Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Uzasadnienie zmiany dla USC

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 06.05.2015

Jestem rok po ślubie. Chciałabym zmienić nazwisko rodowe na nazwisko męża. Wcześniej tego nie zrobiłam, bo musiałam zrealizować kontrakt (jesteśmy marynarzami), a nie zdążyłabym wyrobić nowych dokumentów. Chciałabym, byśmy mieli to samo nazwisko. Jakich argumentów użyć w uzasadnieniu prośby o zmianę dla USC?

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego zwanego dalej K.r.io. oraz przepisy ustawy z dnia 17 października 2008 r. o zmianie imienia i nazwiska – zwanej dalej ustawą.

 

Z treści Pani pytania wynika, iż wolą Pani jest zmiana nazwiska na nazwisko małżonka. W pierwszej kolejności wskazać należy, że zamiana nazwiska jest możliwa w drodze postępowania administracyjnego na mocy ustawy z dnia 17 października 2008 r. o zmianie imienia i nazwiska.

 

Zgodnie z art. 4 ustawy „zmiany imienia lub nazwiska można dokonać wyłącznie z ważnych powodów, w szczególności gdy dotyczą zmiany:

 

1)  imienia lub nazwiska ośmieszającego albo nielicującego z godnością człowieka;

2)  na imię lub nazwisko używane;

3)  na imię lub nazwisko, które zostało bezprawnie zmienione;

4)  na imię lub nazwisko noszone zgodnie z przepisami prawa państwa, którego obywatelstwo również się posiada”.

 

Jak podnosi się w literaturze, „istnienie normy prawnej uprawniającej do żądania zmiany imienia lub nazwiska z uwagi na wystąpienie ogólnie wskazanych przez ustawodawcę »szczególnych powodów« jest wystarczającym w tym obszarze, a tym samym przykładowe ich wyliczanie i nazywanie nie tylko prowadzi do rozmaitego typu problemów interpretacyjnych, co jest po prostu zbędne. »Ważny powód« zmiany imienia lub nazwiska powinien być indywidualnie oceniany w każdej jednostkowej sprawie i pożądanym byłoby zrównoważenie pierwiastków subiektywnego i obiektywnego w aspekcie oceny »ważnych powodów« uzasadniających zmianę imienia lub nazwiska. Znaczy to, że wnioskodawca powinien przekonać organ administracyjny, że wskazany subiektywnie przez niego powód zmiany jest na tyle istotny, by władza dokonała tej zmiany, uznając go za obiektywnie istotny” [W. M. Hrynicki, , Ważne powody administracyjnej zmiany imienia lub nazwiska (przyczynek do dyskusji)].


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Zmiana imienia lub nazwiska następuje na pisemny wniosek osoby ubiegającej się o zmianę. Decyzję o wyrażeniu zgody na zmianę imienia lub nazwiska bądź o odmowie wyrażenia zgody na zmianę imienia lub nazwiska wydaje kierownik urzędu stanu cywilnego właściwy ze względu na miejsce pobytu stałego wnioskodawcy albo jego zastępca, a w przypadku braku takiego miejsca – kierownik urzędu stanu cywilnego właściwy ze względu na ostatnie miejsce pobytu stałego wnioskodawcy albo jego zastępca.

 

W mojej ocenie z uwagi na poruszone przez Panią okoliczności mające przemawiać za zasadnością zmiany nazwiska, wskazać należy na pogląd wyrażony przez Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 23 czerwca 1983 r., sygn. akt SA/Gd 302/83, w którego tezie wskazano, iż „zamiar powrotu przez skarżącego do nazwiska rodowego jego naturalnego ojca (wnioskodawca obecnie używane nazwisko uzyskał w związku z przysposobieniem go przez męża jego matki, po śmierci naturalnego ojca, gdy liczył dziesięć lat), w sytuacji gdy skarżący jest jego jedynym żyjącym potomkiem, uznać należy za ważny wzgląd do zmiany nazwisk w znaczeniu przepisu art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 15 listopada 1956 r. o zmianie imion i nazwisk (…)”.

 

Analogicznie winna być zatem potraktowana Pani sytuacja. Wskazane przez Panią przyczyny, w mojej ocenie, obiektywnie wskazują na występowanie w sprawie ważnych powodów. Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 29 kwietnia 1983 r., sygn. akt SA/Ka 100/83, niepubl. opowiadając się za stabilizacją imion i nazwisk, przyjął, że „imię i nazwisko są własnością osoby, służą do jej indywidualizowania w rodzinie i społeczeństwie, są przeto elementem porządku publicznego, który należy chronić przed destabilizacją. Decyzja o zmianie imienia i nazwiska jest zatem dopuszczalna tylko wtedy, gdy zachodzą rzeczywiście ważne powody”.

 

W mojej ocenie do uzasadnienia należałoby dołączyć dokumenty, które nie tylko potwierdzą datę zawarcia małżeństwa (odpis zupełny aktu małżeństwa i aktu urodzenia), ale także dokumenty, które potwierdzą realizację kontraktów związanych z Pani zawodem. Ważny powód, w postaci braku obiektywnej możliwości zmiany nazwiska, winien być udowodniony. Do wniosku należałoby zatem dołączyć także kopię kontraktu lub innego dokumentu, z którego wynikałoby, że w okresie krótszym aniżeli czas oczekiwania na nowe dokumenty zmuszona była Pani wypłynąć w morze, realizując tym samym uprzednio zawarty kontrakt. Istotne znaczenie dla rozstrzygnięcia będzie miał okres między zawarciem małżeństwa a wypłynięciem w morze. Powyższy okres im będzie krótszy, tym większe szanse na wyrażenie zgody na zmianę nazwiska. Mimo że powyższe będzie wynikało z załączonych do wniosku dokumentów, proszę dokładnie wyartykułować okres w uzasadnieniu. Zasadne jest nadto podnoszenie, iż w trakcie realizacji kontraktów wykonywanych wspólnie z małżonkiem pozostali członkowie załogi, z uwagi na łączący Państwa związek małżeński, zwracają się do Pani, używając nazwiska małżonka, co z kolei wskazuje na istnienie przesłanki bezpośrednio ujętej w przepisach prawa, a to „(…) nazwisko używane”.

 

Reasumując, uzasadnienie wniosku, winno wskazywać na dwie okoliczności. Pierwsza, to okres pomiędzy zawarciem związku małżeńskiego a pierwszym dniem realizowania kontraktu. Po drugie, konieczne jest wskazanie, że nazwisko małżonka jest obecnie w odniesieniu do Pani używane, m.in. przez członków załogi. Proszę pamiętać o załączeniu do wniosku odpisu zupełnego aktu urodzenia, aktu małżeństwa oraz kopie potwierdzające realizację kontraktu, który to wyjazd uniemożliwił Pani wyrobienie wszystkich niezbędnych dokumentów.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dziesięć plus sześć =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Zmiana nazwiska dwuczłonowego na jednoczłonowe

Pół roku temu wyszłam za mąż, wybrałam nazwisko dwuczłonowe. Obecnie mam jednak z tym sporo problemów, bo moje panieńskie nazwisko ma trudną pisownię i brzmi obco. W połączeniu z nazwiskiem męża daje jednak dość komiczny efekt, o czym wcześniej nie pomyślałam. Czy są to argument

Wniosek o sprostowanie aktu urodzenia

Rodzice chcą przekazać mi nieruchomość w akcie darowizny, ale jest jeden problem. W moim akcie urodzenia zostało błędnie wpisane imię ojca: zamiast poprawnego – Janusz jest Jan. Te błędne dane następnie zostały wpisane do innych dokumentów (dowodu osobistego, paszportu itd.). Czy

Jak pozbyć się drugiego członu nazwiska?

Od dwóch lat nie mieszkam z mężem. Po ślubie przyjęłam jego nazwisko jako drugie (czyli mam nazwisko dwuczłonowe). Bardzo zależy mi na powrocie do panieńskiego nazwiska, czy jest możliwe pozbycie się drugiego członu nazwiska, skoro żyjemy w nieformalnej separacji? Czy istniałaby na to
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »