
Indywidualne porady prawne
Ustawa o świadczeniu usług drogą elektroniczną a e-maile ofertoweAutor: Bogusław Nowakowski • Opublikowane: 23.11.2011 |
Zakupiłem bazę danych zawierającą adresy mailowe. Chciałbym zacząć wysyłać e-maile z ofertami do potencjalnych klientów. Jak powinna wyglądać procedura wysyłania ofert, tak aby nie naruszyć ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną? W załączniku przesyłam wzór oferty.
|
Wysyłanie e-maili z ofertami stanowi świadczenie usług drogą elektroniczną. Stosownie do obowiązującego prawa, czyli ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną:
„Art. 2. Określenia użyte w ustawie oznaczają:
Art. 9. 1. Informacja handlowa jest wyraźnie wyodrębniana i oznaczana w sposób niebudzący wątpliwości, że jest to informacja handlowa.
2. Informacja handlowa zawiera:
3. Przepisy ust. 1 i 2 nie naruszają przepisów ustawy:
Art. 10. 1. Zakazane jest przesyłanie niezamówionej informacji handlowej skierowanej do oznaczonego odbiorcy za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w szczególności poczty elektronicznej.
2. Informację handlową uważa się za zamówioną, jeżeli odbiorca wyraził zgodę na otrzymywanie takiej informacji, w szczególności udostępnił w tym celu identyfikujący go adres elektroniczny.
3. Działanie, o którym mowa w ust. 1, stanowi czyn nieuczciwej konkurencji w rozumieniu przepisów ustawy, o której mowa w art. 9 ust. 3 pkt 1”.
Przede wszystkim, zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną, musi Pan mieć zgodę adresata na przesłanie takiej (niezamówionej wcześniej) korespondencji, zwłaszcza jeśli jest to oferta stricte handlowa jak w Pańskim przykładzie.
Można kupić bazę mailingową, w której adresaci zgodzili się wcześniej na otrzymywanie korespondencji o takim charakterze (np. w akceptacji regulaminu – portale, newslettery), ale wymagałoby to sprawdzenia, czy tak właśnie jest. Korespondenci, otrzymując ofertę z od kogoś innego niż podmiot, który zadał im pytanie o możliwość korespondencji, często zapominają o tym, ale to nie jest ich zmartwienie. To Pan powinien wykazać, że zgodzili się na otrzymywanie ofert handlowych.
Wskazane jest najpierw przesłanie monitu z prośbą o zgodę na przesłanie informacji handlowej.
Nie jest to uznawane za ofertę, ale prośbę o jej przesłanie. Przy akceptacji można ją wysyłać.
Zgodnie z art. 24 i 25 ustawy:
„Art. 24. 1. Kto przesyła za pomocą środków komunikacji elektronicznej niezamówione informacje handlowe, podlega karze grzywny.
2. Ściganie wykroczenia, o którym mowa w ust. 1, następuje na wniosek pokrzywdzonego.
Art. 25. Orzekanie w sprawach o czyny określone w art. 23 i 24 następuje w trybie przepisów o postępowaniu w sprawach o wykroczenia”.
Do tego może dojść odpowiedzialność cywilna.
Prawidłowa procedura postępowania:
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej ▼▼▼
Zapytaj prawnika - porady prawne online |
|
Zapytaj prawnika
Komentarze (0):
Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>