Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Utrata prawa do ryczałtu

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 21.06.2011

Od 2008 r. prowadzę działalność gospodarczą (VAT + ryczałt). Przez pół roku (do lutego 2011) pracowałem także na etacie. Miesiąc temu wygrałem przetarg u byłego pracodawcy, a następnie wystawiłem mu fakturę. Czy mam obowiązek przejścia na „skalę podatkową”?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Opodatkowania w formie ryczałtu nie stosuje się do podatników rozpoczynających działalność samodzielnie, jeżeli podatnik przed rozpoczęciem działalności w roku podatkowym lub w roku poprzedzającym rok podatkowy wykonywał w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres działalności podatnika lub spółki. Jeżeli jednak podatnik nie zamierza wykonywać działalności na rzecz byłych lub obecnych pracodawców, może do dnia rozpoczęcia działalności zawiadomić naczelnika urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania podatnika o korzystaniu z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. W przypadku gdy podatnik lub spółka dokona sprzedaży towarów handlowych lub wyrobów lub uzyska przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, traci prawo do ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i poczynając od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego, opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

 

Reasumując, rozważać utratę prawa do ryczałtu można by w przypadku podatnika rozpoczynającego działalność, tak bowiem wynika z art. 8 ust. 1 pkt 6 i ust. 2 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z dnia 27 listopada 1998 r.). Moim zdaniem nie traci Pan prawa do ryczałtu.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VIII - 8 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Rejestracja firmy LTD w Anglii

Chcę otworzyć firmę w Anglii LTD, aby płacić tam podatki i prowadzić sklep internetowy, który będzie kupował, a następnie oferowane towary sprzedawał tylko klientom w Polsce. Należności od klientów wpływałyby na polskie konto. Czy w Polsce trzeba by opłacać jakieś należności do urzędu skarbowego czy ZUS-u? Dodam, że w kraju nie jestem nigdzie zameldowany. Czy mogę kupować towar w Polsce i prowadzić wysyłkę do klientów z Polski z mieszkania, gdzie mieszkam w Polsce? Czy takie rozwiązanie nie koliduje z przepisami, czy lepiej jednak wysyłać towar z UK? Jeśli wszystko powyższe jest zgodne z prawem, to jaki VAT będę musiał naliczać klientom (niepłacącym VAT) – 20% brytyjski czy 23% polski?

Planowane duże przychody ze współpracy z zagraniczną firmą

Jestem grafikiem komputerowym, który jest zatrudniony na stałe na umowę o pracę. Jednocześnie mam okazje zawrzeć współpracę z osobą z za granicy, która zlecałaby mi do wykonania różne grafiki za poważne pieniądze. Jaka forma była by dla mnie w tym momencie najlepsza – czy umowa o dzieło (bez przeniesienia praw), czy założenie własnej działalności gospodarczej? Problem jest jeszcze taki, że w z tych zleceń mogłoby się uzbierać w ciągu roku tyle, że łącznie z dochodem z pracy przekroczyłbym pierwszą skalę podatkową. I nie mam pojęcia, jak to wpływa na zaliczki pobierane z pracy i jak to potem mógłbym rozliczyć.

Biuro w mieszkaniu a koszty uzyskania przychodu

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Jako biuro wskazałem w mieszkaniu, w którym zamieszkuję. Dotychczas zaliczałem do kosztów uzyskania przychodów 35% kosztów obciążających lokal (bez kredytu itp.), co stanowi powierzchnię mniejszego pokoju. Pokój ten wykorzystuję również do celów osobistych związanych z zamieszkiwaniem. Księgowa poinformowała mnie dzisiaj, że od stycznia 2018 r. będzie można wliczyć w koszty uzyskania przychodu wyłącznie obciążenia wyodrębnionych na działalność gospodarczą pomieszczeń w danym lokalu, a takie wyodrębnienie dodatkowo musi być zgłoszone w gminie i będzie miało inną stawkę podatku od nieruchomości. Czy taka zmiana rzeczywiście jest planowana? Patrząc wstecz, zastanawia mnie jednak dziwne podejście urzędów skarbowych (przeczytałem o tym w internecie) kwestionujących nawet bez tej zmiany możliwość odliczania kosztów z pomieszczeń wyodrębnionych, ale użytkowanych również do celów prywatnych. Czy to nie czyni nawet w tej chwili jakiejś sprzeczności pomiędzy orzecznictwem sądowym a interpretacją US?

Dostarczenie umowy najmu do Urzędu Skarbowego

Właśnie otworzyłam działalność gospodarczą dotyczącą krótkoterminowego wynajmu pokoi gościnnych (noclegów). Podpisałam z krewną (właścicielką budynku) umowę najmu na cały budynek mieszkalny, z podziałem, iż jedna część jest wyłącznie mieszkalna, a druga składającą się z 2 mieszkań będzie pod wynajem mojej działalności gospodarczej. Do kiedy mam obowiązek zgłosić wskazaną umowę w US? Czy urząd może podważyć cenę wynajmu od osoby prywatnej (będącą moją rodziną) w kwocie 500 zł netto z tym, że na mnie według podpisanej umowy scedowane są wszystkie rachunki oraz obowiązek utrzymania domu, tj. prąd, woda, ogrzewanie, wywóz śmieci, telefon, Internet, sprzątanie itp.?

Praca dla firmy z Wielkiej Brytanii a podatki

Chciałbym uzyskać informację na temat miejsca i kwoty płacenia podatków w następującej sytuacji. Obecnie mieszkam w Wielkiej Brytanii, gdzie pracuję normalnie na umowę o pracę na czas nieokreślony, jak również prowadzę własną działalność, ale nie jestem płatnikiem VAT-u. Z końcem roku przeprowadzam się z powrotem do Polski, ale firma, w której pracuję, chciałaby nadal kontynuować ze mną współpracę i właśnie interesuje mnie, jakie są opcje, jeżeli chodzi o podatki w tej sytuacji. Będę mieszkał w Polsce, przylatywał do Wielkiej Brytanii średnio raz na miesiąc na 2–3 dni, pracować będę na firmowym laptopie, łącząc się z serwerami firmy przez VPN (piszę to, gdyż słyszałem, że ma to znaczenie). Czy mam zamknąć brytyjską działalność, a otworzyć polską? Czy kontynuować tak jak jest obecnie? Będą sytuacje, w których będę musiał wystawić fakturę firmie brytyjskiej – i jak to rozwiązać, jak również jak obliczać podatki?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »