Mamy 10 708 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Uznanie dziecka a pozbawienie praw rodzicielskich

Autor: Iwona Moryc • Opublikowane: 21.06.2010

Owocem mojego romansu z pewnym mężczyzną jest 3-letni synek. W akcie urodzenia wpisałam przypadkowe imię męskie. Obecnie ojciec dziecka, który nie utrzymuje z nami żadnych kontaktów, zadeklarował, że uzna syna. Jak do tego doprowadzić? Czy mogę go pozbawić jednak praw rodzicielskich? Ojciec zaproponował mi ugodę alimentacyjną, z której wynika, że mój syn dostawałby o wiele mniejsze kwoty niż dzieci jego ojca ze związku małżeńskiego (trwa rozwód). Co powinnam zrobić?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Iwona Moryc

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Odnosząc się całościowo do Pani sprawy, najlepszym rozwiązaniem byłoby złożenie pozwu do sądu rodzinnego o ustalenie ojcostwa. W takim pozwie może również zawierać się roszczenie alimentacyjne oraz wniosek o uregulowanie władzy rodzicielskiej.

 

Zgodnie z art. 84 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (w skrócie K.r.io.) „sądowego ustalenia ojcostwa może żądać dziecko, jego matka oraz domniemany ojciec dziecka”.

 

Zakładam, że w tym przypadku to Pani wystąpi z powództwem.

 

Istotne jest, iż zgodnie z art. 143 K.r.io. „jeżeli ojcostwo mężczyzny nie będącego mężem matki nie zostało ustalone, zarówno dziecko, jak i matka mogą dochodzić roszczeń majątkowych związanych z ojcostwem tylko jednocześnie z dochodzeniem ustalenia ojcostwa. Konieczne jest zatem połączenie roszczeń alimentacyjnych z żądaniem ustalenia ojcostwa”.

 

Roszczeniem związanym z tym żądaniem jest także roszczenie o pokrycie wydatków poniesionych w związku z ciążą i porodem oraz kosztów trzymiesięcznego utrzymania matki w okresie połogu, a z ważnych powodów przez dłuższy czas. Ponadto matka może domagać się pokrycia innych wydatków lub szczególnych strat majątkowych, jeżeli wskutek ciąży lub porodu je poniosła. Proszę jednak pamiętać, że roszczenie o pokrycie wydatków poniesionych w związku z ciążą i porodem oraz kosztów trzymiesięcznego utrzymania matki w okresie połogu przedawniają się z upływem 3 lat.

 

Odnosząc się do Pani sytuacji, uważam, że najlepiej tę kwestię uregulować sądownie. W praktyce jeżeli wnosi Pani w pozwie o zasądzenie od ojca dziecka świadczenia alimentacyjnego w wysokości np. 800 zł, to będzie Pani musiała wykazać, co zawiera się w tej kwocie np. koszty wyżywienia, środków czystości, ubrań itp.

 

Owszem, fakt, iż ojciec dziecka ma na utrzymaniu dzieci pochodzące z innego związku, ma znaczenie, jednakże proszę wziąć pod uwagę także to, że ojciec dziecka przez 3 lata nie interesował się nim, co ma znaczenie dla sądu, ponieważ w tym wypadku z uwagi na zaniedbywanie opieki nad dzieckiem zasądza się w to miejsce odpowiednią rekompensatę finansową.

 

Zgodnie z art. 93 K.r.io. „władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom”. W razie sądowego ustalenia ojcostwa władza rodzicielska przysługuje jednak ojcu tylko wtedy, gdy przyzna mu ją sąd w wyroku ustalającym ojcostwo. O przyznaniu tej władzy sąd orzeka z urzędu, a oświadczenia stron w tym przedmiocie są tylko sugestią dla sądu.

 

W przedmiotowym pozwie może Pani zatem domagać się ograniczenia władzy rodzicielskiej ojcu dziecka (sąd, biorąc pod uwagę dobro dziecka, określi sposób jej wykonywania), zgodnie z nowo obowiązującymi przepisami mogą Państwo zawrzeć również tzw. porozumienie o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej, pozostawiając władzę rodzicielską obojgu rodzicom.

 

Pozew można wnieść do sądu rejonowego, w którego okręgu pozwany (czyli ojciec dziecka) ma miejsce zamieszkania, albo do sądu rejonowego według miejsca zamieszkania osoby uprawnionej, czyli miejsca zamieszkania dziecka, co oznacza, iż wybór należy do Pani.

 

Sąd z urzędu obowiązany jest nadać wyrokowi zasądzającemu alimenty rygor natychmiastowej wykonalności co do rat płatnych po wytoczeniu powództwa, a co do rat płatnych przed jego wytoczeniem za okres nie dłuższy niż trzy miesiące. Poza tym w pozwie może Pani złożyć tzw. wniosek o zabezpieczenie powództwa co do alimentów, wówczas jeżeli wniosek zostanie uwzględniony przez sąd, może Pani otrzymywać alimenty od ojca dziecka również w trakcie trwania postępowania.

 

Strona dochodząca ustalenia ojcostwa i roszczeń z tym związanych jest zwolniona od kosztów sądowych i może zgłosić wniosek o ustanowienie dla niej adwokata.

 

Uważam, iż powinna Pani poważnie rozważyć możliwość zwrócenia się do sądu o ustanowienie profesjonalnego pełnomocnika, który pomógłby Pani w toku procesu.

 

Sąd w wyroku ustalającym ojcostwo albo sąd opiekuńczy w wydanym później postanowieniu nadaje dziecku na jego wniosek albo na wniosek jego przedstawiciela ustawowego nazwisko ojca. W tym względzie decyzja należy wyłącznie od Pani.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VIII + trzy =

»Podobne materiały

Przesłanki pozbawienia władzy rodzicielskiej

Czy kompletny brak zainteresowania dzieckiem oraz niepłacenie alimentów to wystarczające przesłanki pozbawienia władzy rodzicielskiej? Na podstawie postanowienia sądu dziecko zostało umieszczone w rodzinie zastępczej. Prawa rodziców do małoletniego zostały ograniczone. Ojciec nie może sp
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »