Mamy 11 050 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Usunięcie drzew na podstawie otrzymanego zezwolenia

Autor: Hanna Żurowska • Opublikowane: 08.06.2014

Moja żona (osoba fizyczna) jest właścicielką połowy działki rolnej. Ja jestem właścicielem drugiej połowy (prowadzę działalność gospodarczą). Nieruchomość kupiliśmy do majątku prywatnego 4 lata temu. Według planu zagospodarowania przestrzennego są to tereny produkcyjno-usługowe. Pół roku temu wystąpiliśmy z wnioskiem o zezwolenie na usunięcie drzew z działki (były to samosiejki). Otrzymaliśmy zezwolenie i na jego podstawie usunęliśmy drzewa. Obecnie chcielibyśmy wystąpić o pozwolenie na budowę parkingu. Potem może sprzedamy działkę z gotowym parkingiem. Czy urząd może cofnąć decyzję i naliczyć opłatę za usunięcie drzew? Składając wniosek, oświadczyłem, że mam firmę, a wycinka nie będzie związana z prowadzoną przeze mnie działalnością. Nie prowadziłem tam działalności. Teraz jednak plany się zmieniły i stąd moje obawy.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Punktem odniesienia jest poniższy przepis ustawy o ochronie przyrody (t.j. Dz. U. z 2013 r., poz. 627):

 

„Art. 86. 1. Nie pobiera się opłat za usunięcie drzew:

 

1) na których usunięcie nie jest wymagane zezwolenie;

2) na których usunięcie osoba fizyczna uzyskała zezwolenie na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej”.

 

Istotne jest, czy cel realizacji, któremu służy usunięcie drzew, jest z taką działalnością związany. Dlatego też można wyobrazić sobie sytuację, w której posiadacz nieruchomości będzie prowadził działalność gospodarczą, ale przyczyna usunięcia drzew nie będzie pozostawała z nią w związku i wówczas usunięcie drzew lub krzewów będzie zwolnione z opłat za korzystanie ze środowiska, oraz taką, w której posiadaczem nieruchomości będzie co prawda osoba fizyczna, ale usunięcie drzew lub krzewów będzie związane z działalnością gospodarczą. W takim przypadku organ administracji będzie musiał dokonać oceny tego konkretnego przypadku, w którym przyszło mu wydawać decyzję. Na taką konieczność zwraca się również uwagę w orzecznictwie przyjmującym na przykład, że „przygotowanie gruntu do sprzedaży poprzez wydzielenie mniejszych działek nie wypełnia znamion prowadzenia działalności gospodarczej” (wyrok WSA z dnia 10 września 2008 r., III SA/Wa 743/08, M. Pod. 2008, nr 11, s. 2).

 

Analogicznie do powyższego stwierdzenia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego można ocenić, że przygotowanie gruntu do późniejszej budowy parkingu (a dopiero później sprzedaży) nie wypełnia znamion prowadzenia działalności gospodarczej w sensie poruszonym w przywołanym powyżej przepisie.

 

Jeszcze odrębną kwestią jest to, że Państwo dokonali usunięcia drzew na podstawie ważnego i zgodnie z prawem otrzymanego zezwolenia. Abstrahując już od oceny, czy budowa parkingu będzie w kontekście tej ustawy oceniana jako spełniająca znamiona czynności w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej, to przede wszystkim w stosownym wniosku nie muszą Państwo przecież zgłaszać, że budowa parkingu jest pod przyszłą sprzedaż.

 

Ostatecznie zatem nie widzę podstaw do tego, aby mieli się Państwo czegokolwiek w tej sytuacji obawiać.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • osiem - 4 =

»Podobne materiały

Zezwolenie na wycięcie drzewa

W bezpośrednim sąsiedztwie moich okien (umieszczonych na pierwszym piętrze czteropiętrowego budynku) rośnie rozłożysty jesion, który całkowicie zasłania widok. Przez brak dostępu do naturalnego oświetlenia pogarsza się moja kondycja fizyczna (mam zaćmę i osteoporozę), nie mówiąc już o psychice &ndas

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »