.
Mamy 12 225 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Ustalenie podziału majątku przez małżonków

Autor: Joanna Korzeniewska • Opublikowane: 01.07.2020

Otrzymałem rozwód. Wyrok nie jest jeszcze prawomocny, ale ustaliliśmy przed rozwodem, że w związku z wkładem, jaki wspólnie wnieśliśmy w remont domu należącego do żony, otrzymam po rozwodzie prawo własności do mieszkania własnościowego (teraz jest wspólne moje i żony), które zakupiliśmy za 150 tys. zł, oraz zona wpłaci mi dodatkowo w terminie 1 roku 50 tys. zł. Proszę o wyjaśnienie, jak przeprowadzić tego typu postępowanie, aby ponieść jak najmniejsze koszty i czy w ogóle możliwa jest taka umowa?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Ustalenie podziału majątku przez małżonków

Podział majątku po rozwodzie jest sprawą trudną, delikatną, często kontrowersyjną. Bardzo dobrze, jeśli strony potrafią dojść do porozumienia i załatwić sprawę polubownie, a przy tym potrafią trzymać się ustaleń. Czasem nawet jeśli strony coś ustalą, zdarza się, że później nie postępują w ustalony sposób. Dlatego warto jest rzeczywiście załatwić to w sposób formalny, aby później w razie zmiany relacji móc to prawnie wyegzekwować.

Umowy pisemne zawarte między małżonkami

Możliwości jest tak naprawdę kilka, przy czym niektóre są mniej formalne, ale potem trudniejsze nieco do egzekucji. Można usiąść po prostu i sporządzić treść ugody, na mocy której Pana żona zapłaci Panu 50 tys. zł tytułem podziału majątku. Mogłoby to stanowić podstawę do tego, aby w przyszłości domagać się zapłaty tej sumy. Jednakże nie można w ten sposób zadysponować nieruchomością, czyli np. zapisać w niej, że Pan otrzyma mieszkanie, gdyż do rozporządzenia nieruchomością niezbędne jest zachowanie formy aktu notarialnego. Tak więc, aby stał się Pan jedynym właścicielem mieszkania, konieczne byłoby udanie się do notariusza, aby sporządzić np. umowę darowizny.

Ustalenie podziału majątku przed notariuszem

Inne rozwiązanie to ugoda zawarta przed notariuszem. Można w niej zapisać zarówno przyznanie Panu mieszkania, jak i obowiązek spłaty. Byłoby to również proste i szybkie, a także zachowano by wszystkie formalności. Na podstawie art. 777 Kodeksu postępowania cywilnego taki akt mógłby być tytułem wykonawczym, czyli na jego mocy można prowadzić postępowanie egzekucyjne bez konieczności prowadzenia odrębnego postępowania sądowego. Minusem może być koszt, gdyż nie wiem, jak wysokie byłoby honorarium notariusza, ale przed podjęciem decyzji można zorientować się, zapytać. Ważne, aby w tej ugodzie znalazło się sformułowanie o dobrowolnym poddaniu się egzekucji w razie niespełnienia świadczenia. Proszę mi wybaczyć, że tak zwracam uwagę na ten aspekt, ale doświadczenie życiowe uczy, żeby właśnie o tym pamiętać, gdyż potem z tym bywa największy problem.

Zawarcie przed sądem ugody dotyczącej podziału majątku

Inna metoda to zawarcie ugody przed sądem. Jest to również dość proste, choć możliwe, że wydłuży się to nieco za sprawą konieczności oczekiwania na posiedzenie sądu, ale powinno skończyć się na jednym posiedzeniu. Tak więc jedna ze stron (może to być Pan) wysyła do sądu zawezwanie do próby ugodowej (w dwóch egzemplarzach). Powinno być ono skierowane do sądu rejonowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania pozwanego. Do wniosku takiego należy dołączyć opłatę. W przypadku gdy wartość sprawy wynosi ponad 10 tys. zł, opłata wynosi 300 zł. Sąd wyznacza posiedzenie, stawiają się na nim strony, zgadzają się na taką treść ugody, zostaje ona wpisana do protokołu, podpisana przez strony. Potem można wnieść o nadanie klauzuli wykonalności i w razie potrzeby można kierować sprawę do egzekucji.

Dokonanie podziału majątku małżeńskiego przez sąd

Ostatni sposób to złożenie wniosku do sądu o dokonanie podziału majątku. Należy złożyć wniosek do sądu, wnieść opłatę, która wynosi 300 zł, jeśli małżonkowie przedstawią wspólny plan podziału. Jeśli Państwo są zgodni, sprawa zakończy się również ugodą na jednej sprawie. Jeśli strony nie będą korzystać z usług prawników, raczej nie powinny wystąpić dodatkowe koszty sądowe. Minus to znów konieczność oczekiwania na wyznaczenie terminu rozprawy, który w zależności od sądu może być niekiedy dość odległy.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VIII plus VIII =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

porady spadkowe

porady budowlane

porady prawnika odpowiedziprawne.pl

ozdobne poduszki Hampton