Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Uzyskanie uprawnień diagnosty samochodowego

Autor: Maciej Podgórski • Opublikowane: 02.11.2018

Noszę się z zamiarem uzyskania uprawnień diagnosty samochodowego. Aby zostać diagnostą, należy spełnić szereg wymogów i moje pytanie dotyczy jednego z nich. Otóż mam odpowiednie wykształcenie, tj. posiadam tytuł technika mechanika pojazdów samochodowych (ukończone 5-letnie technikum samochodowe) oraz tytuł inż. mechanika (kierunek mechanika i budowa maszyn). Zgodnie z zapisem art. 84 ust. 2 ppkt. 2 i 3 ustawy Prawo o Ruchu Drogowym wymagana jest roczna praktyka, cytuję: „w stacji kontroli pojazdów lub w zakładzie (warsztacie) naprawy pojazdów na stanowisku kontroli lub naprawy pojazdów”. Po szkole nie pracowałem jako mechanik, uzyskałem natomiast zaświadczenie z technikum (kiedyś samochodowe, obecnie zespołu szkół technicznych) o odbywaniu 2-letnich praktyk jako mechanik. Czy to wystarczy?

 

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Praktyki zawodowej odbywanej przed ukończeniem szkoły – w tym także w ramach technikum samochodowego, niezbędnej do jego ukończenia – nie można zaliczyć na poczet praktyki w rozumieniu art. 84 ust. 2 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Zgodnie z wyrokiem WSA w Warszawie z dnia 8 sierpnia 2014 r. (sygn. akt VI SA/Wa 603/14) wymagana praktyka musi rozpocząć się dopiero po zdobyciu stosownego wykształcenia. Zdaniem sądu chodzi o jej istotę – najpierw nauka teorii, uzyskanie odpowiedniego wykształcenia, a dopiero później właściwa nauka zawodu (praktyka).

 

WSA w Krakowie w wyroku z dnia 25 września 2007 r. (sygn. akt III SA/Kr 408/07) posuwa się nawet dalej; wskazując na spójnik „i” między „wykształceniem technicznym” a „praktyką” w powołanym przepisie, stwierdza, że sam przepis wyraźnie wskazuje, że praktyka nie może być częścią wykształcenia technicznego. By było inaczej, ustawodawca musiałby wskazać na to wprost, a tego nie uczynił.

 

Ponadto, wspomniana wyżej zasada jest powszechnie uznawana w orzecznictwie. Wskazać należy choćby wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 29 grudnia 2005 r. (sygn. akt II OSK 374/05), gdzie wyraził pogląd: „praktyka zawodowa to praca wykonywana już po uzyskaniu odpowiedniego wykształcenia technicznego”. Wyrok analizował wprawdzie pojęcie „praktyki zawodowej” z ustawy Prawo budowlane, lecz niewątpliwie z uwagi na tę sama przesłankę nabycia uprawnień zawodowych, należy je interpretować w sposób tożsamy, gdyż chodzi o pewną zasadę ogólną.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • V + 6 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Wniosek o postawienie znaku drogowego

Jakiś czas temu utwardzono drogę gminną biegnącą wzdłuż mojej posesji. Droga jest długa i prosta, dlatego kierowcy często przekraczają dozwoloną prędkość. Przez tę drogę muszę przepędzać swoje zwierzęta gospodarskie, co stwarza realne zagrożenie. Jak i do kogo mogę się zw

Przewóz młodzieży szkolnej busem

Młodzież szkolna w mojej miejscowości przewożona jest busem, który ma 25 miejsc siedzących. Pojazd zabiera jednak więcej osób (ok. 35), które muszą więc całą drogę stać. Czy jest to zgodne z prawem? Dodam, że kilkakrotnie prosiłem policję o kontrolę busa oraz zgłaszałem sprawę

Wydanie licencji na prowadzenie taksówki

Zrobiłem kurs na przewóz taksówką w mieście A, a egzamin zdałem przed komisją powołaną przez starostę w mieście B (w którym mieszkam). Złożyłem dokumenty o wydanie licencji w mieście A, ale teraz zacząłem się zastanawiać, czy licencja na pewno zostanie mi w tej sytuacji wydana?
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »