.
Udzieliliśmy ponad 123,6 tys. porad prawnych i mamy 14 119 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Ustanowienie prawa do dziedziczenia majątku wyłącznie przez współmałżonka

Opis Problemu:

Jesteśmy z żoną współwłaścicielami mieszkania i samochodu. Mamy jedno dziecko – dorosłego i samodzielnego syna. W jaki sposób skutecznie i najtaniej zabezpieczyć mnie i żonę, żeby każde z nas małżonków po śmierci drugiego stało się właścicielem całego majątku, którym będzie mogło swobodnie dysponować do końca swego życia (by syn odziedziczył nasz majątek dopiero po naszej śmierci)?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Niestety, polskie prawo nie daje Państwu pełnej możliwości zabezpieczenia Państwa interesów w omawianej sytuacji. Polskie prawo spadkowe nie dopuszcza bowiem tzw. „testamentów wzajemnych”.

 

Takie rozwiązanie jest możliwe w prawie niemieckim. Wprawdzie niemiecki Kodeks cywilny nie definiuje testamentu wspólnego, ale w doktrynie przyjmuje się, że testament wspólny to testament, który został sporządzony przez kilka osób. Według § 2265 niemieckiego Kodeksu cywilnego testament wspólny może być sporządzony jedynie przez małżonków, jednakże w myśl art. 10 ust. 4 zd. 1 ustawy z dnia 16 lutego 2001 r. o zakończeniu dyskryminowania związków tworzonych przez osoby o tej samej płci, mogą go sporządzić również osoby pozostające w takim związku.

 

Na gruncie prawa polskiego natomiast istnieje praktycznie jedno rozwiązania, które w efekcie swoimi skutkami będzie zbliżone do testamentu wzajemnego – wspólnego. Zgodnie z art. 941 Kodeksu cywilnego „rozrządzić majątkiem na wypadek śmierci można jedynie przez testament”.

 

W przedmiotowej okoliczności powinien Pan więc sporządzić testament, w którym do całości spadku powoła Pan swoją żonę, zaś żona powinna sporządzić testament, w którym do całości spadku powoła Pana.

 

Należy przy tym pamiętać, że spadkodawca może w każdej chwili odwołać zarówno cały testament, jak i jego poszczególne postanowienia. Nie daje więc taka konstrukcja prawna pełnej gwarancji nabycia praw w przyszłości.

 

Co więcej, w myśl art. 991 Kodeksu cywilnego „zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należą się, jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni – dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś wypadkach – połowa wartości tego udziału (zachowek)”. W przypadku powołania do dziedziczenia jednego z małżonków, syn mógłby więc zażądać na zasadach powyżej wskazanych wypłaty zachowku.

 

Dodatkowo więc syn powinien z każdym z rodziców podpisać umowę spadkową, w której zrzeknie się ewentualnego roszczenia o zapłatę zachowku. Zgodnie z art. 1048 Kodeksu cywilnego „spadkobierca ustawowy może przez umowę z przyszłym spadkodawcą zrzec się dziedziczenia po nim. Umowa taka powinna być zawarta w formie aktu notarialnego”.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Dariusz Kostyra

Prawnik specjalizujący się w zagadnieniach związanych z prawem cywilnym oraz rodzinnym. Zakończył już współpracę z serwisem eporady24.pl.


Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • X + sześć =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl