Mamy 10 894 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Utrzymanie żony po rozstaniu

Autor: Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 21.04.2019

Rozstaliśmy się z żoną i ona chce ode mnie pieniędzy na utrzymanie. Teraz opiszę nasz problem. Żoną wyjechała za granicę do opieki w 2000 roku. Potem w 2005 ja dojechałem do niej. I zaczęliśmy razem we Włoszech pracę. Moja żona się opiekuje starszym panem. W zamian tego nie otrzymuje wynagrodzenia, ale jeżeli dachowa go do końca, wszystko jest przypisane na nią. Nasze pożycie się popsuło i postanowiliśmy się rozstać. Moja żona nie musi opłacać żadnych rachunków i wynajmu, bo wszystko opłaca właściciel domu i ja. Ja aktualnie pracuję za granicą i zarabiam dobrze, ale z tych pieniędzy muszę opłacić wszystkie moje składki we Włoszech, a to nie są małe pieniądze. Czy moja żona może się domagać alimentów na nią?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Fot. Fotolia

Utrzymanie żony po rozstaniu

Generalnie byłemu małżonkowi mogą przysługiwać alimenty po rozwodzie. Podstawę zasądzenia ewentualnych alimentów stanowi art. 60 ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy, który poniżej w całości Panu zacytuję:

 

„§ 1. Małżonek rozwiedziony, który nie został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia i który znajduje się w niedostatku, może żądać od drugiego małżonka rozwiedzionego dostarczania środków utrzymania w zakresie odpowiadającym usprawiedliwionym potrzebom uprawnionego oraz możliwościom zarobkowym i majątkowym zobowiązanego.

§ 2. Jeżeli jeden z małżonków został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia, a rozwód pociąga za sobą istotne pogorszenie sytuacji materialnej małżonka niewinnego, sąd na żądanie małżonka niewinnego może orzec, że małżonek wyłącznie winny obowiązany jest przyczyniać się w odpowiednim zakresie do zaspokajania usprawiedliwionych potrzeb małżonka niewinnego, chociażby ten nie znajdował się w niedostatku.

§ 3. Obowiązek dostarczania środków utrzymania małżonkowi rozwiedzionemu wygasa w razie zawarcia przez tego małżonka nowego małżeństwa. Jednakże gdy zobowiązanym jest małżonek rozwiedziony, który nie został uznany za winnego rozkładu pożycia, obowiązek ten wygasa także z upływem pięciu lat od orzeczenia rozwodu, chyba że ze względu na wyjątkowe okoliczności sąd, na żądanie uprawnionego, przedłuży wymieniony termin pięcioletni”

 

Z przepisu tego wynikają 2 odmienne zasady orzekania o ewentualnych alimentach i tak np. jeżeli żona Pana nie zostałaby uznana za wyłącznie winną rozkładu małżeństwa (sąd uznałby, że nikt nie ponosi winy, obie strony ponoszą lub ponosi ją Pan), wówczas może zasądzić alimenty, jeżeli żona jest w niedostatku, a więc nie jest w stanie sama pokryć swoich uzasadnionych wydatków na w miarę podstawowe potrzeby. Od razu zaznaczam, że ja kwestii tej nie rozstrzygnę, bo może zrobić to sąd dopiero po przeprowadzeniu postępowania dowodowego, jeżeli żona udowodni, że czegoś jej brakuje i nie jest sama w stanie pokryć tych wydatków, nie może np. dorobić dodatkowo na potrzeby. Nie mogę jednak wykluczyć, że w jakimś niewielkim stopniu mógłby sąd od Pana zasądzić alimenty.

Druga sytuacja to taka, że gdyby sąd uznał, iż Pan ponosi winę za rozpad małżeństwa, a żona wskutek rozwodu materialnie by ucierpiała mógłby zasądzić alimenty nawet wówczas gdyby nie była w niedostatku. Tak najogólniej mówiąc, jeżeli Pan zarabiałby 10 000 zł, a żona zero, to wówczas byłaby podstawa do alimentów, bo generalnie sytuacja jej by się pogorszyła (w pewnym uproszczeniu 10 000 zł na dwoje osób daje po 5000 zł jednej z nich). Jest to oczywiście teoretyczny przykład, bo to zawsze wymaga szczegółowego postępowania dowodowego.

 

Z pomocy pełnomocnika oczywiście może Pan skorzystać, natomiast koszt jest zależny od miejsca, w którym toczyłoby się postępowanie, oraz tego, czy miałoby to być orzeczenie rozwodu bez winy, czy z winą, co postępowanie wydłuża i oczywiście generuje wyższe koszty wynagrodzenia pełnomocnika.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • sześć + 6 =

»Podobne materiały

Alimenty dla małżonka niewinnego

Żona żąda ode mnie wzięcia całej winy na siebie za rozkład naszego małżeństwa. Przyznam, że czuję się winny i jestem skłonny się na to zgodzić, ale chciałbym się zorientować w kwestii alimentów dla „małżonka niewinnego”. Zarabiam miesięcznie ok. 25 tys. zł brutto, żona zaś ok. 12 tys. br

Pacjentka wymagająca całodobowej opieki a brak zainteresowania ze strony rodziny

Do szpitala została przyjęta pacjentka z zespołem otępiennym. Najpierw była na leczeniu w jednym szpitalu, aktualnie przebywa 3. tydzień w innym szpitalu. Próby nawiązania kontaktu przez personel szpitala z rodziną pacjentki sczezły na niczym. Kobieta ma syna, który mieszka za granicą, i córkę, któr

Czy zrzeczenie się dziedziczenia zwalnia z obowiązku alimentacyjnego?

Mieszkam wraz z moim partnerem i dzieckiem za granicą. Zamierzamy się wkrótce pobrać. W związku z tym chciałabym wyjaśnić zakres moich obowiązków wobec mojej matki, która mieszka w Polsce. Matka pobiera emeryturę, jednak wiem, że to niezupełnie wystarcza jej na pokrycie wydatków. Wiem, że zaciągnęła
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »