Mamy 10 708 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Utrata nieposzlakowanej opinii i przeniesienie żołnierza do rezerwy

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 20.10.2014

Jestem podejrzany o przestępstwo z art. 13 § 1 K.k. w zw. z art. 286 § 1 K.k. Na moją niekorzyść działa opinia biegłego. Nigdy nie byłem karany, jestem żołnierzem zawodowym. Czy w przypadku skazania utracę nieposzlakowaną opinię i zostanę przeniesiony do rezerwy?

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Poniższa odpowiedź została oparta na następujących faktach i ich prawnej ocenie. Z treści Pana pytania wynika, iż jest Pan żołnierzem zawodowym, przeciwko któremu w chwili obecnej toczy się postępowania karne z art. 286 § 1 K.k. w zw. z art. 13 § 1 K.k.

 

Istotna w niniejszej sprawie jest treść art. 2 ustawy z dnia 11 września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych. Zgodnie z tym przepisem żołnierzem zawodowym może być osoba posiadająca obywatelstwo polskie, o nieposzlakowanej opinii, której wierność dla Rzeczypospolitej Polskiej nie budzi wątpliwości, posiadająca odpowiednie kwalifikacje oraz zdolność fizyczną i psychiczną do pełnienia zawodowej służby wojskowej.

 

Ustawodawca nakłada zatem na żołnierza obowiązek zachowania nieposzlakowanej opinii nie tylko w chwili przyjmowania do wojska, ale także przez cały okres służby wojskowej. Powyższe związane jest bezpośrednio z prestiżem i uznaniem społecznym. Pełnienie służby wojskowej związane jest nierozerwalnie, poza oczywiście wysokimi kwalifikacjami zawodowymi i spełnieniem odpowiednich wymagań fizycznych i psychicznych, z określoną postawą moralną.

 

W orzecznictwie powszechnie prezentowany jest pogląd, jakoby skazanie wyrokiem karnym powodowało, iż żołnierz nie cieszy się już nieposzlakowaną opinią.

 

W podobnym tonie wypowiedział się Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z dnia 10 marca 2011 r., sygn. akt I OSK 1575/10, zgodnie z którym „żołnierz uznany za winnego popełnienia przestępstwa z art. 233 § 1 k.k. nie cieszy się już nieposzlakowaną opinią, a ta w myśl art. 2 ustawy z 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych jest jednym z wymogów stawianych żołnierzom zawodowym”.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Analogicznie wypowiada się Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z dnia 21 maja 2009 r., sygn. akt II SA/Wa 105/09, zgodnie którym „służbę pełni się nie tylko w jednostce wojskowej bądź w trakcie wykonywania czynności służbowych, ale także w życiu prywatnym, poza jednostką i poza czasem przeznaczonym na wykonywanie tych czynności. Użycie przemocy w stosunku do kobiety dyskwalifikuje skarżącego jako żołnierza zawodowego i można wobec niego zastosować przepis art. 112 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (Dz. U. Nr 179, poz. 1750 ze zm.)”.

 

„Żołnierz uznany za winnego popełnienia przestępstwa z art. 270 § 1 k.k. nie cieszy się już nieposzlakowaną opinią, a ta w myśl art. 2 ustawy z dnia 11 września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (Dz. U. Nr 179, poz. 1750 ze zm.) jest jednym z wymogów stawianych żołnierzom zawodowym” (zob. wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 1 marca 2007 r., sygn. akt I OSK 788/06).

 

W mojej ocenie, mając na uwadze przedstawiony przez Pana stan faktyczny, w sytuacji skazania wyrokiem karnym za czyn z art. 286 § 1 K.k. w zw. z art. 13 § 1 K.k. należy liczyć się z utratą nieposzlakowanej opinii, o której mowa w art. 2 ustawy z dnia 11 września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych.

 

Innymi słowy, należy liczyć się z przeniesieniem do rezerwy. Rozkazem personalnym dyrektora Departamentu Kadr Ministerstwa Obrony Narodowej, na podstawie art. 112 ust. 1 pkt 1 oraz art. 115 ust. 1 pkt 2 i ust. 4 ustawy z dnia 11 września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (Dz. U. z 2008 r. Nr 141, poz. 892 ze zm.) oraz § 14 ust. 1 pkt 1 i ust. 2 rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 29 stycznia 2008 r. w sprawie zwalniania żołnierzy zawodowych z zawodowej służby wojskowej (Dz. U. Nr 23, poz. 137), przychylając się do wniosku dowódcy, można zwolnić Pana z zawodowej służby wojskowej i przenieść do rezerwy z określonym dniem.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • III + V =

»Podobne materiały

Oskarżenie przeciw żołnierzowi przebywającemu na misji a odpowiedzialność karna w Polsce

Jestem żołnierzem, przebywam na misji w Afganistanie. Popełniłem głupotę, ponieważ pod wpływem alkoholu (i posiadając przy sobie broń) naruszyłem nietykalność cielesną pewnego mężczyzny. Przyjął on jednak moje przeprosiny i wycofał oskarżenie. Otrzymałem jednak nakaz powrotu do

Żołnierz zawodowy – dalsza służba po orzeczeniu wyroku

Jestem żołnierzem zawodowym. Niedawno postawiono mi pewne zarzuty w sprawie, w którą wplątałem się z niewiedzy. Czy będę mógł służyć dalej, mając np. wyrok w zawieszeniu?

Umorzenie sprawy a wydanie wyroku

Odebrano mi prawo jazdy na prowadzenie w stanie nietrzeźwym. Miałem otrzymać warunkowe umorzenie sprawy, ale wydano też wyrok (grzywna itd.). Jestem funkcjonariuszem SW. Czy wyrok może spowodować zwolnienie mnie ze służby?

Czy żołnierz zawodowy skazany prawomocnym wyrokiem może liczyć na nowy kontrakt?

Jestem żołnierzem zawodowym (podoficerem). Ostatnio zostałem skazany z art. 178 § 1 K.k. na grzywnę i pozbawienie prawa jazdy na rok. Kończy mi się kontrakt, czy dowódca jednostki może nie wyrazić zgody na jego przedłużenie w związku z tym wyrokiem i tym, że mam poświadczenie bezp
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »