku podatnika zwolnionego z VAT i w przypadku podatnika czynnego? Czy podatnik podmiotowo zwolniony powinien składać VAT-UE, jeśli sprzedaje usługi niezwolnione z VAT-u?

Umowa użyczenia - podatek od nieruchomości

Zgodnie z zawartą między właścicielem a stowarzyszeniem umową właściciel oddał stowarzyszeniu w (bezpłatne) użyczenie obiekt, na działalność określoną w umowie. Stowarzyszenie ponosi związane z obiektem koszty dostawy energii elektrycznej, wody i ciepła, wywozu nieczystości, używanie telefonów i innych środków łączności, na podstawie faktur VAT wystawianych przez dostawców tych usług. W umowie jest zapis, że stowarzyszenie ma ponosić też związane z obiektem koszty podatku od nieruchomości. Właściciel obiektu wystawił faktury VAT, na których w pozycji towar/usługa widnieje „podatek od nieruchomości za miesiąc…”, kwota netto to miesięczna stawka podatku, dodatkowo na fakturze jest 23% podatku VAT. Właściciel z tytułu umowy nie wystawia żadnych innych faktur dla stowarzyszenia. Czy sam podatek od nieruchomości może być przedmiotem odsprzedaży przy takiej umowie? Czy sprzedaż ta podlega podatkowi VAT i czy wtedy stowarzyszeniu jako nabywcy przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego z takich faktur?

Zakup i prace wykończeniowe w mieszkaniu nabytym na firmę

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą, planuję zakup mieszkania na rynku pierwotnym pod wynajem dla firmy lub wynajem krótkoterminowy (działalność hostelowa). Jak najkorzystniej odliczyć VAT i wszystkie koszty związane z zakupem i pracami wykończeniowymi? Na zakup mieszkania planuję wziąć kredyt  hipoteczny. Czy to w jakiś sposób zmienia sytuację podatkową tej czynności (poza możliwością zaliczenia odsetek od kredytu do kosztów). Czy w akcie notarialnym powinienem zaznaczyć że, mieszkanie jest kupowane „na firmę”?

Zakup mieszkania na działalność a odliczenie VAT

Prowadzę jednoosobową działalność. Chciałbym też zacząć kupować i wynajmować mieszkania. Czy będę mógł kupić nieruchomość od dewelopera, odliczyć VAT i amortyzować 10% wartości tej nieruchomości, jeśli podniosę jej wartość o 30% po zakupie?

Przez jaki okres amortyzuje się lokal mieszkalny przeznaczony na siedzibę firmy?

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Ze względu na to, że często moi pracownicy biorą udział w kilkudniowych szkoleniach w Warszawie, zamierzam kupić w stolicy lokal na siedzibę firmy, gdzie dwa pokoje zostaną zaadaptowane na pokoje hotelowe, a dwa na biuro + archiwum. Z pokoi będą korzystać bezpłatnie wyłącznie moi pracownicy. Jaki okres amortyzuje się lokal mieszkalny przeznaczony na siedzibę firmy? Czy mogę odliczyć podatek VAT od zakupu lokalu? Jak przedstawiałaby się sytuacja podatkowa, jeżeli po kilku latach sprzedałabym firmę i ewentualnie zamieszkała na stałe w tym lokalu?

Sprzedaż do USA sprzętu elektronicznego dla osoby prywatnej

Chciałbym sprzedać do USA towar dla osoby prywatnej, ale sprzedać jako firma. Towar to sprzęt elektroniczny (dokładnie wzmacniacz audio) o wartości 12000 dolarów. Czy muszę liczyć się z koniecznością zapłaty VAT-u?

Spłacenie wspólnika spółki jawnej majątkiem w formie zorganizowanej części przedsiębiorstwa

Czy powstanie obowiązek opłacenia podatku VAT w sytuacji, gdy wspólnik występujący ze spółki jawnej zostanie spłacony majątkiem w formie zorganizowanej części przedsiębiorstwa? Jakie kryteria trzeba spełnić, aby zakwalifikować ten majątek jako zorganizowaną część przedsiębiorstwa (jest osobna nieruchomość, inny profil działalności, inne konto na należności, ale jedna księgowość oraz dokonuje się opłat z jednego konta)?

Przekroczenie 150 tys zł obrotu przy najmie a VAT

Wynajmuję lokal użytkowy pewnej firmie, mam sporządzoną umowę najmu i na podstawie tej umowy firma przelewa mi co miesiąc kwotę za najem bez wystawiania faktur i rachunków; nie jestem zarejestrowanym płatnikiem VAT. Firma rachunkowa, która prowadzi moje sprawy, nie zauważyła, że w latach 2015 i 2014 obroty z tytułu najmu przekroczyły kwotę 150 tys. zł, a więc powinienem od pewnego momentu wystawiać fakturę VAT. Nie mam zarejestrowanej działalności gospodarczej i płacę podatek zryczałtowany. Jakie kary mi grożą i jakie jest wyjście z tej sytuacji?

Czy lepiej kupić mieszkanie na firmę, czy prywatnie?

Prowadzę działalność i zamierzam kupić mieszkanie. Czy lepiej kupić mieszkanie w całości na firmę, czy  prywatnie i wydzielić część lokalu na potrzeby firmy? Kupuję je od dewelopera, posiadam wkład własny. Czy resztę kwoty wziąć z kredytu na firmę, czy lepiej sprzedać posiadane bitcoiny? Co z podatkiem VAT? Co będzie dla mnie korzystne?

VAT w handlu częściami zamiennymi do samochodów

Prowadzę działalność gospodarczą, która polega na handlu używanymi częściami do samochodów, sprowadzanymi z państw UE. Kupując te części za granicą, nie płacę podatku VAT, natomiast naliczam VAT, sprzedając je w Polsce. Czy postępuję prawidłowo i jakie przepisy to regulują?

Podatek VAT w 2011 r. dla wyrobów ciastkarskich

Nasza firma produkuje ciastka kruche, pakowane w kartoniki i folię. Ich okres przydatności wynosi 30 dni, po otwarciu – tydzień. Jaką stawkę VAT należy stosować do tych produktów?

Sprzedaż mieszkania amortyzowanego w firmie

Jak wygląda sprawa w razie sprzedaży mieszkania, które jest amortyzowane w firmie? Powiedzmy, że po 5 latach kredyt spłaciłem w całości, zamortyzowałem 50% i chcę sprzedać nieruchomość (wycofać z firmy i sprzedać). Czy w związku z tym, że amortyzowałem, powinienem zapłacić podatek VAT inny niż w przypadku sprzedaży mieszkania, które nie jest amortyzowane?

Zakup mieszkań od gminy i komorników - zwolnienie z podatku VAT

Jestem podatnikiem VAT-u, rozliczam się na zasadach ogólnych. Zamierzam kupować mieszkania od gminy bądź komorników. Zakup taki jest zwolniony z podatku VAT, czyli go nie odliczę, natomiast mogę robić odpisy dotyczące remontu i wyposażenia. Jak wygląda VAT przy sprzedaży lub najmie mieszkania? Od jakiej kwoty się go płaci? Koszty remontu mogą przekroczyć 30% wartości nieruchomości.

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »