Mamy 10 755 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Użycie broni

Autor: Małgorzata Rybarczyk • Opublikowane: 15.05.2013

Zamierzam ubiegać się o pozwolenie na broń palną gazową. Gdzie znajdę informacje na temat możliwości użycia takiej broni?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Małgorzata Rybarczyk

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Aktualnie obowiązujące przepisy prawa w żadnym miejscu nie ustalają w sposób wyraźny, zgodnie z jakimi zasadami i w jakich okolicznościach można używać broni gazowej.

 

Ustawodawca uregulował jedynie zasady użycia tzw. ręcznych miotaczy gazu. Zasady te jednakże obowiązują i wiążą jedynie określone służby (policję, straż miejską i leśną, ochroniarzy itp.). Zasady te zawarte są w rozporządzeniach wydawanych osobno dla każdej ze służb (np. rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 17 września 1990 r. w sprawie określenia przypadków oraz warunków i sposobów użycia przez policjantów środków przymusu bezpośredniego).

 

We wszystkich wytycznych stwierdza się jedynie: „Ręcznego miotacza gazu używa się zgodnie z instrukcją obsługi opracowaną przez producenta, a w szczególności:

 

1) nie używa się ręcznego miotacza gazu w pomieszczeniach zamkniętych;
2) wylot dyszy ręcznego miotacza gazu powinien być skierowany poniżej twarzy osoby, w stosunku do której jest używany, oraz powinien znajdować się przynajmniej około 50 cm od tej osoby;

3) czas użycia ręcznego miotacza gazu wynosi około 1 sekundy”.

 

Zasady te – w trakcie szkolenia dla osób ubiegających się o pozwolenie na broń – przekazywane są jednak kursantom jako zasady wiążące także w przypadku użycia broni gazowej.

 

Również zasady użycia broni gazowej opisane są zawsze w instrukcji obsługi broni. Jednak są to te same wytyczne, które przytaczałam powyżej.

 

Broń gazowa jest – zgodnie z ustawą o broni i amunicji – bronią palną, co oznacza, iż używając broni gazowej, winien Pan mieć na względzie zasady obowiązujące przy posługiwaniu się bronią palną. Poprzez analogię do zasad ustanowionych dla służb mundurowych przyjmuje się, iż przed oddaniem strzału należy:

 

  1. wezwać osobę do zachowania się zgodnego z prawem, tj. takiego, przed którym nie będzie się Pan musiał bronić przy użyciu posiadanej broni, a w szczególności do natychmiastowego porzucenia broni lub niebezpiecznego narzędzia, zaniechania ucieczki, odstąpienia od bezprawnych działań lub użycia przemocy;
  2. w razie niepodporządkowania się wezwaniom określonym w pkt 1 zagrozić użyciem broni palnej, wzywając: „Stój, bo strzelam”;
  3. oddać strzał ostrzegawczy w bezpiecznym kierunku, jeżeli wezwania określone w pkt 1 i 2 okażą się bezskuteczne.

 

Z obowiązku tego jest się zwolnionym w przypadku, gdy z zachowania osoby posiadającej broń lub niebezpieczne narzędzie wynika, że wszelka zwłoka groziłaby bezpośrednim niebezpieczeństwem dla życia lub zdrowia ludzkiego.

 

Same zaś warunki ubiegania się o pozwolenie na broń są wskazane w ustawie o broni i amunicji.

 

Mam nadzieję, iż nigdy nie będzie Pan musiał podejmować decyzji, czy należy sięgnąć po broń i oddać strzał w samoobronie.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VII - 8 =

»Podobne materiały

Ustawa o broni i amunicji – posiadanie broni gazowej i obowiązek jej rejestracji

Od 1993 roku posiadam rewolwer gazowy, na który mam wystawione przez KWP pozwolenie bezterminowe. Od wielu lat nie jest on mi do niczego potrzebny, leży zamknięty w sejfie. Zastanawiam się, w jaki sposób zwrócić się do KWP i wręcz oddać ten gazowiec bez narażania się na jakikolwiek zarzu

Prawo do posiadania broni a zamknięty dawno sklep

25 lat temu prowadziłem sklep m.in. z bronią gazową (miałem pozwolenie). Po dwóch latach zamknąłem działalność, a potem zapomniałem o całej sprawie, w tym o broni. Dzisiaj zgłosił się do mnie policjant, wypytując o towar ze sklepu. Co robić?
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »