Mamy 10 970 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Utrata prawa do ulgi w podatku od spadków i darowizn

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 16.03.2015

W 2009 roku otrzymałam w postaci darowizny mieszkanie od mojej teściowej. Notariusz sporządzający umowę poinformował mnie, że otrzymam ulgę podatkową, jeśli jest to moje jedyne mieszkanie i o ile będę tam stale zamieszkiwać. Niestety nie uświadomił mi, że w świetle nowej ustawy o spadkach i darowiznach, obowiązującej od 2007 roku, muszę również zameldować się w tym mieszkaniu w ciągu roku. Nie dopełniłam tego obowiązku i urząd skarbowy przysłał mi wezwanie do zapłacenia podatku od darowizny. Czy istnieje jakaś droga prawna umożliwiająca mi uwolnienie się od tego obowiązku?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Rzeczywiście na skutek zmiany przepisów z mocą od 2007 roku nie wystarczy już „zamieszkiwać w nabytym lokalu lub budynku przez 5 lat”, ale należy „zamieszkiwać będąc zameldowanym na pobyt stały”. Tu więc rację ma organ, iż warunku tego Pani nie spełnia.

 

Jest możliwość spełnienia ww. warunku zameldowania w okresie 5-letnim od nabycia, ale tylko jeżeli nabyty lokal jest zajęty przez kogoś innego (nawet darczyńcę), w takiej sytuacji spełnienie warunku może nastąpić w okresie 5 lat od dnia nabycia – wynika to z art. 16 ust. 3 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn.

 

Oczywiście jak każdy podatnik może Pani wystąpić do organu podatkowego z wnioskiem, na podstawie art. 67a Ordynacji podatkowej, uzasadnionym ważnym interesem o rozłożenie na raty zapłaty (zaległego) podatku lub umorzenie w całości lub w części. Umorzenie niezwykle trudno uzyskać, nawet wykazanie ważnego interesu (ochrona zdrowia, życia, minimum socjalnego etc.) nie obliguje organu do udzielenia ulgi, a jedynie umożliwia mu jej udzielenie. Analogicznie jest przy ratach, jednak przy wnioskowaniu o raty organy podatkowe patrzą na sprawę przychylniejszym okiem.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • X plus zero =

»Podobne materiały

Przejęcie firmy po zmarłym

Prowadzę sklep z artykułami spożywczymi, rozliczam się ryczałtem, nie mam kasy fiskalnej ani nie opłacam VAT-u. Niedawno zmarła moja matka, która też prowadziła sklep. Jestem jedynym spadkobiercą i chciałbym przejąć sklep po mamie. Rzecz w tym, że mama rozliczała się na zasadach ogólnych, była vatow

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »