Utrata prawa jazdy w Danii a konsekwencje dla kierowcy na terenie UE

• Autor: Łukasz Poczyński

Mieszkam w Danii. Grozi mi utrata prawa jazdy za przekroczenie dopuszczalnej prędkości. Czy jeśli mam polskie prawo jazdy, to będę mógł jeździć po całej Unii Europejskiej? Czy jest możliwość zastosowania polskiego prawa do wykroczenia popełnionego na terenie Danii (wtedy nie groziłaby mi utrata dokumentu)?

Utrata prawa jazdy w Danii a konsekwencje dla kierowcy na terenie UE

Uznawanie i wykonywanie orzeczeń pozbawiających sprawców czynów zabronionych uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi na terenie całej UE

Aby odpowiedzieć na Pańskie pytanie, należy sięgnąć do przepisów Konwencji o pozbawianiu uprawnień do kierowania pojazdami, sporządzonej w Luksemburgu dnia 17 czerwca 1998 r. Wskazaną konwencję podpisały wszystkie kraje Unii Europejskiej.

Polska ratyfikowała postanowienia tej konwencji ustawą z dnia 27 sierpnia 2004 r. (Dz. U. z 2004 r. Nr 238, poz. 2387).

Myślą przewodnią dokumentu stało się wzajemne uznawanie i wykonywanie orzeczeń pozbawiających sprawców czynów zabronionych uprawnień do kierowania pojazdami.

Nakłada ona na państwa-strony obowiązek informowania się o orzeczeniach o pozbawieniu obywateli obcych państw uprawnień do kierowania pojazdami.

Według konwencji decyzja o pozbawieniu uprawnień do kierowania pojazdami powinna obowiązywać na terenie całej Unii Europejskiej, a nie ograniczać się tylko do terytorium jednego państwa członkowskiego, gdzie zapadło orzeczenie o zakazie prowadzenia pojazdu.

Czy orzeczenia i wyroki wydane przez organy prawne krajów Unii Europejskiej są uznawane jako obowiązujące w Polsce?

Zasadniczą kwestią jest więc uznawanie i wykonywanie orzeczeń pozbawiających sprawców czynów zabronionych uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi na terenie całej UE. Co za tym idzie, wszystkie orzeczenia i wyroki wydane przez organy prawne krajów UE są uznane jako obowiązujące w Polsce.

Zakaz prowadzenia pojazdów wydany w jednym z krajów UE

Zgodnie z art. 3 przedmiotowej konwencji „państwo popełnienia czynu zabronionego niezwłocznie powiadamia państwo stałego miejsca zamieszkania o każdym zakazie prowadzenia pojazdów mechanicznych, nałożonym za czyn zabroniony. Do powiadomienia tego należy dołączyć:

  • szczegółowe dane służące określeniu miejsca pobytu osoby, na którą nałożono zakaz prowadzenia pojazdów,
  • oryginał lub uwierzytelniony odpis decyzji zakazującej prowadzenia pojazdów,

    krótki opis okoliczności oraz odniesienie do postanowień prawnych państwa popełnienia czynu zabronionego, w oparciu o które zastosowano zakaz prowadzenia pojazdów, jeżeli nie podano ich w decyzji,

  • potwierdzenie ostateczności decyzji,
  • informacje dotyczące egzekwowania zakazu prowadzenia pojazdów w państwie popełnienia czynu zabronionego, w tym długość okresu zakazu oraz, jeśli są one znane, daty rozpoczęcia i wygaśnięcia zakazu,
  • prawo jazdy, jeśli zostało zatrzymane”.

Czy informacja o pozbawieniu kierowcy prawa jazdy w Danii trafi również do Polski?

Mając na uwadze powyższe, należy stwierdzić, że jeżeli zostanie Pan pozbawiony prawa jazdy w Danii, to informacja ta powinna trafić również do Polski, i w świetle wyżej przedstawionych przepisów nie będzie Pan mógł prowadzić pojazdu nie tylko na terenie Danii i Polski, ale również w pozostałych państwach Unii Europejskiej.

Warto jeszcze dodać, że zgodnie z art. 5 Kodeksu karnego „ustawę karną polską stosuje się do sprawcy, który popełnił czyn zabroniony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jak również na polskim statku wodnym lub powietrznym, chyba że umowa międzynarodowa, której Rzeczpospolita Polska jest stroną, stanowi inaczej”.

W stosunku do Pana będą więc miały zastosowanie przepisy obowiązuje w tej kwestii w Danii.