Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Usunięcie ze szkoły księdza katechety z powodu skarg uczniów

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 04.02.2019

Dziś od dyrektora szkoły podstawowej dowiedziałem się, że uczniom nie podoba się to, że robię kartkówki, i chcą mnie usunąć ze szkoły. Jestem księdzem katechetą. Pracuję od miesiąca w tej szkole, mam 5 lat stażu. Okazuje się, że uczniowie kłamią, że nękam ich, straszę policją, że mrugam oczami do dziewczynek, że chodzą roztrzęsieni i nie mogą spać po nocach. Dyrektor podjął decyzję o zwolnieniu. Wszystko to jest nieprawdą. Misja kanoniczna ma być cofnięta. Co robić, jak walczyć o sprawiedliwość?

Marta Handzlik-Rosuł

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Zgodnie z art. 27 ustawy Karta Nauczyciela „rozwiązanie umowy o pracę zawartej z nauczycielem na czas nieokreślony następuje z końcem roku szkolnego, za trzymiesięcznym wypowiedzeniem”.

 

Stosunek pracy z nauczycielem zatrudnionym na podstawie mianowania lub umowy o pracę na czas nieokreślony ulega rozwiązaniu także w razie cofnięcia skierowania do nauczania religii w szkole na zasadach określonych w odrębnych przepisach.

 

Rozwiązanie stosunku pracy z nauczycielem zatrudnionym na podstawie mianowania lub na czas nieokreślony z powodu cofnięcia skierowania do nauczania religii następuje z końcem tego miesiąca, w którym nastąpiło cofnięcie skierowania do nauczania religii.

 

Skoro dyrektor zdecydował się teraz rozwiązać z Panem stosunek pracy, to domniemywam, że z powodu cofnięcia skierowania do nauki religii. W innym bowiem przypadku wypowiedzenie kończyłoby się dopiero w sierpniu, a więc z końcem roku szkolnego.

 

Obowiązek rozwiązania stosunku pracy z nauczycielem zatrudnionym na podstawie mianowania dotyczy również sytuacji cofnięcia nauczycielowi skierowania do nauczania religii w danej szkole. Rozwiązanie następuje z końcem miesiąca, w którym cofnięto nauczycielowi skierowanie. W przypadku takim nauczyciel otrzyma odprawę w wysokości 1-miesięcznego wynagrodzenia za każdy rok pracy na stanowisku nauczyciela religii, maksymalnie jednak w wysokości 3-miesięcznego wynagrodzenia.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

„Zakaz rozwiązania stosunku pracy bez zgody zarządu zakładowej organizacji związkowej  nie dotyczy rozwiązania stosunku pracy z nauczycielem religii z powodu cofnięcia skierowania do nauczania religii w szkole” (wyrok SN z dnia 23 stycznia 2004 r., sygn. akt I PK 208/03 , OSNP 2004, nr 23, poz. 401).

 

Podsumowując – jeśli cofnięto Panu misję, dyrektor nie miał wyjścia i musiał zakończyć stosunek pracy. Od tego nie ma sensu się odwoływać, gdyż szansa na wygraną jest niewielka. Jeśli jednak nie cofnięto Panu misji, a dyrektor zakończył stosunek pracy na jakiejś innej podstawie, powinien Pan odwołać się do sądu pracy. Katalog możliwości odnośnie zakończenia stosunku pracy z nauczycielem jest bowiem ograniczony i nie ma podstaw do rozwiązania umowy z innych przyczyn.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • jeden minus osiem =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Arkusz organizacji szkoły a zastrzeżenia do rozdziału godzin nauczycieli

Dyrektor gimnazjum, w którym pracuję, przedstawił radzie pedagogicznej arkusz organizacji szkoły z przydziałem godzin na przyszły rok szkolny. Zapewnił, że wszyscy nauczyciele będą mieli etaty. Niestety pod wpływem knowań nauczycielki, która ma poparcie wójta i której członkowie rodz

Udział w proteście

Uczniowie jednej ze szkół, która ma zostać zlikwidowana, wzięli udział w proteście ulicznym przeciwko tej decyzji. Czy udział młodzieży w takim proteście jest zgodny z prawem? Czy można wyciągnąć jakieś konsekwencje w stosunku do dyrektora, który w tym pomagał, organizując za

Dotacje gminy dla szkoły niepublicznej

Czy oprócz obowiązującej subwencji na jedno dziecko gmina może dodatkowo dotować z własnych środków szkołę niepubliczną?
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »