Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

VAT-25 – problem z jego uzyskaniem po zakupie samochodu

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 23.12.2011

Kupiłem samochód z Holandii od handlarza. Na dokumencie RDW są jego dane i data wywozu. Umowę zawarliśmy z datą o miesiąc późniejszą. W urzędzie skarbowym powiedziano mi, że skoro nie byłem za granicą, to nie mogłem podpisać umowy i być importerem. Wytłumaczyłem, że druga data jest dniem, w którym ją dopiero odebrałem. Nadal nie został mi wydany VAT-25. Co robić?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Podatek od towarów należy zapłacić, gdy sprowadzenie auta z innego kraju UE stanowi dla polskiego nabywcy wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, nie trzeba tego robić zatem, gdy do wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów nie dochodzi.

 

Zgodnie z art. 105 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług naczelnicy urzędów skarbowych dla celów związanych z rejestracją środków transportu są obowiązani do wydawania zaświadczeń potwierdzających m.in. brak obowiązku uiszczenia podatku z tytułu przywozu nabywanych z terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju pojazdów, które mają być dopuszczone do ruchu na terytorium kraju

 

Zaświadczenie wydaje się na wniosek zainteresowanego, który zawiera w szczególności:

 

  • „dane identyfikujące pojazd;
  • datę pierwszego dopuszczenia pojazdu do użytku;
  • przebieg pojazdu;
  • cenę nabycia pojazdu przez wnioskodawcę;
  • dane dotyczące podmiotu dokonującego dostawy pojazdu na rzecz wnioskodawcy”.

 

Do wniosku „załącza się umowę lub fakturę stwierdzającą nabycie pojazdu przez wnioskodawcę oraz inne dokumenty, z których jednoznacznie wynika, że nie zachodzi w tym przypadku wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów”.

 

Jak słusznie wskazuje się w doktrynie, taka sytuacja dotyczy w szczególności „przypadku sprowadzenia używanego (innego niż nowy) środka transportu przez podmiot niebędący podatnikiem oraz sytuacji sprowadzenia pojazdu, którego dostawa została opodatkowania w państwie rozpoczęcia transportu na szczególnych zasadach (od marży). W takiej sytuacji nie ma miejsca wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, gdyż podmiot sprowadzający nie rozpoznaje transakcji wewnątrzwspólnotowych, ani też wewnątrzwspólnotowe nabycie nowych środków transportu, gdyż sprowadzany środek transportu nie jest nowy” (A. Bartosiewicz, R. Kubacki, komentarz do art. 105 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U.04.54.535), w: tychże, VAT. Komentarz, 2010, wyd. LEX, wyd. IV).


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Co do sporu z organem, musi Pan dowieść, iż nie doszło do wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów w odniesieniu do samochodu, który chce Pan zarejestrować. Organ swobodnie ocenia dowody, które Pan przedstawia. Kieruję się przede wszystkim logiką i doświadczeniem. Taką „dziurę” jak Pan przedstawia, w praktyce „łata się” (o ile jest to zgodne z prawdą) niekiedy umową z tytułu pośrednictwa w przywozie samochodu (nabycie przez pełnomocnika), nie zawsze jednak organy przychylają się do takiej opinii – jednak każde nowe informacje muszą zgadzać się z tym, co już Pan organowi przedstawił.

 

Warto pamiętać, że, jak słusznie wskazuje pismo z dnia 11.06.2007 r. Urzędu Skarbowego w Namysłowie (sygn. akt PP/443-6/07), „przy sprowadzaniu samochodów używanych z krajów UE na zamówienie konkretnego klienta, który finansuje zakup samochodu obowiązek uzyskania zaświadczenia VAT-25 ciąży na faktycznym nabywcy środka transportu”.

 

Odmowa wydania zaświadczenia lub zaświadczenia o treści żądanej przez osobę ubiegającą się o nie następuje w drodze postanowienia, na które służy zażalenie do dyrektora właściwej miejscowo izby skarbowej za pośrednictwem naczelnika urzędu skarbowego, w którym składał Pan wniosek, w terminie 7 dni od daty otrzymania postanowienia.

 

Dodatkowo nie wiem oczywiście, czy był Pan za granicą, czy nie, Polska i Holandia należą do Strefy Schengen, podpisać umowę mógł Pan, mógł Pan jechać własnym samochodem i nigdzie po drodze nie zostałby ślad po takiej wycieczce. Co więcej, mógł Pan zawrzeć wcześniej umowę ustną, która pisemnie została potwierdzona po miesiącu właśnie dla celów dowodowych. Proszę o tym pamiętać.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VI + 4 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Przeróbka samochodu przed zawarciem umowy leasingowej

Syn wyleasingował samochód ciężarowy, ale przed zawarciem umowy leasingowej w samochodzie dokonano przeróbki, dodając trzymiejscowy fotel. Obecnie samochód ma 6 miejsc siedzących. Samochód jest używany tylko w firmie. Służy do przewozu narzędzi i materiałów oraz zatrudnionych pracowników w czasie wyjazdów na montaże. Czy można odliczyć 100% podatku VAT z faktury czynszu inicjalnego i pozostałych faktur leasingowych miesięcznych (leasing operacyjny) i innych wydatków związanych z samochodem, m.in. paliw?

Umowy i rozliczenia między małżonkami

Planuję zakup działki budowlanej z majątku odrębnego, przy czym posiadam z mężem wspólnotę majątkową. Mąż prowadzi działalność gospodarczą. Czy mogę mu zlecić wybudowanie domu jednorodzinnego, za który po wybudowaniu wystawi mi fakturę, a ja dokonam zapłaty? Czy mąż w takiej sytuacji zaliczy poniesione nakłady do kosztów działalności i będzie mógł odebrać VAT?

Zakup samochodu do nauki jazdy a odliczenie VAT

Rozszerzyłem swoją działalność gospodarczą o naukę jazdy. W tym celu kupiłem w leasingu nowy samochód przystosowany do nauki jazdy. Czy mogę odliczyć VAT (oczywiście 60%) od zakupionego pojazdu? Działalność nauki jazdy jest zwolniona z opodatkowania podatkiem VAT. Czy będę mógł odliczać VAT od kosztów eksploatacyjnych pojazdu (oczywiście poza paliwem)?

Sprzedaż i montaż nagrobków a VAT

Prowadzę firmę pogrzebową i do tego kamieniarską. Produkujemy nagrobki, zajmujemy się ich montażem. Moje wątpliwości dotyczą sprzedaży i montażu nagrobków z 23% VAT. Ostatnio czytałem w Internecie indywidualne interpretacje i chciałbym się upewnić, czy jest zgodne z prawem wykonywanie nagrobków z 8% VAT, włączając je do usług pogrzebowych i pokrewnych. Jeśli tak, to jakie kroki powinienem uczyć? Czy jesteście Państwo w stanie poprowadzić taką sprawę?

Sprzedaż złomu i makulatury a podatek VAT

Prowadzę działalność gospodarczą – punkt skupu złomu. Moja podstawowa działalność to 46.77.Z – sprzedaż hurtowa odpadów i złomu. Kupuję złom i makulaturę głównie od osób fizycznych, następnie w większych ilościach sprzedaję je większym firmom. Generalnie odpady te są sortowane i sprzedawane od razu, dlatego też zakwalifikowałam je jako PKWiU 38.11.58 (złom) i 38.11.52 (makulatura). Nie przerabia tych odpadów, tylko segreguję i sprzedaję dalej; stosuję odwrotne obciążenie. Nie naliczam VAT należnego na fakturze, traktując sprzedawany towar jako towar z załącznika numer 11 do ustawy o VAT. Zaczęłam mieć wątpliwości, czy sprzedając złom i makulaturę prawidłowo klasyfikuję te produkty jako 38.11.58 oraz 38.11.52 – będące towarami z załącznika numer 11 do ustawy o VAT. Może powinnam sprzedaż złomu i makulatury zakwalifikować do PKWiU 46.77.10 jako sprzedaż hurtową odpadów i złomu? Tylko wówczas transakcje należałoby opodatkować 23% VAT. Proszę o wyjaśnienie!

Działalność gospodarcza związana z techniką dentystyczną

Prowadzę działalność gospodarczą związaną z techniką dentystyczną. Chciałbym zakupić lokal usługowy, ale nie mogę odliczyć podatku VAT za lokal, ponieważ w naszej branży podatek VAT jest zwolniony. Zastanawiam się nad założeniem spółki z o.o., która kupi lokal usługowy i wynajmie go mojej istniejącej firmie na prowadzenie dotychczasowej działalności (wystawiając faktury za wynajem). Jak wygląda amortyzacja takiego lokalu kupionego na spółkę z o.o.? Czy mogę odliczyć koszty na remont lokalu? Dodam jeszcze, że lokal będzie kupowany z rynku pierwotnego w stanie deweloperskim.

Czy mam obowiązek podawania na fakturze sprzedaży koloru produktów

Czy jako producent lamówek mam obowiązek podawania na fakturze sprzedażny koloru sprzedawanych lamówek? Posiadamy produkcję około 200 kolorów i do tej pory podane było tylko, że jest to lamówka 15 mm lub 25 mm oraz ich ilość, cena, VAT i wartość. Na masz magazyn przyjmowane są lamówki bez określenia koloru, tylko jest podział na szerokość lamówki. Czy tak prowadząc ewidencję i wystawiając faktury, nie naruszamy przepisów prawa w zakresie podatków? Jesteśmy spółką jawną prowadzącą księgi handlowe.

Podatek za usługi wykonywane na terenie Polski na rzecz firmy z Unii Europejskiej

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą, jestem zarejestrowanym podatnikiem VAT. Mam pytanie odnośnie sposobu opodatkowania podatkiem VAT usług wykonywanych na terenie Polski, ale na rzecz firmy unijnej. Usługi te polegają na instalacji urządzenia na terenie Polski (zleceniodawcą jest producent – firma zarejestrowana w kraju UE) lub na wykonaniu naprawy gwarancyjnej urządzenia zainstalowanego w Polsce (koszt naprawy ponosi producent). Czy należy w takim przypadku naliczać polski podatek VAT od tych usług? Jeśli tak, to w jaki sposób podatek ten może być odzyskany przez zleceniodawcę, który nie jest zarejestrowany w Polsce jako podatnik VAT (brak możliwości odzyskania tego podatku oznaczałby naruszenie zasady neutralności VAT dla firm)? Chciałbym też zapytać, czy nie tracę możliwości rozliczania się kartą podatkową?

Zwrot VAT za towary wywiezione za granicę przez osobę fizyczną

Jestem obywatelką Australii, jako osoba fizyczna dokonałam zakupu w Polsce za ponad 100 000 zł (sprzedawca pobrał VAT 22%), towar otrzymał list celny i opuścił Polskę. Zwróciłam się o zwrot podatku VAT 22% do Urzędu Skarbowego w Warszawie dla obcokrajowców, odesłano mnie do sprzedawcy, ale on odmawia zwrotu VAT. Posiadam list przewozowy celny dotyczący wywozu maszyn za granicę i fakturę zakupu maszyn. Wiem, że VAT mi się należy w Polsce, ale jak go odzyskać?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »