Mamy 10 894 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

VAT naliczony w miesiącu wystawienia faktury a odliczenie

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 29.07.2011

Moja firma prowadzi elektroniczną sprzedaż prasy (kolportaż), na różne okresy. Mamy podpisane umowy o współpracy z wieloma wydawcami. Rozliczamy się z nimi na podstawie raportów własnej sprzedaży zrealizowanej w danym miesiącu (dotyczy to każdego rodzaju prenumeraty). Część wydawców wystawia fakturę za sprzedaż zrealizowaną w danym miesiącu, inni wyszczególniają okresy prenumeraty. Czy w związku z tym mamy prawo do odliczenia VAT naliczonego w miesiącu wystawienia faktury?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Temat, który Pan porusza, jest kontrowersyjny.

 

W praktyce istnieją dwa równie mocno osadzone w prawie i teorii stanowiska.

 

Pierwsze bazuje na wzajemnej relacji art. 19 i 86 ustawy o VAT i wskazuje, że odliczamy VAT na zasadach ogólnych (otrzymanie faktury), bowiem jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności (w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę), obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części. Zgodnie z art. 86 ustawy o podatku od towarów i usług „w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124”.

 

W tym ujęciu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje co do zasady w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę, lecz jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w tym terminie lub terminach określonych w ust. 10 art. 86, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych.

 

Przeciwnicy tej teorii wskazują na art. 86 ust. 12, który stanowi, że „w przypadku otrzymania faktury przed nabyciem prawa do rozporządzania towarem jak właściciel albo przed wykonaniem usługi (…) prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje z chwilą nabycia prawa do rozporządzania towarem lub z chwilą wykonania usługi”. Tak m.in. wskazuje interpretacja indywidualna z dnia 12.01.2010 r., sygn. akt IPPP1-443-1050/09-2/JB,  Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie.

 

W praktyce księgowej przyjęło się, że jeśli faktura jest fakturą definitywną, VAT odlicza się z chwilą nabycia prawa do rozporządzania towarem; jeśli natomiast (co jest częste) w prenumeracie określa się zapłatę jako „przedpłatę”, VAT odlicza się z chwilą otrzymania faktury, bowiem ust. 12 art. 86 nie dotyczy przedpłat (tak m.in. RP z 07.01.2008 r., Dobra Firma).

 

W doktrynie wskazuje się niejednokrotnie, iż dyrektywa o VAT (tj. o wspólnym systemie podatku od wartości dodanej) pozwala na odliczenia VAT, gdy u dostawcy powstał obowiązek podatkowy; krajowa ustawa nie jest tak liberalna – wskazuje się tu na niezgodność z prawem wspólnotowym i możliwość, zgodnie z dyrektywą, na odliczenie podatku naliczonego, bowiem u dostawcy powstaje obowiązek.

 

Dodam jeszcze, że w przypadku udzielania licencji na korzystanie z utworu, a nie prenumeraty, art. 86 ust. 12 nie będzie miał zastosowania.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VII plus 0 =

»Podobne materiały

Dostawa okien PCV do Austrii

Jakie dokumenty powinnam kompletować i jak wypełniać przy dostawie do Austrii okien PCV?

 

Usługi szkoleniowe dla nauczycieli

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą od kilki lat. Jej przedmiotem jest świadczenie usług nauczania języka angielskiego oraz wykonywanie tłumaczeń. Nie jestem płatnikiem VAT. Moją księgowość prowadzi biuro rachunkowe, księgowość uproszczona w formie KPiR. Wystawiam rachunki. Chciałbym rozsz

 

Warunki dostawy a zlecenie transportowe

Czy eksporter (wystawiający fakturę eksportową), wpisując warunki dostawy z grupy C (CIP, CPT) lub D (DAP, DDU), powinien posiadać zlecenie transportowe – podstemplowane i zatwierdzone przez przewoźnika? Zaznaczam, że usługi transportowe są świadczone przez firmy zewnętrzne (w tym zagraniczne)

 

Usługi medyczne zwolnione z VAT

Jakie treści powinny znaleźć się na fakturze za usługi medyczne: dla odbiorcy krajowego, dla odbiorcy unijnego, dla odbiorcy pozaunijnego – w przypadku podatnika zwolnionego z VAT i w przypadku podatnika czynnego? Czy podatnik podmiotowo zwolniony powinien składać VAT-UE, jeśli sprzedaje usług

 

Umowa użyczenia - podatek od nieruchomości

Zgodnie z zawartą między właścicielem a stowarzyszeniem umową właściciel oddał stowarzyszeniu w (bezpłatne) użyczenie obiekt, na działalność określoną w umowie. Stowarzyszenie ponosi związane z obiektem koszty dostawy energii elektrycznej, wody i ciepła, wywozu nieczystości, używanie telefonów i inn

 

Zakup i prace wykończeniowe w mieszkaniu nabytym na firmę

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą, planuję zakup mieszkania na rynku pierwotnym pod wynajem dla firmy lub wynajem krótkoterminowy (działalność hostelowa). Jak najkorzystniej odliczyć VAT i wszystkie koszty związane z zakupem i pracami wykończeniowymi? Na zakup mieszkania planuję wziąć kr

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »