.
Mamy 12 973 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Uzupełnienie spisu inwentarza

Autor: Krzysztof Bigoszewski • Opublikowane: 10.05.2013

Trzy miesiące temu przejąłem spadek z dobrodziejstwem inwentarza po zmarłej mamie. W jego skład wchodziła nieruchomość, którą sprzedałem, aby uregulować zadłużenie (przewyższające wartość stanu czynnego). Teraz dowiedziałem się, że mama była jeszcze właścicielką działki. Czy w takiej sytuacji powinienem zwrócić się do sądu o uzupełnienie spisu inwentarza?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zgodnie z treścią § 32 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z 1 października 1991 r. w sprawie szczegółowego trybu postępowania przy zabezpieczaniu spadku i sporządzaniu spisu inwentarza, w razie ujawnienia majątku lub długu niewciągniętego do spisu inwentarza może nastąpić uzupełnienie spisu inwentarza, a w wypadkach, w których z mocy ustawy postanowienie o spisaniu inwentarza wydaje się z urzędu (a więc przy przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza), postanowienie o uzupełnieniu spisu wydaje się również z urzędu.

 

W takiej sytuacji powinien Pan zatem niestety raz jeszcze zwrócić się do sądu z pismem wskazującym na potrzebę uzupełnienia już sporządzonego spisu inwentarza, a następnie po jego uzupełnieniu ponownie przeliczyć wartość nowego składnika spadku i ustalić proporcje, w jakich wierzycielom Pana matki należą się dopłaty z tego tytułu i dokonać tych dopłat zgodnie z dotychczasowi zasadami, na jakich się to odbywało.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 8 plus 8 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl