Mamy 10 894 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

VAT na usługi świadczone za granicą

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 13.02.2012

Prowadzę działalność gospodarczą w Polsce i płacę VAT, także EU. Firma niemiecka zleciła mi wykonanie prezentacji – sama usługa wykonywana jest na terenie Szwajcarii dla szwajcarskiego klienta. Jaką stawkę VAT zastosować przy wystawieniu faktury niemieckiemu kontrahentowi?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Pyta Pan, jaką stawkę VAT zastosować przy wystawieniu faktury niemieckiemu kontrahentowi. Odpowiedź brzmi: żadną.

 

Znaczenie kluczowe ma zawsze w przypadku świadczenia usług ustalenie miejsca świadczenia usługi, bowiem opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług nie podlegają usługi świadczone poza granicami kraju – zawsze trzeba o tym pamiętać. Miejsce świadczenia jest w podatku od towarów i usług konstrukcją teoretyczną i niewiele ma wspólnego z miejscem przebywania czy fizycznego świadczenia.

 

Zgodnie z art. 28b ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług „miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę lub stałe miejsce zamieszkania” (z zastrzeżeniem ust. 2-4 oraz art. 28e, art. 28f ust. 1, art. 28g ust. 1, art. 28i, 28j i 28n).

 

Gdy w kontekście miejsca świadczenia usług używa się słowa „podatnik”, rozumie się przez nie:

 

  • „podmioty, które wykonują samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w art. 15 ust. 2, lub działalność gospodarczą odpowiadającą tej działalności, bez względu na cel czy rezultat takiej działalności, z uwzględnieniem art. 15 ust. 6,
  • osobę prawną niebędącą podatnikiem na podstawie lit. a, która jest zidentyfikowana do celów podatku lub podatku od wartości dodanej”.

 

Zakładając zatem, że zlecenia na Pana rzecz dokonuje podatnik (usługobiorca – prowadzący działalność gospodarczą), który posiada siedzibę w Niemczech – usługa świadczona jest z punktu widzenia VAT w Niemczech, niezależnie od tego, gdzie fizycznie będzie Pan przebywał, wykonując zlecone czynności. Skutkiem jest niepodleganie opodatkowaniu opisanej usługi w Polsce – nabywca rozlicza samodzielnie podatek od wartości dodanej.

 

Jest możliwe, mimo że skutek będzie taki sam (niepodleganie w Polsce opodatkowaniu VAT), że miejscem świadczenia jest Szwajcaria – lecz będzie tak tylko wtedy, gdy w Szwajcarii niemiecka firma posiada stałe miejsce prowadzenia działalności – wtedy, tak jak wskazuje ust. 2 art. 28b, miejscem świadczenia jest właśnie Szwajcaria, bowiem w przypadku gdy usługi są świadczone dla stałego miejsca prowadzenia działalności podatnika, które znajduje się w innym miejscu niż jego siedziba lub stałe miejsce zamieszkania, miejscem świadczenia tych usług jest to stałe miejsce prowadzenia działalności.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 0 + III =
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »