.
Mamy 12 389 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Uznanie męża–pracownika za osobę współpracującą

Autor: Irena Sawa • Opublikowane: 31.05.2011

W latach 2003 do 2006 prowadziłam firmę, w której zatrudniałam męża jako pracownika, a od jego wynagrodzenia były odprowadzane składki do ZUS. Niedawno otrzymałam decyzję dotyczącą różnicy w kwotach składek (plus odsetki), ponieważ męża nagle uznano za osobę współpracującą. Jak mogę skutecznie odwołać się od tej decyzji?

 


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Odnosząc się do stanu faktycznego opisanego w treści pytania, uprzejmie wyjaśniam, że niestety ZUS ma rację.

 

Pani mąż w myśl przepisów ubezpieczeniowych traktowany jest przez ustawodawcę jako osoba współpracująca i tak też powinien być zgłoszony do ubezpieczenia.

 

Za osobę współpracującą z osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność oraz zleceniobiorcami „uważa się małżonka, dzieci własne, dzieci drugiego małżonka i dzieci przysposobione, rodziców, macochę i ojczyma oraz osoby przysposabiające, jeżeli pozostają z nimi we wspólnym gospodarstwie domowym i współpracują przy prowadzeniu tej działalności lub wykonywaniu umowy agencyjnej lub umowy zlecenia; nie dotyczy to osób, z którymi została zawarta umowa o pracę w celu przygotowania zawodowego”.

 

Podstawa prawna art. 8 ust. 11 ustawa z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 z późn. zm.)

 

W chwili obecnej ZUS może żądać po pierwsze – korekty deklaracji zgłoszeniowych, a po drugie – może egzekwować zapłaty należnych składek.

 

Pragnę także wyjaśnić, że należności z tytułu składek ulegają przedawnieniu po upływie 10 lat, licząc od dnia, w którym stały się wymagalne (art. 24 ust. 4 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych).

 

Reasumując, przykro mi bardzo, ale mówiąc wprost, w mojej ocenie odwołanie od decyzji ZUS nic w tej sprawie nie da. Proponuję wystąpić do ZUS-u z prośbą u układ ratalny, względnie o umorzenie należności składkowych. Zaznaczam, że decyzja w tym zakresie należy wyłącznie do dyrektora ZUS (zgodnie z art. 28 i 29 ustawy).

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • osiem minus dziesięć =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »