Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Utrata prawa do ulgi w podatku od spadków i darowizn

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 16.03.2015

W 2009 roku otrzymałam w postaci darowizny mieszkanie od mojej teściowej. Notariusz sporządzający umowę poinformował mnie, że otrzymam ulgę podatkową, jeśli jest to moje jedyne mieszkanie i o ile będę tam stale zamieszkiwać. Niestety nie uświadomił mi, że w świetle nowej ustawy o spadkach i darowiznach, obowiązującej od 2007 roku, muszę również zameldować się w tym mieszkaniu w ciągu roku. Nie dopełniłam tego obowiązku i urząd skarbowy przysłał mi wezwanie do zapłacenia podatku od darowizny. Czy istnieje jakaś droga prawna umożliwiająca mi uwolnienie się od tego obowiązku?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Rzeczywiście na skutek zmiany przepisów z mocą od 2007 roku nie wystarczy już „zamieszkiwać w nabytym lokalu lub budynku przez 5 lat”, ale należy „zamieszkiwać będąc zameldowanym na pobyt stały”. Tu więc rację ma organ, iż warunku tego Pani nie spełnia.

 

Jest możliwość spełnienia ww. warunku zameldowania w okresie 5-letnim od nabycia, ale tylko jeżeli nabyty lokal jest zajęty przez kogoś innego (nawet darczyńcę), w takiej sytuacji spełnienie warunku może nastąpić w okresie 5 lat od dnia nabycia – wynika to z art. 16 ust. 3 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn.

 

Oczywiście jak każdy podatnik może Pani wystąpić do organu podatkowego z wnioskiem, na podstawie art. 67a Ordynacji podatkowej, uzasadnionym ważnym interesem o rozłożenie na raty zapłaty (zaległego) podatku lub umorzenie w całości lub w części. Umorzenie niezwykle trudno uzyskać, nawet wykazanie ważnego interesu (ochrona zdrowia, życia, minimum socjalnego etc.) nie obliguje organu do udzielenia ulgi, a jedynie umożliwia mu jej udzielenie. Analogicznie jest przy ratach, jednak przy wnioskowaniu o raty organy podatkowe patrzą na sprawę przychylniejszym okiem.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dziewięć + dwa =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Podatek od darowizny i dochodowy od sprzedaży przedmiotu darowizny

W listopadzie 2006 r. otrzymałem jako darowiznę mieszkanie. Nie zapłaciłem podatku, bo mieszkałem w tym lokalu 5 lat, co było warunkiem zwolnienia. Wartość mieszkania wynosiła wówczas ok. 40 000 zł. W najbliższych miesiącach chciałbym sprzedać to mieszkanie (więc przed upływem 5 lat od nabycia). Czy urząd, określając kwotę podatku, weźmie pod uwagę wartość lokalu w momencie nabycia, czy obecną (czyli ok. 140 000 zł)? Czy będę też musiał zapłacić podatek dochodowy?

Ślub po rozwodzie – czy małżonek babci jest moim dziadkiem w świetle prawa?

Czy osoba, która ożeniła się z moją babcią, a nie jest biologicznie ojcem mojej matki, jest w świetle prawa moim dziadkiem i np. może przekazać mi darowiznę w postaci mieszkania, za którą nie zostanie odprowadzony podatek od darowizny?

Przejęcie firmy po zmarłym

Prowadzę sklep z artykułami spożywczymi, rozliczam się ryczałtem, nie mam kasy fiskalnej ani nie opłacam VAT-u. Niedawno zmarła moja matka, która też prowadziła sklep. Jestem jedynym spadkobiercą i chciałbym przejąć sklep po mamie. Rzecz w tym, że mama rozliczała się na zasadach ogólnych, była vatowcem i miała kasę fiskalną. 1) Jak postępować z urzędem gminy, sanepidem, urzędem skarbowym, ZUS-em, PIP-em i innymi instytucjami? 2) Jak postępować z jedynym pracownikiem zatrudnionym w firmie matki? 3) Czy dotychczasowi podatnicy mogą być nadal, po przejęciu sklepu po mamie, rozliczani na różnych zasadach (ryczałt i zasady ogólne)? 4) Czy aby rozpocząć procedurę przejęcia sklepu matki, muszę czekać na postanowienie o nabyciu spadku? 5) Jak generalnie postępować w przejmowaniu firmy?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »