Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Ustalanie właściwości miejscowej organów podatkowych

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 26.11.2012

Moje pytanie dotyczy ustalania właściwości miejscowej organów podatkowych. Prowadzę działalność gospodarczą. Adres zamieszkania mam w Łodzi. Tam również znajduje się siedziba mojej firmy. Poza tym jest jeszcze oddział w Warszawie. Czy któryś z warszawskich urzędów skarbowych może przeprowadzić kontrolę w oddziale mojej firmy? A może jest tak, że tylko US z Łodzi ma prawo przeprowadzić kontrolę w mojej siedzibie?

 

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Odpowiedź na Pana pytanie zależy od stanu faktycznego, w jakim miejsce miałaby mieć kontrola. Niemniej jednak bez względu na ten stan, który decydowałby o właściwości miejscowej organu, zgodnie z art. 286 § 1 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa kontrolujący, w zakresie wynikającym z upoważnienia do przeprowadzenia kontroli, są uprawnieni do m.in. wstępu na grunt oraz do budynków, lokali lub innych pomieszczeń kontrolowanego.

 

Zasadą jest, co wynika z art. 17 § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, że jeżeli ustawy podatkowe nie stanowią inaczej, właściwość miejscową organów podatkowych ustala się według miejsca zamieszkania albo adresu siedziby podatnika, płatnika, inkasenta lub podmiotu wymienionego w art. 133 § 2 – w Pana przypadku byłby to organ właściwy ze względu na miejsce zamieszkania.

 

Ustawa o podatku od towarów i usług modyfikuje ww. zasadę. I tak, właściwym dla podatnika organem podatkowym jest naczelnik urzędu skarbowego właściwy ze względu na miejsce wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług – z pewnymi zastrzeżeniami, które omawiam dalej.

 

Przykładowo w sytuacji, gdy ma Pan miejsce zamieszkania i potocznie zwaną „siedzibę” (potocznie, bowiem osoby fizyczne nie mają „siedziby”) w Łodzi, ale faktycznie czynności wykonywane są tylko w oddziale w Warszawie, właściwy będzie naczelnik urzędu skarbowego właściwy ze względu na miejsce wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, tj. naczelnik jednego z warszawskich urzędów skarbowych.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Wyjątkiem od powyższego jest sytuacja określona w art. 3 ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług, tj. gdy czynności opodatkowane wykonuje Pan i w Łodzi, i w Warszawie, bowiem gdy czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług są wykonywane na terenie objętym zakresem działania dwóch lub więcej urzędów skarbowych, właściwość miejscową ustala się dla osób fizycznych – ze względu na miejsce zamieszkania.

 

Analogicznie wskazują przedstawiciele doktryny: „Bardzo często będzie jednak występować sytuacja, gdy czynności podlegające opodatkowaniu są wykonywane na terenie działania dwóch lub więcej urzędów skarbowych. Rzeczywistość gospodarcza powoduje konieczność prowadzenia działalności gospodarczej w szerszym zakresie. Dla takich sytuacji ustawodawca wprowadza unormowania w art. 3 ust. 2 u.p.t.u., gdzie uzależnia właściwość miejscową od rodzaju podmiotu. Dla osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej decyduje adres siedziby. Z kolei, jeżeli osoba fizyczna będzie wykonywać czynności na terenie, gdzie organem właściwym jest co najmniej dwóch naczelników urzędów skarbowych, wówczas właściwym będzie ten z nich, na którego terenie osoba fizyczna ma miejsce zamieszkania” (Borszowski Paweł, Właściwość organów podatkowych w podatku od towarów i usług, ABC nr 71558).

 

Proszę pamiętać, że kontrolować może nie tylko urząd skarbowy, lecz także m.in. urząd kontroli skarbowej. Zgodnie z ustawą z dnia 28 września 1991 r. o kontroli skarbowej, jeżeli posiada Pan oddziały na obszarze właściwości miejscowej innego dyrektora urzędu kontroli skarbowej niż właściwy dla siedziby, do przeprowadzenia czynności kontrolnych w tym oddziale jest uprawniony również inspektor upoważniony przez dyrektora urzędu kontroli skarbowej właściwego ze względu na miejsce położenia tego oddziału.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • I plus 8 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Właściwość sądu a zmiana miejsca zamieszkania

Zmieniłem miejsce zamieszkania w trakcie trwania postępowania – czy jest to powód, aby zmienić właściwość miejscową sądu?

Wybór właściwości miejscowej sądu

Prowadzę działalność gospodarczą w Toruniu. Podpisałem umowę na dostawę usług internetowych, ale doszło do sporu z dostawcą i otrzymałem nakaz zapłaty od sądu z Warszawy. Jak spowodować zmianę miejsca prowadzenia sprawy, żeby mogła być ona kontynuowana w sądzie w Toruniu?

Właściwość urzędu skarbowego i czynności korygujące

Pół roku temu zarejestrowałem się jako płatnik podatku VAT w urzędzie skarbowym. W zeszłym miesiącu wystąpiłem o zwrot podatku, ale urząd odmówił, złożyłem więc apelację do Izby Skarbowej. Tu okazało się, że wybrałem zły urząd skarbowy – właściwy ze względu na moje miejsce zamieszkania, a nie siedzibę firmy. Izba przekazała sprawę do rozpatrzenia właściwemu (nowemu) urzędowi skarbowemu. Co powinienem teraz zrobić?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »