Mamy 11 258 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Utrata broni i niezgłoszenie tego faktu na policję

Autor: Elżbieta Gołąb • Opublikowane: 21.02.2012

W 1991 r. nabyłem broń gazową, ponieważ nasz dom (należący do rodziców) położony był w niebezpiecznej okolicy – oczywiście otrzymałem pozwolenie na broń. Dwa lata później mój ojciec gonił złodzieja, który wkradł się do naszego garażu, i bez pozwolenia zabrał moją broń, którą zgubił w stawie. W kolejnym roku z powodu powodzi musieliśmy przebudować dom, wówczas zginęła moja pozostała broń – nie mam pojęcia, co się z nią stało, prawdopodobnie porwała ją woda. Tata już nie żyje. Teraz dostałem wezwanie do zwrotu broni i amunicji – których od dawna nie posiadam. Co robić?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Artykuł 25 ustawy o broni i amunicji stanowi, iż „posiadacz broni w przypadku jej utraty jest zobowiązany niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu 24 godzin od chwili stwierdzenia utraty broni, zawiadomić o tym Policję albo Żandarmerię Wojskową”. Niedopełnienie tego obowiązku powoduje, że posiadaczowi cofa się pozwolenie na broń.

 

Ponadto zgodnie z art. 263 § 4 Kodeksu karnego „kto nieumyślnie powoduje utratę broni palnej lub amunicji, która zgodnie z prawem pozostaje w jego dyspozycji, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku”. Zgubienie może został uznane za nieumyślną utratę broni w rozumieniu tego przepisu.

 

Jeżeli zaś ktoś powierza broń lub amunicję osobie nieupoważnionej, to wtedy podlega karze grzywny, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do 2 lat.

 

W Pańskim przypadku najlepiej by było, jakby się Pan zgłosił na policję i poinformował, że amunicja została zagubiona w nieznanych okolicznościach – np. w czasie powodzi i remontu domu. Jeżeli było to ponad 5 lat temu, to już nie będzie Pan polegał karze, bo na podstawie art. 101 Kodeksu karnego taki czyn podlega przedawnieniu po 5 latach.

 

Jeżeli powie Pan dokładnie tak, jak mi Pan napisał w pytaniu, to przekazanie broni ojcu także uległo już przedawnieniu, bo w tym przypadku przedawnienie wynosi 10 lat.

 

Jedyny problem to w tym przypadku udowodnienie, że opisane zdarzenia miały miejsce w opisanym przez Pana czasie. Dobrze by było, jakby Pan miał jakiś świadków (np. mamę) na potwierdzenie swoich słów.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 2 minus VI =

»Podobne materiały

Zagubienie broni

Znajomy zakupił broń gazową legalnie ponad 10 lat temu. Jednakże broń ta wraz z dokumentem kilka lat temu zaginęła. Co powinien zrobić i co mu za to grozi?

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »