.
Mamy 13 516 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Ustne wypowiedzenie umowy z siłownią

Pełnoletni syn chodził na siłownię w Katowicach. Wypowiedział umowę z siłownią ustnie i wyprowadził się do innego miasta. Tam mieszka i pracuje i chodzi na siłownię. Po półtora roku dostał pismo z sądu z nakazem zapłaty 1200 zł za siłownię. Nie dostał żadnej informacji, bo go nie było we wcześniejszym miejscu zamieszkania. Jest udokumentowane ostatnie wejście na siłownię jeszcze sprzed wypowiedzenia umowy i wyprowadzki do innego miasta. Proszę o informacje, czy wypowiedzenie ustne umowy z siłownią było ważne i czy syn będzie musiał zapłacić te 1200 zł.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Ustne wypowiedzenie umowy z siłownią

Umowa z siłownią

Umowa z siłownią jest umową podobną do umowy-zlecenia. Na podstawie takiej umowy strona może za opłatą korzystać z sali treningowej, urządzeń. W zamian za określoną w umowie opłatę, korzystający powinien otrzymywać stały dostęp do zamówionych usług. Brak świadczenia ze strony przedsiębiorcy oznacza, naruszenie takiej umowy i wówczas nie powinna być żądana zapłata. Umowy z siłownią zawierane są najczęściej na określony czas. Podpisując taką umowę, należy co do zasady płacić miesięczne opłaty do zakończenia czasu trwania umowy. Oznacza to, że wypowiedzieć umowę można dopiero z końcem upływu czasu jej obowiązywania. Wypowiedzenie należy złożyć we właściwym terminie. Jeżeli nie zostanie to zrobione w termin, umowa w większości przypadków zostanie przedłużona automatycznie. Umowa taka zazwyczaj powinna zostać wypowiedziana na piśmie. W ten sposób w razie niejasności jest łatwiej wykazać, że wypowiedzenie doszło do drugiej strony umowy. 

Nadzwyczajne wypowiedzenie umowy

W przypadku, jeśli nie można korzystać z siłowni przez określony czas, można potraktować to jako powód do wypowiedzenia umowy w trybie nadzwyczajnym. W niektórych sytuacjach można zakończyć umowę przed upływem czasu jej obowiązywania, jeżeli pojawią się problemy i zakłócenia, które leżą po stronie klubu fitness. Niestety przeprowadzka do innego miasta nie jest przesłanką nadzwyczajną do wypowiedzenia umowy. Sądy twierdzą, że nadzwyczajne prawo do wypowiedzenia umowy w wypadku przeprowadzki jest tylko wtedy, jeżeli taki zapis jest w umowie. 

 

Ale zgodnie z przepisem art. 750 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny do umów o świadczenie usług, które nie są uregulowane innymi przepisami, stosuje się odpowiednio przepisy o zleceniu. Na podstawie art. 746 § 1 Kodeksu cywilnego dający zlecenie może je wypowiedzieć w każdym czasie. Powinien jednak zwrócić przyjmującemu zlecenie wydatki, które ten poczynił w celu należytego wykonania zlecenia, a w razie odpłatnego zlecenia obowiązany jest uiścić przyjmującemu zlecenie część wynagrodzenia odpowiadającą jego dotychczasowym czynnościom, a jeżeli wypowiedzenie nastąpiło bez ważnego powodu, powinien także naprawić szkodę. Sytuacja z COVID jest uznawana za sytuację nadzwyczajną, bo jest ważnym powodem wypowiedzenie umowy, gdyż istniała niemożliwość korzystania z usług siłowni. Wypowiedzenie ustne należy dobrze uwodnić np. poprzez świadka.  

 

W Pani przypadku w pierwszej kolejności trzeba w terminie odpowiedzieć na pismo z sądu i oczekiwać na decyzje sądu. W razie chęci skorzystania z pomocy prawnika możemy takie pismo wykonać. Jeśli jest Pani taką usługą zainteresowana, proszę o kontakt, wówczas dokonam wyceny.

Masz problem prawny? Opisz swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • IV + 8 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl