.
Mamy 12 389 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Uznanie przez sąd kary za odbytą - a zatarcie wyroku

Autor: Joanna Korzeniewska • Opublikowane: 27.08.2021 • Zaktualizowane: 27.08.2021

W 2016 r. zostałem skazany na 12 miesięcy po 25 godzin prac społecznych, w marcu 2017 rozpocząłem odbywanie kary, w październiku 2017 r. kara została uznana za sąd za odbytą. Kiedy wyrok zostanie zatarty?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Uznanie przez sąd kary za odbytą - a zatarcie wyroku

Zatarcie skazania po odbyciu kary

Każdemu zdarza się czasem popełnić błąd, a niektóre z nich wywołują poważne konsekwencje, jak chociażby wyrok karny. Jednakże aby skutki te nie były odczuwane przez całe życie, wprowadzono m.in. instytucję zatarcia skazania.

 

Każda osoba skazana prawomocnym wyrokiem figuruje w Krajowym Rejestrze Karnym prowadzonym przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Staje się to niekiedy przeszkodą w działalności, w znalezieniu pracy, jeśli pracodawca wymaga zaświadczenia o niekaralności.

 

Kara, o której Pan wspomina, tak zwane prace społeczne, w rzeczywistości w świetle prawa nazywane jest karą ograniczenia wolności. Zgodnie z art. 34 Kodeksu karnego (dalej K.k.) kara ograniczenia wolności wymierzana jest w miesiącach i latach i polega m.in. na wykonywaniu nieodpłatnej kontrolowanej pracy na cele społeczne.

 

Kwestia zatarcia skazania została opisana w art. 107 K.k., a kara ograniczenia wolności opisana została konkretnie w § 4. Na jego podstawie w razie skazania na karę ograniczenia wolności zatarcie skazania następuje z mocy prawa z upływem 3 lat od wykonania lub darowania kary albo od przedawnienia jej wykonania. Tak więc skoro kara została uznana za odbytą w październiku 2017 r. (jak rozumiem, zapadło stosowne postanowienie sądu i nie zostało ono zaskarżone), to w październiku 2020 r. skazanie uległo zatarciu. Gdyby kara byłaby wykonywana do końca, to wówczas termin byłby liczony od zakończenia jej wykonywania, tutaj – od uprawomocnienia się decyzji sądu w tej kwestii, tak więc już od kilku miesięcy skazanie uległo zatarciu. Nie trzeba składać żadnego wniosku, gdyż skazanie ulega zatarciu z mocy prawa, choć czasem zdarza się, że nie zostaje to dopilnowane we właściwym czasie.

Usunięcie wpisu o skazaniu

Zgodnie z treścią art. 106 K.k. wskutek zatarcia skazania, skazanie uważa się za niebyłe, a wpis o skazaniu usuwa się z rejestru skazanych. Tworzy się wówczas pewna fikcja prawna i powstaje stan, jakby dana osoba nigdy nie została skazana i również nigdy nie dopuściła się czynu zabronionego.

 

Najważniejsza jednak dla Pana konsekwencja jest taka, że gdyby Pan wystąpił z wnioskiem o udzielenie informacji o tym, czy Pan figuruje w rejestrze, powinien Pan uzyskać wówczas informację, ze nie figuruje Pan w Krajowym Rejestrze Karnym.

 

Trzeba udać się do sądu okręgowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania i tam są prowadzone punkty informacyjne Krajowego Rejestru Karnego. Należy złożyć wniosek na formularzu, który przesyłam w załączeniu. Za wydanie zaświadczenia należy złożyć opłatę w wysokości 30 zł, w przypadku osoby fizycznej. Najczęściej zaświadczenie wydawane jest od ręki albo bezzwłocznie.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 5 plus siedem =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »