Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Ustała przyczyna zatrzymania przez sąd prawa jazdy

Autor: Łukasz Obrał • Opublikowane: 03.11.2009

Zostałem skazany za przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji. Trzy miesiące temu minął 5-letni okres kary, czy koniecznym jest odbycie kursu na prawo jazdy kat. A, B, czy tylko wyznaczony będzie egzamin państwowy (teoretyczny i praktyczny) w stosownym ośrodku szkolenia i gdzie się z tym zgłosić?

Łukasz Obrał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

O zwrot zatrzymanego prawa jazdy musi się Pan zgłosić do urzędu powiatowego albo urzędu miasta na prawach powiatu – organem właściwym do zwrócenia Panu prawa jazdy jest starosta albo prezydent miasta.

 

Musi Pan złożyć stosowny wniosek o wydanie zatrzymanego prawa jazdy, na specjalnym formularzu. Po złożeniu wniosku o zwrot prawa jazdy, jako że było ono Panu zatrzymane na okres powyżej 1 roku, starosta wyda skierowanie (w formie decyzji administracyjnej) na egzamin sprawdzający kwalifikacje.

 

Stosownie bowiem do art. 144 ust. 2 pkt a ustawy Prawo o ruchu drogowym kontrolnemu sprawdzeniu kwalifikacji podlega osoba ubiegająca się o przywrócenie uprawnienia do kierowania pojazdem cofniętego na okres przekraczający 1 rok.

 

Opłata skarbowa za wydanie skierowania na egzamin sprawdzający kwalifikacje wynosi 17 zł.

 

Przed zdaniem egzaminu nie musi Pan ukończyć kursu (tak jak muszą robić to osoby ubiegające się o wydanie prawa jazdy po raz pierwszy). Egzamin składa się z części teoretycznej i praktycznej. Jeżeli posiada Pan prawo jazdy kat. A i B, to będzie Pan musiał zdać egzamin sprawdzający kwalifikacje dotyczące obu tych kategorii.

 

Jeżeli zda Pan egzamin, prawo jazdy zostanie Panu zwrócone. Jeżeli nie uda się Panu zdać egzaminu, to wówczas zostanie wydana decyzja o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdami.

 

Należy też pamiętać, iż stosownie do art. 122 ust. 1 pkt 3 Kodeksu drogowego – badaniu lekarskiemu przeprowadzanemu w celu stwierdzenia istnienia lub braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdem podlega kierujący pojazdem skierowany przez organ kontroli ruchu drogowego, jeżeli kierował pojazdem w stanie nietrzeźwości lub po użyciu środka działającego podobnie do alkoholu lub jeżeli uczestniczył w wypadku drogowym, następstwem którego jest śmierć innej osoby lub ciężki uszczerbek na jej zdrowiu. Jeżeli prawo jazdy zostało zatrzymane w związku z kierowaniem pojazdem pod wpływem alkoholu lub wypadkiem, a nie był Pan jeszcze skierowany na takie badania, powinien się Pan spodziewać skierowania na takie badania.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • sześć plus dziewięć =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Poświadczenie nieprawdy we wniosku o kredyt

Pomagałam w prowadzeniu sklepu spożywczego mojej teściowej, jednak nie byłam w nim zatrudniona. Zajmowałam się między innymi dostawami towarów, urlopami pracowników itp. W 2010 r. zatrudniliśmy do pracy znajomą na 1/2 etatu. Miała ona problemy finansowe i prosiła o wypisanie druku na pożyczkę. Wpisałyśmy w nim, że pracuje u nas kilka miesięcy dłużej i ja jej to podpisałam za teściową. Zrobiłam tak dwa razy, bo drugi wniosek podpisałam jej 3 miesiące później. Znajoma nie spłaca tych pożyczek i ma komornika. Co grozi mi za to przestępstwo?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »