.
Mamy 13 116 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

VAT od towaru sprowadzanego z Chin

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 21.01.2017

Założyłam działalność gospodarczą i zaczęłam sprowadzać drobny towar - akcesoria z Chin – wartość paczek poniżej 150 dolarów. Przesyłki z towarem przychodzą z pieczątką „dopuszczone do obrotu” – jednak bez należności celnych i podatkowych. Co z VAT-em? Czy można samodzielnie obliczyć VAT od paczek z zagranicy? Tak radzi księgowa, ale ja nie jestem pewna. Co robić, żeby wszystko było zgodne z prawem i bezpieczne?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

VAT od towaru sprowadzanego z Chin

Fot. Fotolia

Co do zasady to podatnicy, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, są obowiązani do obliczenia i wykazania w zgłoszeniu celnym kwoty podatku VAT a naczelnik urzędu celnego jest obowiązany do poboru podatku należnego z tytułu importu towarów. Jednak nie zawsze tak jest bowiem poczta winna pobrać podatek od odbiorcy przed wydaniem przesyłki. Skupiając się na problemie zwolnienia, w VAT limit nie wynosi 150 dolarów. Zgodnie z art. 51 ustawy o podatku od towarów i usług, zwalnia się od podatku import towarów umieszczonych w przesyłkach wysyłanych z terytorium państwa trzeciego bezpośrednio do odbiorcy przebywającego na terytorium kraju, pod warunkiem że łączna wartość towarów w przesyłce nie przekracza kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 22 euro. Tego zwolnienia nie stosuje się do:

 

  • napojów alkoholowych;
  • tytoniu i wyrobów tytoniowych;
  • perfum i wód toaletowych.

 

Zwolnienia od podatku, o którym mowa powyżej, nie stosuje się również do towarów importowanych w drodze zamówienia wysyłkowego.

 

Jeśli deklaracja została źle wypełniona czy z innych powodów podatku nie pobrano, należy zgłosić się do urzędu celnego. Jak wskazuje A. Bartosiewicz, „(…) należałoby rozliczyć podatek należny od importu towarów. Pamiętać należy, że pobór podatku od importu towarów następuje bowiem zasadniczo przed naczelnikiem urzędu celnego (albo przy zgłaszaniu celnym albo przez decyzje wydawane przez ten organ). Z przepisów art. 33 ust. 3 oraz art. 34 ust. 1 u.p.t.u. wynika, że jeśli kwota podatku nie zostanie zadeklarowana przez podatnika w zgłoszeniu celnym, to wówczas kwotę podatku należnego z tytułu importu towarów określa naczelnik urzędu celnego w drodze decyzji. Po jej otrzymaniu będzie można rozliczyć podatek należny i naliczony od importu towarów” (A. Bartosiewicz, QA 131394).

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 9 + dziewięć =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl