.
Mamy 13 116 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Ustała przyczyna zatrzymania przez sąd prawa jazdy

Autor: Łukasz Obrał • Opublikowane: 03.11.2009

Zostałem skazany za przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji. Trzy miesiące temu minął 5-letni okres kary, czy koniecznym jest odbycie kursu na prawo jazdy kat. A, B, czy tylko wyznaczony będzie egzamin państwowy (teoretyczny i praktyczny) w stosownym ośrodku szkolenia i gdzie się z tym zgłosić?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

O zwrot zatrzymanego prawa jazdy musi się Pan zgłosić do urzędu powiatowego albo urzędu miasta na prawach powiatu – organem właściwym do zwrócenia Panu prawa jazdy jest starosta albo prezydent miasta.

 

Musi Pan złożyć stosowny wniosek o wydanie zatrzymanego prawa jazdy, na specjalnym formularzu. Po złożeniu wniosku o zwrot prawa jazdy, jako że było ono Panu zatrzymane na okres powyżej 1 roku, starosta wyda skierowanie (w formie decyzji administracyjnej) na egzamin sprawdzający kwalifikacje.

 

Stosownie bowiem do art. 144 ust. 2 pkt a ustawy Prawo o ruchu drogowym kontrolnemu sprawdzeniu kwalifikacji podlega osoba ubiegająca się o przywrócenie uprawnienia do kierowania pojazdem cofniętego na okres przekraczający 1 rok.

 

Opłata skarbowa za wydanie skierowania na egzamin sprawdzający kwalifikacje wynosi 17 zł.

 

Przed zdaniem egzaminu nie musi Pan ukończyć kursu (tak jak muszą robić to osoby ubiegające się o wydanie prawa jazdy po raz pierwszy). Egzamin składa się z części teoretycznej i praktycznej. Jeżeli posiada Pan prawo jazdy kat. A i B, to będzie Pan musiał zdać egzamin sprawdzający kwalifikacje dotyczące obu tych kategorii.

 

Jeżeli zda Pan egzamin, prawo jazdy zostanie Panu zwrócone. Jeżeli nie uda się Panu zdać egzaminu, to wówczas zostanie wydana decyzja o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdami.

 

Należy też pamiętać, iż stosownie do art. 122 ust. 1 pkt 3 Kodeksu drogowego – badaniu lekarskiemu przeprowadzanemu w celu stwierdzenia istnienia lub braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdem podlega kierujący pojazdem skierowany przez organ kontroli ruchu drogowego, jeżeli kierował pojazdem w stanie nietrzeźwości lub po użyciu środka działającego podobnie do alkoholu lub jeżeli uczestniczył w wypadku drogowym, następstwem którego jest śmierć innej osoby lub ciężki uszczerbek na jej zdrowiu. Jeżeli prawo jazdy zostało zatrzymane w związku z kierowaniem pojazdem pod wpływem alkoholu lub wypadkiem, a nie był Pan jeszcze skierowany na takie badania, powinien się Pan spodziewać skierowania na takie badania.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • zero plus 2 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl