Mamy 10 894 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Ustalenie okresu wypowiedzenia

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 03.12.2016

Z poprzednikiem prawnym obecnego pracodawcy zawarłam umowę-zlecenia w dniu 05.03.2014 na świadczenie usług do 30.04.2014. Następnie 01.05.2015 zawarłam umowę o pracę na okres próbny do 31.12.2014, a po niej umowę o pracę na czas nieokreślony obowiązującą od 01.01.2015. Z dniem 27.04.2016 nastąpiło połączenie spółek i w miejsce poprzednika wszedł nowy pracodawca. Czy wypowiadając umowę o pracę w dniu dzisiejszym lub do końca miesiąca, będzie mnie obowiązywał jednomiesięczny okres wypowiedzenia?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Ustalenie okresu wypowiedzenia

Fot. Fotolia


Zgodnie z art. 36 ustawy Kodeks prac okres wypowiedzenia umowy na czas nieokreślony uzależniony jest od okresu zatrudnienia pracownika u danego pracodawcy. Okres wypowiedzenia wynosi:

 

  • 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy,
  • 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy,
  • 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.

 

Do okresu zatrudnienia wlicza się okres zatrudnienia pracownika u poprzedniego pracodawcy, jeżeli zmiana pracodawcy nastąpiła poprzez przejęcie zakładu pracy oraz w innych przypadkach, gdy z mocy prawa nowy pracodawca jest następcą prawnym poprzednio zatrudniającego pracodawcę pracownika.

 

Podsumowując, u pracodawcy na umowę o pracę jest Pani zatrudniona od 1.10.2012 roku. W roku 2013 doszło do przejęcia pracodawcy przez innego pracodawcę, a stosunki pracy są od tego momentu kontynuowane. Wobec tego należy uznać, że Pani staż pracy wynosi obecnie 2 lata i 10 miesięcy, wobec czego jeśli Pani wypowie umowę do końca miesiąca, będzie Panią obowiązywał miesięczny okres wypowiedzenia.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VIII - II =

»Podobne materiały

Lojalka dotycząca szkolenia

W umowie o pracę musiałam podpisać tzw. lojalkę. Była w niej mowa, że jeśli zostanę wysłana na szkolenie, to przez określony czas nie zwolnię się z firmy. W marcu faktycznie wysłano mnie na szkolenie do Szwajcarii, gdzie jednak nie odbył się żaden kurs, wykonywałam zaś tę samą pracę co na miejscu w

 

Wycofanie wypowiedzenia umowy o pracę przez pracownicę w związku z informacją o ciąży

Ponad miesiąc temu złożyłam oświadczenie rozwiązania umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony; obowiązuje mnie 3-miesięczne wypowiedzenie. Wczoraj jednak mój lekarz ginekolog stwierdził ciążę. Według jego zaświadczenia zaszłam w nią przed złożeniem wypowiedzenia. Czy mogę wycofać wypowiedzen

 

Rezygnacja z kontynuowania stosunku pracy po przeniesieniu do innego zakładu

W firmie, w której pracuję, powstała nowa, wyodrębniona spółka. Zostałem do niej przeniesiony. Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, skoro przeszedłem do nowego zakładu pracy, mogę bez wypowiedzenia, z 7-dniowym uprzedzeniem, rozwiązać stosunek pracy, a skutki będą takie same jak przy rozwiązaniu umow

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »