.
Mamy 13 116 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Odszkodowanie za utratę wartości rynkowej samochodu

Autor: Dariusz Kostyra • Opublikowane: 14.10.2007 • Zaktualizowane: 25.01.2017

Mój teść został poszkodowany w zdarzeniu drogowym. Szkoda w samochodzie jest niewielka, ponieważ łączny koszt naprawy wynosi ok. 2000 zł. Sprawca przyznał się do winy i naprawa będzie wykonywana z jego polisy OC. Czy w przypadku szkody komunikacyjnej (jest sprawca) możemy domagać się odszkodowania od Firmy Ubezpieczeniowej sprawcy z powodu utraty wartości rynkowej samochodu?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

W sytuacji, jeżeli w kolizji pojazd został uszkodzony, w następstwie czego doszło do utraty jego wartości handlowej, poszkodowany może wystąpić do ubezpieczyciela sprawcy szkody z roszczeniem z tego tytułu.

 

Na stanowisku, że można domagać się odszkodowania za utratę wartości rynkowej samochodu stanął Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 12 października 2001 roku (sygn. Akt: III CZP 57/01).

 

W centrum zainteresowania Sądu znalazło się zagadnienie, czy odszkodowanie należne za uszkodzenie samochodu obejmuje oprócz kosztów jego naprawy także zapłatę sumy pieniężnej odpowiadającej różnicy między wartością tego samochodu przed uszkodzeniem i po naprawie, przy założeniu, że naprawa była prawidłowa, a zmniejszenie wartości samochodu nastąpiło wskutek jego uszkodzenia

 

 Sąd podjął uchwałę o następującej treści:

 

„Odszkodowanie za uszkodzenie samochodu może obejmować oprócz kosztów jego naprawy także zapłatę sumy pieniężnej, odpowiadającej różnicy między wartością tego samochodu przed uszkodzeniem i po naprawie”.

 

Zdaniem Sądu, przy określaniu miernika wartości rzeczy, nieuzasadnione jest przeciwstawianie cen, które mogą być uzyskane przy jej zbywaniu i nabywaniu. Oczywiście, jednostkowe ceny takich samych samochodów mogą się różnić, jednakże podstawą ustalenia wartości rzeczy będącej przedmiotem powszechnego obrotu nigdy nie jest jednostkowa cena, która może wynikać z zupełnie przypadkowych okoliczności. Podstawą ustalenia wartości powinna być średnia cen.

 

Anachronizmem wydaje się przyjmowanie różnych sposobów określania wartości takich samych rzeczy, w zależności od tego, czy są przeznaczone do normalnego używania i korzystania przez właściciela, czy też są przeznaczone do zbycia. W warunkach gospodarki rynkowej każda rzecz mająca wartość majątkową może być w każdym czasie przeznaczona na sprzedaż.

 

Zbycie rzeczy jest takim samym uprawnieniem właściciela jak korzystanie z niej, wobec czego traci także znaczenie odróżnianie wartości użytkowej rzeczy od jej wartości handlowej. Miernikiem wartości majątkowej rzeczy jest pieniądz, a jej weryfikatorem rynek. Rzecz zawsze ma taką wartość majątkową, jaką może osiągnąć na rynku.

 

Artykuł 361 § 2 Kodeksu cywilnego (ustawa z dnia 23 kwietnia 1964r.) stanowi, że po stronie zobowiązanego występuje obowiązek pełnej rekompensaty szkody. Oznacza to, że kwota odszkodowania zawierać powinna zarówno koszt naprawy pojazdu jak i kwotę odzwierciedlającą utraconą wartość rynkową pojazdu.

 

Godny odnotowania jest fakt, że poglądy Sądu zaaprobował w glosie do uchwały wybitny przedstawiciel doktryny prof. Dr hab. A. Szpunar.

 

Konkludując, po dokonaniu naprawy samochód odzyskuje wprawdzie sprawność techniczną, jednakże nie ma już takiej wartości jak przed nią. Jego wartość maleje z samego faktu, że jest powypadkowy. Różnica w tej wartości stanowi różnicę handlową, której może domagać się poszkodowany właściciel pojazdu. Trzeba jednak zwrócić uwagę, że im pojazd młodszy tym różnica w wartości handlowej jest większa a wraz z wiekiem różnica ta maleje. Jednak w każdym przypadku występuje.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • III - jeden =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl