.
Mamy 12 842 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem prawny i szukasz pomocy?
Kliknij TUTAJ i opisz nam swój problem w formularzu.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy urlopy wychowawcze sprzed 1999 mogą być liczone w całości do stażu pracy?

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 17.09.2018

Całe życie zawodowe pracowałam w charakterze nauczycielki. W 2008 r. nie mogłam skorzystać z możliwości przejścia na wcześniejszą emeryturę, ponieważ okresy nieskładkowe ograniczono mi do 1/3. Były to urlopy wychowawcze, w tym przedłużony na dziecko niepełnosprawne – razem 91 miesięcy. Obecnie kończę 60 lat, a mój zakład pracy ulega likwidacji. Czy urlopy wychowawcze sprzed 1999 mogą być liczone w całości, aby uzyskać wymagany staż pracy na rok 2008? W literaturze znajduję wykluczające się opinie na ten temat.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Czy urlopy wychowawcze sprzed 1999 mogą być liczone w całości do stażu pracy?

Fot. Fotolia

Zgodnie z art. 88 ustawy Karta Nauczyciela „nauczyciele mający trzydziestoletni okres zatrudnienia, w tym 20 lat wykonywania pracy w szczególnym charakterze, zaś nauczyciele szkół, placówek, zakładów specjalnych oraz zakładów poprawczych i schronisk dla nieletnich – dwudziestopięcioletni okres zatrudnienia, w tym 20 lat wykonywania pracy w szczególnym charakterze w szkolnictwie specjalnym, mogą – po rozwiązaniu na swój wniosek stosunku pracy – przejść na emeryturę”.

 

„Nauczyciele urodzeni po dniu 31 grudnia 1948 r., a przed dniem 1 stycznia 1969 r. zachowują prawo do przejścia na emeryturę bez względu na wiek, jeżeli:

 

1) spełnili warunki do uzyskania emerytury w ciągu dziesięciu lat od dnia wejścia w życie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, z wyjątkiem warunku rozwiązania stosunku pracy, oraz

2) nie przystąpili do otwartego funduszu emerytalnego albo złożyli wniosek o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w otwartym funduszu emerytalnym, za pośrednictwem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, na dochody budżetu państwa„.

 

Nauczyciele urodzeni po 31 grudnia 1948 r., a przed 1 stycznia 1969 r. zachowują prawo do przejścia na emeryturę bez względu na wiek, jeżeli do 31 grudnia 2008 r. spełnili warunki określone wyżej (dotyczące stażu pracy), a warunek rozwiązania stosunku pracy spełnią po 31 grudnia 2008 r. Także w odniesieniu do tej grupy nauczycieli musi więc być spełniony warunek rozwiązania stosunku pracy jako warunek przyznania im nauczycielskiej emerytury.

 

Zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego z dnia 18 maja 2011 r. (sygn. akt I UZP 1/11) urlop wychowawczy sprzed 1999 roku powinien być zaliczany do stażu emerytalnego.

 

Pamiętać jednak należy, że jest to okres nieskładkowy, a jako taki nie może być doliczony do stażu w wyższym wymiarze niż 1/3 całego stażu.

 

ZUS słusznie ograniczył Pani okresy nieskładkowe do 1/3, ponieważ wynika to z przepisów prawa. Nie można więc całego okresu urlopu wychowawczego doliczyć do stażu pracy, jeśli przekroczy on 1/3 stażu.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Indywidualne porady prawne

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 2 + 4 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl