Mamy 10 708 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Uznanie zagranicznego dyplomu

Autor: Monika Cieszyńska • Opublikowane: 24.06.2013

Kilkanaście lat temu ukończyłem wyższe studia w Niemczech. Według pisma z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, które niedawno otrzymałem, mój dyplom zaświadcza o ukończeniu studiów wyższych drugiego stopnia i w roku wydania uprawniał do podjęcia studiów trzeciego stopnia w Niemczech. W piśmie znajduje się też adnotacja, że „dyplom wydany przez uczelnię działającą w systemie szkolnictwa wyższego państwa członkowskiego Unii Europejskiej, potwierdzający ukończenie studiów II stopnia, potwierdza posiadanie wyższego wykształcenia na poziomie studiów II stopnia w RP”. Czy dobrze rozumiem, że w myśl nowej ustawy mój zagraniczny dyplom jest uznany w Polsce?

Monika Cieszyńska

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Na skutek wspomnianej w piśmie Ministerstwa nowelizacji art. 191a ust. 1 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym stanowi, że „dyplom wydany przez uprawnioną uczelnię działającą w systemie szkolnictwa wyższego państwa członkowskiego Unii Europejskiej, państwa członkowskiego Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) lub państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, potwierdzający ukończenie:

 

1) trzyletnich studiów lub studiów pierwszego stopnia trwających co najmniej trzy lata – potwierdza w Rzeczypospolitej Polskiej posiadanie wyższego wykształcenia na poziomie studiów pierwszego stopnia;

2) studiów drugiego stopnia – potwierdza w Rzeczypospolitej Polskiej posiadanie wyższego wykształcenia na poziomie studiów drugiego stopnia;

3) co najmniej czteroletnich studiów jednolitych – potwierdza w Rzeczypospolitej Polskiej posiadanie wyższego wykształcenia na poziomie studiów drugiego stopnia, jeżeli jest uważany za równorzędny dyplomowi ukończenia studiów drugiego stopnia w kraju wydania”.

 

Jednak dla rozstrzygnięcia niniejszej sprawy istotny jest również art. 191a ust. 5 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym. W przepisie tym ustawodawca wskazał negatywne przesłanki uznania zagranicznego dyplomu w Polsce. Zgodnie z wspomnianym artykułem „dyplomy potwierdzające ukończenie studiów wyższych za granicą nie nadają w Rzeczypospolitej Polskiej wyżej wymienionych uprawnień, jeśli:


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

1) instytucje, które je wydały, lub instytucje, w których prowadzone było kształcenie:

a) w rozumieniu prawa wewnętrznego państw, w których systemach szkolnictwa wyższego działają te instytucje, nie były akredytowanymi (uznanymi) uczelniami w dniu wydania dyplomu lub realizowały program studiów nieposiadający akredytacji w dniu wydania dyplomu lub

b) nie działają w systemie szkolnictwa wyższego żadnego państwa lub

2) program studiów wyższych albo jego część była realizowana niezgodnie z przepisami państwa, na którego terenie było prowadzone kształcenie”.

 

Powyższa regulacja weszła w życie 1 października 2011 r.

 

Niemcy są oczywiście członkiem UE.

 

Mając na uwadze powyższe, trzeba stwierdzić, że od 1 października 2011 r. dyplom uzyskany na wyższej uczelni w kraju należącym m.in. do UE po ukończeniu studiów II stopnia potwierdza posiadanie wykształcenia na poziomie studiów II stopnia w Polsce, chyba że:

 

1) instytucja, która wydała dyplom, lub instytucja, w której było prowadzone kształcenie:

a) nie była akredytowaną uczelnią w dniu wydania dyplomu lub realizowała program studiów nieposiadający akredytacji w dniu wydania dyplomu;

b) nie działa w systemie szkolnictwa wyższego żadnego państwa;

2) program studiów lub jego część była realizowana niezgodnie z przepisami państwa, na którego terenie było prowadzone kształcenie.

 

W tych dwóch ostatnich wypadkach zagraniczny dyplom nie podlega uznaniu w Polsce.

 

Jeśli więc niemiecki dyplom potwierdza ukończenie przez Pana studiów wyższych drugiego stopnia i jednocześnie nie zachodzi żadna z podanych powyżej przesłanek negatywnych uznania zagranicznego dyplomu, to należy stwierdzić, że w świetle prawa polskiego posiada Pan wyższe wykształcenie na poziomie studiów drugiego stopnia.

 

Nadto w treści pytania wspomniał Pan, że dyplom, o którym mowa, uprawnia Pana do kontynuacji kształcenia w Niemczech na studiach III stopnia. W konsekwencji należy uznać, że dyplom uprawnia Pana także do kontynuacji kształcenia w Polsce na studiach III stopnia, studiach doktoranckich w jednostce naukowej lub do otwarcia przewodu doktoranckiego w polskiej uczelni lub jednostce naukowej (art. 191a ust. 3 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym).

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • cztery + trzy =

»Podobne materiały

Świadectwo szkolne

Jestem dyrektorem szkoły zawodowej. Zwrócił się do mnie pan, który ukończył szkołę w 1985 roku, jednak nie otrzymał świadectwa, ponieważ nie dostarczył protokołu z egzaminu czeladniczego; zdał ten egzamin dopiero teraz (w 2012 roku). Czy w takiej sytuacji można wypisać św
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »