Mamy 11 195 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Usługi programistyczne dla zagranicznego kontrahenta spoza Unii Europejskiej a VAT

Autor: Marcin Sądej • Opublikowane: 24.03.2018

Jestem podatnikiem VAT i prowadzę usługi na rzecz polskich kontrahentów. Zamierzam poszerzyć działalność w zakresie usług programistycznych na rzecz zagranicznego kontrahenta spoza Unii Europejskiej. Czy będę mógł odliczać podatek VAT od zakupionych usług w kraju (najem, leasing operacyjny)? W przypadku nadwyżki podatku VAT naliczonego nad należnym, czy będę mógł występować do US o zwrot podatku?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Fundamentalną zasadą w podatku od towarów i usług jest prawo podatnika do dokonania odliczenia kwoty podatku naliczonego. Zgodnie bowiem z brzmieniem art. 86 ust. 1 ustawy VAT – w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Natomiast kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług lub z faktur potwierdzających dokonanie sprzedaży.

 

Z powyższych przepisów wynika zatem, że prawo do odliczenia przysługuje w sytuacji spełnienia dwóch podstawowych warunków. Po pierwsze, odliczenia może dokonać podatnik VAT. Po drugie zaś, musi istnieć związek pomiędzy dokonanymi zakupami towarów lub usług, a wykonywaną działalnością gospodarczą.

 

Według art. 86 ust. 10, 10c i 11 ustawy VAT – prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych przez podatnika towarów i usług powstał obowiązek podatkowy. Jeżeli podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego w tych terminach, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych.

 

Warto podkreślić, iż prawo do odliczenia podatku przysługuje podatnikom również, zgodnie z art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy VAT, gdy importowane lub nabyte towary i usługi służą im do świadczenia usług poza terytorium kraju, jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju, a podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami.

 

Z powyższej regulacji jednoznacznie wynika, że przysługuje Panu prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu zakupów dokonywanych w kraju, a koniecznych do świadczenia usług poza terytorium Polski.

 

Warto również pamiętać, że zgodnie z art. 28b ust. 1-3 ustawy VAT zasadą jest, że miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej.

 

W przypadku gdy usługi są świadczone dla stałego miejsca prowadzenia działalności podatnika, które znajduje się w innym miejscu niż jego siedziba działalności gospodarczej, miejscem świadczenia tych usług jest to stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej.

 

Jeśli zaś usługobiorca nie posiada siedziby działalności gospodarczej lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej, miejscem świadczenia usług jest miejsce, w którym posiada on stałe miejsce zamieszkania lub zwykłe miejsce pobytu.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VIII plus III =

»Podobne materiały

Opodatkowanie prowizji brokerskiej

Firma X jest właścicielem statków, które są dzierżawione zagranicznym armatorom na podstawie umowy. Do zawarcia umowy doszło dzięki brokerowi polskiemu i zagranicznemu, którzy za tę usługę mają zagwarantowaną prowizję miesięczną trwającą przez okres czarteru. Polski broker obciąża firmę fakturą VAT

 

Zakupione mieszkanie przeznaczone na działalność a możliwość uzyskania zwrotu VAT

Czy kupując mieszkanie na rynku wtórnym od osoby fizycznej, z przeznaczeniem (w całości) na prowadzenie działalności gospodarczej, istnieje możliwość uzyskania zwrotu podatku VAT? Obecny właściciel też ma firmę – może gdyby lokal wprowadził do swej działalności, a potem sprzedał, ja mógłbym od

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »