.
Mamy 12 156 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Uzyskanie odpisu dokumentacji medycznej spadkodawcy

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 12.11.2018

Jestem uczestniczką postępowania spadkowego, czy mogę uzyskać z sądu odpis dokumentacji medycznej spadkodawcy? Jeżeli tak, to na jakiej podstawie? Ile wynosi opłata?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zgodnie z art. 628 Kodeksu postępowania cywilnego „do czynności w postępowaniu spadkowym, które należą do zakresu działania sądów, wyłącznie właściwy jest sąd ostatniego miejsca zwykłego pobytu spadkodawcy, a jeżeli nie da się ustalić miejsca zwykłego pobytu, to wówczas właściwy jest sąd miejsca, w którym znajduje się majątek spadkowy (sąd spadku)”.

Wniosek o odpis dokumentacji medycznej spadkodawcy znajdującej się w aktach sprawy podlega na zasadzie art. 77 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych opłacie kancelaryjnej w kwocie 6 zł za każda rozpoczęta stronicę wydanego dokumentu. Opłata kancelaryjna jest pobierana za wydanie poświadczonego dokumentu, który wówczas uzyskuje moc równą oryginałowi. Opłaty kancelaryjne łączą się ściśle z zasada jawności wewnętrznej postępowania sądowego.


Jako uczestnik postępowania musi Pani złożyć wniosek do sądu rejonowego, który jest właściwy ze względu na prowadzone postępowanie spadkowe. We wniosku należy podać sygnaturę akt sprawy, dokładnie określić dokument, który nas interesuje, a także uiścić stosowną opłatę.

Natomiast jeżeli chciałaby Pani uzyskać kopię dokumentacji bez poświadczenia, wówczas należy złożyć wniosek na zasadach określonych wyżej, z tą zmianą iż zgodnie z art. 78 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych należy uiścić opłatę w kwocie 1 złotego za każdą rozpoczętą stronicę wydanego dokumentu.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • jeden + I =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

porady spadkowe

porady budowlane

porady prawnika odpowiedziprawne.pl

ozdobne poduszki Hampton