Mamy 10 970 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

VAT-25 – problem z jego uzyskaniem po zakupie samochodu

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 23.12.2011

Kupiłem samochód z Holandii od handlarza. Na dokumencie RDW są jego dane i data wywozu. Umowę zawarliśmy z datą o miesiąc późniejszą. W urzędzie skarbowym powiedziano mi, że skoro nie byłem za granicą, to nie mogłem podpisać umowy i być importerem. Wytłumaczyłem, że druga data jest dniem, w którym ją dopiero odebrałem. Nadal nie został mi wydany VAT-25. Co robić?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Podatek od towarów należy zapłacić, gdy sprowadzenie auta z innego kraju UE stanowi dla polskiego nabywcy wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, nie trzeba tego robić zatem, gdy do wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów nie dochodzi.

 

Zgodnie z art. 105 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług naczelnicy urzędów skarbowych dla celów związanych z rejestracją środków transportu są obowiązani do wydawania zaświadczeń potwierdzających m.in. brak obowiązku uiszczenia podatku z tytułu przywozu nabywanych z terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju pojazdów, które mają być dopuszczone do ruchu na terytorium kraju

 

Zaświadczenie wydaje się na wniosek zainteresowanego, który zawiera w szczególności:

 

  • „dane identyfikujące pojazd;
  • datę pierwszego dopuszczenia pojazdu do użytku;
  • przebieg pojazdu;
  • cenę nabycia pojazdu przez wnioskodawcę;
  • dane dotyczące podmiotu dokonującego dostawy pojazdu na rzecz wnioskodawcy”.

 

Do wniosku „załącza się umowę lub fakturę stwierdzającą nabycie pojazdu przez wnioskodawcę oraz inne dokumenty, z których jednoznacznie wynika, że nie zachodzi w tym przypadku wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów”.

 

Jak słusznie wskazuje się w doktrynie, taka sytuacja dotyczy w szczególności „przypadku sprowadzenia używanego (innego niż nowy) środka transportu przez podmiot niebędący podatnikiem oraz sytuacji sprowadzenia pojazdu, którego dostawa została opodatkowania w państwie rozpoczęcia transportu na szczególnych zasadach (od marży). W takiej sytuacji nie ma miejsca wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, gdyż podmiot sprowadzający nie rozpoznaje transakcji wewnątrzwspólnotowych, ani też wewnątrzwspólnotowe nabycie nowych środków transportu, gdyż sprowadzany środek transportu nie jest nowy” (A. Bartosiewicz, R. Kubacki, komentarz do art. 105 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U.04.54.535), w: tychże, VAT. Komentarz, 2010, wyd. LEX, wyd. IV).

 

Co do sporu z organem, musi Pan dowieść, iż nie doszło do wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów w odniesieniu do samochodu, który chce Pan zarejestrować. Organ swobodnie ocenia dowody, które Pan przedstawia. Kieruję się przede wszystkim logiką i doświadczeniem. Taką „dziurę” jak Pan przedstawia, w praktyce „łata się” (o ile jest to zgodne z prawdą) niekiedy umową z tytułu pośrednictwa w przywozie samochodu (nabycie przez pełnomocnika), nie zawsze jednak organy przychylają się do takiej opinii – jednak każde nowe informacje muszą zgadzać się z tym, co już Pan organowi przedstawił.

 

Warto pamiętać, że, jak słusznie wskazuje pismo z dnia 11.06.2007 r. Urzędu Skarbowego w Namysłowie (sygn. akt PP/443-6/07), „przy sprowadzaniu samochodów używanych z krajów UE na zamówienie konkretnego klienta, który finansuje zakup samochodu obowiązek uzyskania zaświadczenia VAT-25 ciąży na faktycznym nabywcy środka transportu”.

 

Odmowa wydania zaświadczenia lub zaświadczenia o treści żądanej przez osobę ubiegającą się o nie następuje w drodze postanowienia, na które służy zażalenie do dyrektora właściwej miejscowo izby skarbowej za pośrednictwem naczelnika urzędu skarbowego, w którym składał Pan wniosek, w terminie 7 dni od daty otrzymania postanowienia.

 

Dodatkowo nie wiem oczywiście, czy był Pan za granicą, czy nie, Polska i Holandia należą do Strefy Schengen, podpisać umowę mógł Pan, mógł Pan jechać własnym samochodem i nigdzie po drodze nie zostałby ślad po takiej wycieczce. Co więcej, mógł Pan zawrzeć wcześniej umowę ustną, która pisemnie została potwierdzona po miesiącu właśnie dla celów dowodowych. Proszę o tym pamiętać.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 7 plus I =

»Podobne materiały

Zakup samochodu do nauki jazdy a odliczenie VAT

Rozszerzyłem swoją działalność gospodarczą o naukę jazdy. W tym celu kupiłem w leasingu nowy samochód przystosowany do nauki jazdy. Czy mogę odliczyć VAT (oczywiście 60%) od zakupionego pojazdu? Działalność nauki jazdy jest zwolniona z opodatkowania podatkiem VAT. Czy będę mógł odliczać VAT od koszt

 

Sprzedaż i montaż nagrobków a VAT

Prowadzę firmę pogrzebową i do tego kamieniarską. Produkujemy nagrobki, zajmujemy się ich montażem. Moje wątpliwości dotyczą sprzedaży i montażu nagrobków z 23% VAT. Ostatnio czytałem w Internecie indywidualne interpretacje i chciałbym się upewnić, czy jest zgodne z prawem wykonywanie nagrobków z 8%

 

Sprzedaż złomu i makulatury a podatek VAT

Prowadzę działalność gospodarczą – punkt skupu złomu. Moja podstawowa działalność to 46.77.Z – sprzedaż hurtowa odpadów i złomu. Kupuję złom i makulaturę głównie od osób fizycznych, następnie w większych ilościach sprzedaję je większym firmom. Generalnie odpady te są sortowane i sprzedaw

 

Działalność gospodarcza związana z techniką dentystyczną

Prowadzę działalność gospodarczą związaną z techniką dentystyczną. Chciałbym zakupić lokal usługowy, ale nie mogę odliczyć podatku VAT za lokal, ponieważ w naszej branży podatek VAT jest zwolniony. Zastanawiam się nad założeniem spółki z o.o., która kupi lokal usługowy i wynajmie go mojej istniejące

 

Podatek za usługi wykonywane na terenie Polski na rzecz firmy z Unii Europejskiej

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą, jestem zarejestrowanym podatnikiem VAT. Mam pytanie odnośnie sposobu opodatkowania podatkiem VAT usług wykonywanych na terenie Polski, ale na rzecz firmy unijnej. Usługi te polegają na instalacji urządzenia na terenie Polski (zleceniodawcą jest produce

 

Zwrot VAT za towary wywiezione za granicę przez osobę fizyczną

Jestem obywatelką Australii, jako osoba fizyczna dokonałam zakupu w Polsce za ponad 100 000 zł (sprzedawca pobrał VAT 22%), towar otrzymał list celny i opuścił Polskę. Zwróciłam się o zwrot podatku VAT 22% do Urzędu Skarbowego w Warszawie dla obcokrajowców, odesłano mnie do sprzedawcy, ale on odmawi

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »