Mamy 11 195 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Urodzenie martwego dziecka a prawo do zasiłku

Autor: Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 29.09.2011

Przebywam na urlopie wychowawczym, niestety wczoraj urodziłam martwe dziecko. Czy przysługuje mi w tej sytuacji jakiś zasiłek chorobowy lub macierzyński?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

W art. 1801 Kodeksu pracy określa się:

 

„§ 1.W razie urodzenia martwego dziecka lub zgonu dziecka przed upływem 8 tygodni życia, pracownicy przysługuje urlop macierzyński w wymiarze 8 tygodni po porodzie, nie krócej jednak niż przez okres 7 dni od dnia zgonu dziecka. Pracownicy, która urodziła więcej niż jedno dziecko przy jednym porodzie, przysługuje w takim przypadku urlop macierzyński w wymiarze stosownym do liczby dzieci pozostałych przy życiu.

 

§ 2. W razie zgonu dziecka po upływie 8 tygodni życia, pracownica zachowuje prawo do urlopu macierzyńskiego przez okres 7 dni od dnia zgonu dziecka. Przepis § 1 zdanie drugie stosuje się”.

 

Z kolei zgodnie z przepisami ustawy o zasiłkach z tytułu choroby i macierzyństwa „zasiłek macierzyński w czasie urlopu wychowawczego przysługuje przez okres skrócony o 2 tygodnie tylko wówczas, gdy pełny wymiar urlopu macierzyńskiego przypada w całości w czasie udzielonego urlopu wychowawczego.

 

Jeżeli pełny wymiar urlopu macierzyńskiego wykracza poza udzielony pracownicy urlop wychowawczy, pracownicy przysługuje zasiłek macierzyński w pełnym wymiarze, bez skracania o 2 tygodnie, tj. przez okres odpowiednio 20, 31, 33, 35 lub 37 tygodni liczonych od dnia porodu.

 

W przypadku urodzenia martwego dziecka lub zgonu dziecka przed upływem 8 tygodni życia, ubezpieczona ma prawo do zasiłku macierzyńskiego przez okres 8 tygodni (56 dni) po porodzie, nie krócej niż przez okres 7 dni od dnia zgonu dziecka”.

 

Zagwarantowane matce dziecka prawo do 8 tygodni urlopu macierzyńskiego po śmierci dziecka, licząc ten termin od dnia porodu, ma na celu regenerację sił matki po porodzie.

 

Urlop macierzyński nie przysługuje – urlop w rozumieniu czasu wolnego od pracy, ale przysługuje zasiłek macierzyński. Nie przerywa to trwania urlopu wychowawczego.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • cztery + 7 =

»Podobne materiały

Prawo do urlopu macierzyńskiego po poronieniu

Czy mam prawo do urlopu macierzyńskiego po poronieniu w 12. tygodniu ciąży? Jeśli tak, to czy mam obowiązek z niego skorzystać i w jakim czasie muszę to zrobić? Czy po powrocie do pracy po zwolnieniu lekarskim muszę sama zgłosić się do pracodawcy, przedstawić akt urodzenia dziecka i wniosek o urlop?

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »