.
Mamy 12 973 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Sprzedaż uszkodzonego laptopa na Allegro

Autor: Łukasz Obrał • Opublikowane: 20.03.2008

Jestem sprzedającym w serwisie Allegro. Jakiś czas temu sprzedałem na aukcji internetowej laptopa z uszkodzoną matrycą – wystawiłem go na aukcję w kategorii „uszkodzone”. Po krótkim czasie od doręczenia przesyłki otrzymałem e-maila od nabywcy z informacją, że laptop nie działa i żąda on zwrotu należności. Dołączył również opis problemu, z którego wynika, że nie potrafi on zainstalować karty graficznej. Czy zatem kupujący może żądać zwrotu pieniędzy? Pragnę zaznaczyć, iż wkrótce zamierzam zarejestrować działalność gospodarczą.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Sprzedaż uszkodzonego laptopa na Allegro

Kiedy sprzedawca jest zwolniony z odpowiedzialności z tytułu rękojmi?

Jako sprzedawca jest Pan odpowiedzialny względem kupującego za wady sprzedanego towaru: jeżeli rzecz sprzedana ma wadę zmniejszającą jej wartość lub użyteczność ze względu na cel w umowie oznaczony, albo wynikający z okoliczności lub z przeznaczenia rzeczy; jeżeli rzecz nie ma właściwości, o których istnieniu zapewnił kupującego, albo jeżeli rzecz została kupującemu wydana w stanie niezupełnym. Jest to tzw. rękojmia za wady.

 

Zgodnie z art. 557 § 1 Kodeksu cywilnego sprzedawca jest zwolniony od odpowiedzialności z tytułu rękojmi, jeżeli kupujący wiedział o wadzie w chwili zawarcia umowy.

 

Z Pana wypowiedzi wynika, że kupujący wiedział o wadzie. Dlatego jest Pan zwolniony z odpowiedzialności. W korespondencji do kupującego w sposób szczegółowy przytoczył Pan swoje racje w sprawie. W opisie aukcji internetowej wyraźnie Pan wskazał, że sprzedawana rzecz ma wady i określił również jakiego są one rodzaju. Kupujący nie będzie mógł skorzystać z rękojmi, ponieważ nie sposób stwierdzić, że o wadach nie wiedział.

Sprzedaż rzeczy z wadą o której został poinformowany kupujący

Kupujący może wystąpić przeciwko Panu na drogę postępowania sądowego, ale wtedy będzie musiał udowodnić, że nie wiedział o wadzie towaru, jaki Pan mu sprzedał. Z opisu wydaje się, że szanse kupującego w postępowaniu są minimalne. Odmienna sytuacja zaistniałaby, gdyby rzecz, którą Pan sprzedał, miała inną wadę niż ta, o której wspominał Pan w opisie aukcji.

 

Jeżeli rozpocznie Pan działalność gospodarczą i będzie prowadził sprzedaż w ramach przedsiębiorstwa, Pana odpowiedzialność i obowiązki będą miały inny zakres. W sposób istotny zwiększy się Pana odpowiedzialność za sprzedawany towar. Kupującemu będą przysługiwały dodatkowe uprawnienia.

Odstąpienie od umowy kupna na odległość

I tak, np. zgodnie z ustawą z 2 marca 2000 r. o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny, w razie sprzedaży na odległość kupujący będzie mógł odstąpić od umowy bez podania przyczyn w ciągu 10 dni od otrzymania zamówionego towaru.

 

Zgodnie z ustawą z 27 lipca 2002 r. o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej oraz o zmianie Kodeksu cywilnego inna będzie Pana odpowiedzialność za wady sprzedawanego towaru. Będzie Pan odpowiadał za wady fizyczne i prawne. Na Panu, jako przedsiębiorcy, będzie ciążył ciężar udowodnienia, że rzecz sprzedana nie miała wady.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • II + 8 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl