
Indywidualne Porady Prawne
Usługi medyczne zwolnione z VATAutor: Elżbieta Jędruczyk • Opublikowane: 18.11.2015 |
Jakie treści powinny znaleźć się na fakturze za usługi medyczne: dla odbiorcy krajowego, dla odbiorcy unijnego, dla odbiorcy pozaunijnego – w przypadku podatnika zwolnionego z VAT i w przypadku podatnika czynnego? Czy podatnik podmiotowo zwolniony powinien składać VAT-UE, jeśli sprzedaje usługi niezwolnione z VAT-u? |
Od 1 stycznia 2014 roku zasady wystawiania faktur zostały uregulowane bezpośrednio w ustawie z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (j.t. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 ze zm.).
Zgodnie z art. 106b ustawy „podatnik jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą:
1) sprzedaż, a także dostawę towarów i świadczenie usług dokonywane przez niego na rzecz innego podatnika podatku, podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze lub na rzecz osoby prawnej niebędącej podatnikiem; 2) sprzedaż wysyłkową z terytorium kraju i sprzedaż wysyłkową na terytorium kraju na rzecz podmiotu innego niż wskazany w pkt 1; 3) wewnątrzwspólnotową dostawę towarów na rzecz podmiotu innego niż wskazany w pkt 1; 4) otrzymanie przez niego całości lub części zapłaty przed dokonaniem czynności, o których mowa w pkt 1 i 2, z wyjątkiem przypadku, gdy zapłata dotyczy wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów lub czynności, dla których obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z art. 19a ust. 5 pkt 4”.
Istotną zmianą od 1 stycznia 2014 jest ta wynikająca ust. 2 art. 106 – a mianowicie podatnik nie jest obowiązany do wystawienia faktury w odniesieniu do sprzedaży zwolnionej od podatku na podstawie art. 43 ust. 1, art. 113 ust. 1 i 9 (zwolnienie podmiotowe dla podatników osiągających obroty nie przekraczające 150.000 zł rocznie) lub przepisów wydanych na podstawie art. 82 ust. 3.
W takim przypadku podatnik jest obowiązany wystawić fakturę dopiero na żądanie nabywcy towaru lub usługi. Obowiązek taki istnieje, jeżeli żądanie jej wystawienia zostało zgłoszone w terminie 3 miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym dostarczono towar lub wykonano usługę bądź otrzymano całość lub część zapłaty.
Lista elementów, które faktura powinna zawierać, jest długa – zgodnie z art. 106e ust. 1 winny to być co najmniej (zasada ogólna, najważniejsze punkty wytłuszczone):
„1) data wystawienia; 2) kolejny numer nadany w ramach jednej lub więcej serii, który w sposób jednoznaczny identyfikuje fakturę; 3) imiona i nazwiska lub nazwy podatnika i nabywcy towarów lub usług oraz ich adresy; 4) numer, za pomocą którego podatnik jest zidentyfikowany na potrzeby podatku, z zastrzeżeniem pkt 24 lit. a; 5) numer, za pomocą którego nabywca towarów lub usług jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej, pod którym otrzymał on towary lub usługi, z zastrzeżeniem pkt 24 lit. b; 6) data dokonania lub zakończenia dostawy towarów lub wykonania usługi lub datę otrzymania zapłaty, o której mowa w art. 106b ust. 1 pkt 4, o ile taka data jest określona i różni się od daty wystawienia faktury; 7) nazw (rodzaj) towaru lub usługi; 8) miara i ilość (liczba) dostarczonych towarów lub zakres wykonanych usług; 9) cena jednostkowa towaru lub usługi bez kwoty podatku (cena jednostkowa netto); 10) kwoty wszelkich opustów lub obniżek cen, w tym w formie rabatu z tytułu wcześniejszej zapłaty, o ile nie zostały one uwzględnione w cenie jednostkowej netto; 11) wartość dostarczonych towarów lub wykonanych usług, objętych transakcją, bez kwoty podatku (wartość sprzedaży netto); 12) stawka podatku; 13) suma wartości sprzedaży netto, z podziałem na sprzedaż objętą poszczególnymi stawkami podatku i sprzedaż zwolnioną od podatku; 14) kwota podatku od sumy wartości sprzedaży netto, z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku; 15) kwota należności ogółem; 16) w przypadku dostawy towarów lub świadczenia usług, w odniesieniu do których obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z art. 19a ust. 5 pkt 1 lub art. 21 ust. 1 – wyrazy »metoda kasowa«; 17) w przypadku faktur, o których mowa w art. 106d ust. 1 – wyraz »samofakturowanie«; 18) w przypadku dostawy towarów lub wykonania usługi, dla których obowiązanym do rozliczenia podatku, podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze jest nabywca towaru lub usługi – wyrazy »odwrotne obciążenie«; 19) w przypadku dostawy towarów lub świadczenia usług zwolnionych od podatku na podstawie art. 43 ust. 1, art. 113 ust. 1 i 9 albo przepisów wydanych na podstawie art. 82 ust. 3 – wskazanie:
20) w przypadku, o którym mowa w art. 106c – nazwę i adres organu egzekucyjnego lub imię i nazwisko komornika sądowego oraz jego adres, a w miejscu określonym dla podatnika – imię i nazwisko lub nazwę dłużnika oraz jego adres; 21) w przypadku faktur wystawianych w imieniu i na rzecz podatnika przez jego przedstawiciela podatkowego – nazwę lub imię i nazwisko przedstawiciela podatkowego, jego adres oraz numer, za pomocą którego jest on zidentyfikowany na potrzeby podatku; 22) w przypadku gdy przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy są nowe środki transportu – datę dopuszczenia nowego środka transportu do użytku oraz:
23) w przypadku faktur wystawianych przez drugiego w kolejności podatnika, o którym mowa w art. 135 ust. 1 pkt 4 lit. b i c, w wewnątrzwspólnotowej transakcji trójstronnej (procedurze uproszczonej) – dane określone w art. 136;
24) w przypadkach, o których mowa w art. 97 ust. 10 pkt 2 i 3:
Faktury dokumentujące sprzedaż zwolnioną nie muszą zawierać NIP-ów podatnika i nabywcy, nie ma obowiązku określania w nich daty dostawy towarów lub wykonania usługi, stawki podatku, sumy wartości sprzedaży netto z podziałem na poszczególne stawki ani kwoty VAT.
Wynika to z zapisów rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 3 grudnia 2013 r. w sprawie wystawiania faktur (Dz.U. 2013 poz. 1485), które wskazuje, że „w przypadku faktur dokumentujących:
1) dostawę towarów lub świadczenie usług zwolnionych od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2–6, 8–36 lub przepisów wydanych na podstawie art. 82 ust. 3 ustawy faktura powinna zawierać:
2) świadczenie usług zwolnionych od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 7, 37–41 ustawy faktura powinna zawierać:
3) dostawę towarów lub świadczenie usług zwolnionych od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 ustawy faktura powinna zawierać dane, o których mowa w pkt 1 lit. a–g”.
Wracając do Pani pytania – oprócz „standardowych” elementów, faktura dokumentująca sprzedaż usług zwolnionych od podatku powinna zawierać:
1. Sprzedaż krajowa:
W przypadku podatnika korzystającego ze zwolnienia przedmiotowego należy wskazać w fakturze przepis stanowiący podstawę prawną zwolnienia.
2. Sprzedaż dla odbiorcy unijnego:
3. Sprzedaż dla odbiorcy z kraju trzeciego:
Wewnątrzwspólnotowe świadczenie usług niepodlegających zwolnieniu z podatku od towarów i usług przez podatnika zwolnionego podmiotowo wymaga składania informacji VAT-UE.
Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>
|
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale
Komentarze (0):
Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>