Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Uzupełnienie spisu inwentarza

Autor: Krzysztof Bigoszewski • Opublikowane: 10.05.2013

Trzy miesiące temu przejąłem spadek z dobrodziejstwem inwentarza po zmarłej mamie. W jego skład wchodziła nieruchomość, którą sprzedałem, aby uregulować zadłużenie (przewyższające wartość stanu czynnego). Teraz dowiedziałem się, że mama była jeszcze właścicielką działki. Czy w takiej sytuacji powinienem zwrócić się do sądu o uzupełnienie spisu inwentarza?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zgodnie z treścią § 32 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z 1 października 1991 r. w sprawie szczegółowego trybu postępowania przy zabezpieczaniu spadku i sporządzaniu spisu inwentarza, w razie ujawnienia majątku lub długu niewciągniętego do spisu inwentarza może nastąpić uzupełnienie spisu inwentarza, a w wypadkach, w których z mocy ustawy postanowienie o spisaniu inwentarza wydaje się z urzędu (a więc przy przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza), postanowienie o uzupełnieniu spisu wydaje się również z urzędu.

 

W takiej sytuacji powinien Pan zatem niestety raz jeszcze zwrócić się do sądu z pismem wskazującym na potrzebę uzupełnienia już sporządzonego spisu inwentarza, a następnie po jego uzupełnieniu ponownie przeliczyć wartość nowego składnika spadku i ustalić proporcje, w jakich wierzycielom Pana matki należą się dopłaty z tego tytułu i dokonać tych dopłat zgodnie z dotychczasowi zasadami, na jakich się to odbywało.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VIII plus 4 =

»Podobne materiały

Wykonanie spisu inwentarza

Po śmierci taty było trzech spadkobierców: ja, A i B. Pozostali odrzucili spadek, ja przyjąłem z dobrodziejstwem inwentarza. Okazało się, że ojciec pozostawił tylko długi. Spadkobierca A wystąpił o doręczenie uzasadnienia sądu. Sąd nie wydał z urzędu postanowienia o wykonaniu spisu inwentarza.

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »