Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Usługi rehabilitacyjne a PKWiU

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 28.09.2010

Mam gabinet rehabilitacyjny, w którym świadczę usługi rehabilitacyjne dla osób chorych. Korzystam ze zwolnienia z podatku VAT. Zamierzam jednak poszerzyć swoją działalność o usługi profilaktyczne (dla osób zdrowych) – masaże, ćwiczenia fizyczne itp. Czy takie usługi rehabilitacyjne są objęte podatkiem VAT? W jakiej stawce?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Oczywiście klasyfikacji usług na gruncie PKWiU dokonuje sam podatnik, ewentualnie może skorzystać z pomocy Ośrodka Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi. Moim zdaniem omawiane usługi rehabilitacyjne winny być klasyfikowane jako PKWiU 85.14.13-00.00 – usługi fizykoterapeutów i innych osób zajmujących się usługami paramedycznymi.

 

Ustawa o podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 w związku z pozycją 9 załącznika nr 4 do ustawy zwalnia od podatku usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej ex PKWiU 85. z wyłączeniem usług weterynaryjnych (PKWiU 85.2)

 

Na tej zatem podstawie można twierdzić, że usługi grupowane jako PKWiU 85.14.13-00.00 zwolnione są od podatku od towarów i usług.

 

Analogicznie wskazuje m.in. w piśmie z dnia 13.09.2004 r. Urząd Skarbowy Warszawa-Ursynów (sygn. akt US38/443/176/2004/JWN): „Strona świadczy usługi w zakresie fizjoterapii i rehabilitacji ruchowej, które to usługi zaliczane są do usług medycznych zaklasyfikowanych w dziale «Usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej» PKWiU 85.14.13-00.00). W art. 43 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), określono w stosunku do jakich towarów i usług stosuje się zwolnienie przedmiotowe od podatku. Zgodnie z powyższym przepisem zwolnieniem od podatku objęte są usługi wymienione w załączniku nr 4 do w/w ustawy. Pod poz. 9 załącznika nr 4 do ustawy o podatku od towarów i usług wskazano, iż zwolnieniu od podatku poddano «Usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej» (PKWiU ex 85), z wyłączeniem usług weterynaryjnych (PKWiU 85.2). Zgodnie z powołanymi powyżej przepisami, usługa w zakresie ochrony zdrowia ludzkiego świadczona przez fizykoterapeutę, w zakresie fizjoterapii i rehabilitacji ruchowej, zaklasyfikowana w dziale PKWiU 85.14.13-00.00 objęta jest zwolnieniem od podatku od towarów i usług”.

 

Problematyczne może okazać się pobieranie „opłaty” za to, ze ktoś przychodzi jeździć np. na rowerze czy biegać na bieżni. W tym zakresie decydujące będzie zdanie GUS, bowiem istnieją opinie, że mogą być to np. tzw. „usługi wstępu” opodatkowane 7% stawką podatku VAT. W tym zakresie, dla własnego bezpieczeństwa, warto zwrócić się do GUS z wnioskiem o interpretację, tj. wskazanie właściwych grupowań PKWiU dla tych czynności, bowiem tylko to pozwala na prawidłowe ustalenie stawki VAT.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 2 plus 7 =
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »