
Indywidualne Porady Prawne
Ustalenie ojcostwa po latach a dziedziczenieAutor: Marek Gola • Opublikowane: 02.09.2020 |
Mąż miał romans, kochanka jest w ciąży, ustalane jest ojcostwo na podstawie badań DNA. Jednak pomimo wyników ona chce przypisać ojcostwo swojemu partnerowi. Zastanawiamy się, co jeżeli dziecko jest męża i po latach prawda wyjdzie ma jaw – co z dziedziczeniem? Dodam, że mamy dwoje wspólnych dzieci. |
![]() |
Ustalenie ojcostwa na podstawie badań DNAPozwolę sobie wskazać, iż nie wyobrażam sobie by sąd ustalił, że ojcem dziecka jest inny mężczyzna aniżeli Pani ojciec, jeżeli z badań DNA wyjdzie, że ojcem jest Pani mąż. Oczywiście sąd nie jest związany badaniem, ale jeżeli będzie chciał je podważyć, będzie musiał się wskazać, na czym opiera swoje zdanie i dlaczego nie daje wiary badaniom DNA.
Zgodnie z art. 278 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego w wypadkach wymagających wiadomości specjalnych sąd po wysłuchaniu wniosków stron co do liczby biegłych i ich wyboru może wezwać jednego lub kilku biegłych w celu zasięgnięcia ich opinii. Opinia biegłego, podobnie jak inne dowody, podlega ocenie według art. 233 § 1 K.p.c., z tym, że sąd stosuje szczególne dla tego dowodu kryteria oceny, takie jak: poziom wiedzy biegłego, podstawy teoretyczne opinii, sposób motywowania sformułowanego w niej stanowiska oraz stopień stanowczości wyrażonych w niej ocen, a także zgodność z zasadami logiki i wiedzy powszechnej.
Należy podkreślić, że specyfika oceny tego dowodu polega na tym, że sfera merytoryczna opinii kontrolowana jest przez sąd, który nie posiada wiadomości specjalnych. Może ocenić opinię tylko w zakresie zgodności z zasadami logicznego myślenia i wiedzy powszechnej. Szczególnie istotne znaczenie ma zatem kryterium poziomu wiedzy biegłego, a także przedstawiony przez niego sposób argumentacji. Dziedziczenie po ojcuJeżeli jednak z jakiś powodów stałoby się tak, że mąż nie będzie uznany za ojca biologicznego, wówczas gdy dziecko dojdzie do pełnoletniości, będzie miało prawo podważyć ustalenie ojcostwa i dziedziczyć po Pani mężu, razem z Panią, względnie z Państwa wspólnymi dziećmi.
Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>
. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale
Komentarze (0):
Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>