Mamy 10 452 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Utrzymywanie schorowanej mamy

Autor: Maciej Podgórski • Opublikowane: 10.03.2017

W maju tego roku kupiłem mieszkanie w bloku (własność wspólna z żoną) dla swojej 93-letniej mamy. Ja mieszkam z żoną w domu jednorodzinnym. Ze względu na  wiek mama potrzebuje opieki. W kosztach utrzymania mieszkania (opłaty w spółdzielni, woda, prąd, gaz) chcą partycypować moje dwie siostry. Czy i jakie powinienem podjąć kroki formalne, aby uniknąć zarzutu ze strony urzędu skarbowego, że wynajmuję mieszkanie, otrzymuję wsparcie finansowe na pokrycie kosztów utrzymania mieszkania. Po śmierci mamy chcę to mieszkanie sprzedać, żeby odzyskać pieniądze. Czy i ewentualnie jaki podatek będę musiał zapłacić?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Przedstawiony przez Pana problem należy rozważyć przede wszystkim w kontekście ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn. Zgodnie z art. 1 podatkowi temu podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w szczególności z tytułu darowizny.

 

Jako darowiznę na Pana rzecz należy bowiem traktować środki pieniężne przekazywane przez Pana siostry w celu uregulowania płatności związanych z korzystaniem przez Pana mamę z mieszkania, będącego Pana własnością.

 

Zgodnie z art. 14 ustawy o podatku od spadków i darowizn wysokość tego podatku ustala się w zależności od grupy podatkowej, do której zaliczony jest nabywca. Zaliczenie do grupy podatkowej następuje według osobistego stosunku nabywcy do osoby, od której lub po której zostały nabyte rzeczy i prawa majątkowe. Do tzw. grupy I ustawa zalicza małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, zięcia, synową, rodzeństwo, ojczyma, macochę i teściów. Tak więc jako obdarowany byłby Pan zaliczony do ww. I grupy podatkowej.

 

Zgodnie z art. 4a wspomnianej ustawy zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Dla Pana dniem tym będzie dzień, w którym kwota otrzymana od każdej z sióstr w ciągu 5 lat poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie przekroczy kwotę 9637 złotych.

 

Dodatkowo do zwolnienia z podatku konieczne będzie udokumentowanie otrzymania pieniędzy dowodem przekazania na Pana rachunek płatniczy, rachunek, inny niż płatniczy, rachunek w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej albo przekazem pocztowym.

 

Odnosząc się do kwestii skutków podatkowych zamieszkiwania Pana mamy w mieszkaniu i możliwości zakwalifikowania tego stanu jako najmu – wyjaśniam, że jeśli nie zawrze Pan z mamą umowy najmu, lecz będzie tylko udostępniał jej mieszkanie, to wówczas nie zapłaci Pan podatku. Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 125 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolna od podatku jest wartość świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń otrzymanych od osób zaliczonych do I i II grupy podatkowej w rozumieniu przepisów o podatku od spadków i darowizn.

 

Z kolei zbycie przez Pana mieszkania po śmierci mamy nie będzie opodatkowane z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych (obecnie w stawce 19%) pod warunkiem, że zbycie to zostanie dokonane przez Pana przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie mieszkania, to wówczas nie zapłaci Pan podatku z tytułu dochodu, jaki Pan uzyska z tej sprzedaży.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • cztery minus 7 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Prawa do mieszkania a przemoc domowa

W związku z przemocą ze strony mojego męża wraz z dzieckiem kilka miesięcy temu opuściłam mieszkanie. Otrzymaliśmy je od dziadka męża (prawo do najmu, głównym najemcą jest mąż) w czasie trwania małżeństwa. Od dwóch lat toczy się sprawa rozwodowa z orzeczeniem winy. Mąż rozpoczął procedurę wymeldowania mnie (urząd jakoś mnie odnalazł, mimo że obecnie przebywam tymczasowo u koleżanki). Co zrobić, by nie stracić prawa do mieszkania? Jak udaremnić mężowi wymeldowanie mnie?

Najem garażu a śmierć najemcy

Mój mąż wynajmował garaż od MPGM na podstawie umowy najmu. Niedawno zmarł. KZGM wzywa mnie o dostarczenie poświadczenia dziedziczenia lub postanowienia sądu. Nie mam jednak żadnych zaświadczeń o budowie czy wykupie garażu. Oczywiście płacę czynsz, podatek i dbam o garaż. Co powinnam zrobić?

Zawieszenie szyldu nad lokalem

Jestem właścicielką lokalu użytkowego w budynku wielomieszkaniowym. Chcę wywiesić szyld na elewacji zewnętrznej (jest to ściana mojego lokalu). Wspólnota mieszkaniowa zwlekała z wydaniem zgody, a teraz twierdzi, że może mi co najwyżej wynająć powierzchnię na fasadzie budynku, powołując się na przepisy ustawy o własności lokali umożliwiające najem fasady budynku osobom trzecim. Jakie dokładnie przepisy pozwalają wspólnocie mieszkaniowej żądać od swojego członka zapłaty za wywieszenie szyldu? Czy są jakieś szczegółowe przepisy regulujące tę kwestię? Co mogę zrobić, żeby uniknąć zapłaty za wynajem?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »