Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Ustanowienie służebności drogi koniecznej a dojazd do działki

Autor: Łukasz Poczyński • Opublikowane: 30.06.2010

Mam pytanie o ustanowienie służebności drogi koniecznej. Otóż staram się o zgodę na budowę na działce budowlanej, którą dostałam od rodziców. Okazało się, że działka nie ma prawnego dojazdu, choć faktyczna droga istnieje, ale ma ona 5 właścicieli – żaden z nich już nie żyje, a w księgach wieczystych nie ma wpisanej służebności. W sprawach spadkowych po zmarłych współwłaścicielach nie uwzględniono tej drogi (nikt nie wiedział, że są wpisani właściciele). Jak rozwiązać tę sytuację? Czy ustanowienie służebności drogi koniecznej będzie dobrym rozwiązaniem?

Łukasz Poczyński

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Zarówno sprzedający ma prawo sprzedać, jak i kupujący może kupić nieruchomość, która nie ma zagwarantowanego dostępu do drogi publicznej – nie jest to bowiem formalną przeszkodą w jej sprzedaży. Jednakże brak dostępu do drogi publicznej uniemożliwia m.in. uzyskanie pozwolenia na budowę, powoduje też wiele innych komplikacji dla właściciela takiej nieruchomości. Z opisu sprawy wynika, że istnieje już faktyczny dostęp do drogi publicznej (droga jest już wytyczona), natomiast nie jest on zagwarantowany prawnie.

 

W świetle orzecznictwa ustanowienie służebności drogi koniecznej nie zawsze polega na urządzaniu drogi w znaczeniu ścisłym, może bowiem polegać także na udostępnieniu przejazdu przez cudzy grunt już istniejącą na nim drogą.

 

W związku z powyższym, aby uregulować tę sytuację pod względem prawnym, proponuję ustanowienie służebności drogi koniecznej. Nie budzi w doktrynie i orzecznictwie najmniejszej wątpliwości możliwość ustanowienia służebności drogi koniecznej dla potrzeb nieruchomości gruntowej. Zresztą brak odpowiedniego dostępu do drogi publicznej to najczęściej brak dotyczący (dokuczający) właśnie nieruchomości gruntowej.

 

Ustanowienie służebności drogi koniecznej uregulowane jest w art. 145 Kodeksu cywilnego (K.c.), zgodnie z którym:

 

„§ 1. Jeżeli nieruchomość nie ma odpowiedniego dostępu do drogi publicznej lub do należących do tej nieruchomości budynków gospodarskich, właściciel może żądać od właścicieli gruntów sąsiednich ustanowienia za wynagrodzeniem potrzebnej służebności drogowej (droga konieczna).


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

§ 2. Przeprowadzenie drogi koniecznej nastąpi z uwzględnieniem potrzeb nieruchomości nie mającej dostępu do drogi publicznej oraz z najmniejszym obciążeniem gruntów, przez które droga ma prowadzić. Jeżeli potrzeba ustanowienia drogi jest następstwem sprzedaży gruntu lub innej czynności prawnej, a między interesowanymi nie dojdzie do porozumienia, sąd zarządzi, o ile to jest możliwe, przeprowadzenie drogi przez grunty, które były przedmiotem tej czynności prawnej.

 

§ 3. Przeprowadzenie drogi koniecznej powinno uwzględniać interes społeczno-gospodarczy”.

 

Zasadniczo istnieją 2 sposoby na ustanowienie służebności drogi koniecznej:

 

  1. Pierwszym sposobem jest umowa pomiędzy właścicielem nieruchomości pozbawionej dostępu do drogi publicznej i właścicielem nieruchomości, przez którą droga ma zostać przeprowadzona. Aby umowa doszła do skutku, potrzebna jest notarialna zgoda właściciela gruntu, przez który ma przebiegać wyznaczona droga.
  2. Drugim sposobem ustanowienia służebności drogi koniecznej jest orzeczenie sądu, co następuje najczęściej w przypadku braku porozumienia pomiędzy stronami. W tym celu należy wnieść wniosek do sądu rejonowego właściwego ze względu na miejsce położenia nieruchomości o ustanowienie służebności drogi koniecznej. Z wnioskiem o ustanowienie służebności drogi koniecznej wystąpić może m.in. właściciel nieruchomości gruntowej.

 

Postępowanie sądowe toczy się w trybie nieprocesowym. Zgodnie z art. 626 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego (K.p.c.) we wniosku o ustanowienie drogi koniecznej należy wskazać właścicieli wszystkich nieruchomości, przez które mogłaby prowadzić droga, aby nieruchomość wnioskodawcy mogła uzyskać odpowiedni dostęp do drogi koniecznej. Chodzi tu o właścicieli wszystkich nieruchomości, które potencjalnie mogą zostać obciążone służebnością drogi koniecznej, niezależnie od treści zgłoszonego wniosku. Jeżeli wnioskodawca zaniecha wskazania wszystkich właścicieli nieruchomości sąsiednich, sąd wezwie ich do udziału w sprawie z urzędu – wynika to z art. 510 § 2 K.p.c.

 

Opłata sądowa od wniosku wynosi 200 zł. Do wniosku o ustanowienie służebności drogi koniecznej należy dołączyć odpis z księgi wieczystej, jeżeli urządzono takową, albo zaświadczenie o stanie prawnym wynikającym ze zbioru dokumentów, jeżeli dla nieruchomości prowadzony jest zbiór dokumentów, przy czym odpis winien dotyczyć nieruchomości władnącej, na rzecz której ustanowiona ma zostać omawiana służebność.

 

W postanowieniu o ustanowieniu służebności drogi koniecznej sąd oznacza:

 

  • nieruchomość władnącą,
  • nieruchomość służebną,
  • przebieg drogi w nawiązaniu do oznaczenia na mapie,
  • a także rodzaj i zakres ustanowionej służebności.

 

Wydane postanowienie powinno również określać wynagrodzenie należne właścicielowi nieruchomości obciążonej, ponieważ co do zasady ustanowienie służebności drogi koniecznej odbywa się za wynagrodzeniem.

 

Postanowienie o ustanowieniu drogi koniecznej staje się skuteczne i wykonalne z chwilą uzyskania prawomocności.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 1 plus 8 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Ustanowienie służebności gruntowej

Czy spółdzielnia mieszkaniowa ma prawo ustanowić służebność drogi osiedlowej i obciążyć wszystkich lokatorów opłatą za tę służebność? Chodzi o blok zbudowany w 1978 r. Dojazd do drogi publicznej odbywa się ogólnodostępną drogą osiedlową (oddaną do użytku w 1978 r.). Spółdzielnia poinformowała mieszkańców bloku o ustanowieniu służebności gruntowej i konieczności uiszczania dość wysokich opłat.

 

Droga konieczna a przeprowadzenie mediów

Kupiłam działkę, do której dojazd został uregulowany przez ustanowienie służebności drogi koniecznej, wpisanej do ksiąg wieczystych. Czy mogę przez tę drogę przeprowadzić media do mojej działki? Czy muszę prosić o zgodę właściciela działki, na której ustanowiono drogę konieczną? A może wystarczy w tym celu już istniejąca służebność?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »