.
Mamy 12 842 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem prawny i szukasz pomocy?
Kliknij TUTAJ i opisz nam swój problem w formularzu.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Uzupełnienie okresu zatrudnienia w Polsce pracą w Australii

Autor: Irena Sawa • Opublikowane: 01.06.2011

Wyjechałam z Polski do Australii w 1982 r.; mieszkam tu do dziś. W Polsce pracowałam 10 lat, a potem w Australii – aż do zeszłego roku. Słyszałam, że weszło nowe porozumienie polsko-australijskie w sprawie emerytur. Czy przysługuje mi obecnie świadczenie z Polski?

 


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

W oparciu o obowiązujące przepisy prawa można stwierdzić, że posiada Pani uprawnienia i może Pani ubiegać się o emeryturę polską.

 

Wymagany okres zatrudnienia na mocy przepisów koordynacji systemów emerytalnych Polski i Australii zostanie uzupełniony okresem zatrudnienia australijskim.

 

Z dniem 1 października 2010 r. weszły bowiem w życie dwa bardzo ważne akty prawne, które stanowią podstawę przepisów koordynacji systemów emerytalnych i rentowych Polski i Australii i które ułatwiają nabywanie prawa do świadczeń emerytalnych i rentowych osobom, które posiadają polskie okresy ubezpieczenia oraz posiadają okresy pobytu i okresy pracy w Australii:

 

  1. umowa zawarta między Rzecząpospolitą Polską a Australią o zabezpieczeniu społecznym, podpisana w Warszawie dnia 7 października 2009 r. (Dz. U z 2010 r. Nr 172, poz. 1160),
  2. Porozumienie Administracyjne, jako akt wykonawczy do powyższej umowy, a dokładnie do art. 15 – w sprawie stosowania umowy zawartej między Rzecząpospolitą Polską a Australią o zabezpieczeniu społecznym, podpisany w Warszawie dnia 7 października 2009 r. (Dz. U. z 2010 r. Nr 172, poz. 1162).

 

Istotne jest to, że każde z państw, czyli Polska i Australia, ustala odrębnie prawo do świadczenia w oparciu o ustawodawstwo swojego kraju. W praktyce możliwe więc jest, że osoba uzyska świadczenie, np. emerytalne, w Polsce i emeryturę z tytułu stałego pobytu w Australii.

 

Dodatkowo bardzo istotne jest, że osoba, która nie posiada pełnych okresów zatrudnienia wymaganych przez ustawodawstwo polskie do przyznania prawa do emerytury, tak jak Pani – tylko 10 lat pracy, może mieć uzupełniony okres o okresy stałego pobytu i zatrudnienia w Australii w zakresie niezbędnym do ustalenia prawa do świadczenia – zgodnie z art.13 wyżej opisanej umowy z dnia 7 października 2009 r.

 

Zgodnie z art. 14 „jeżeli zgodnie z ustawodawstwem Rzeczypospolitej Polskiej prawo do świadczenia powstaje dopiero po uwzględnieniu okresów stałego pobytu w Australii w wieku produkcyjnym, to instytucja właściwa:

 

  1. ustala teoretyczną kwotę świadczenia, jakie przysługiwałoby w przypadku, gdyby wszystkie okresy ubezpieczenia zostały zgromadzone zgodnie z ustawodawstwem Rzeczypospolitej Polskiej,
  2. na podstawie teoretycznej kwoty świadczenia, ustala się rzeczywistą kwotę świadczenia w oparciu o proporcję okresu ubezpieczenia zgromadzonego zgodnie z ustawodawstwem Rzeczypospolitej Polskiej do sumy wszystkich zgromadzonych okresów.

 

Przy ustalaniu podstawy wymiaru świadczenia instytucja właściwa uwzględnia wyłącznie uzyskane zarobki oraz odprowadzone składki zgodnie z ustawodawstwem Rzeczypospolitej Polskiej”.

 

Osoba zamieszkała w Australii winna złożyć wniosek emerytalny we właściwej instytucji australijskiej – Centrelink.

 

W celu uzyskania prawa do emerytury polskiej należy wypełnić wniosek PL/AU3 (wniosek o polska emeryturę).

 

Formularz wniosku dostępny jest na stronie http://www.centrelink.gov.au/

 

Reasumując powyższe, przysługuje Pani prawo do ubiegania się o emeryturę polską. W tym celu należy złożyć wniosek emerytalny do wskazanej instytucji australijskiej.

 

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • IV minus 2 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl