Mamy 10 894 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Urlop zdrowotny nauczyciela pracującego w szkole niepublicznej

Autor: Iwona Moryc • Opublikowane: 22.11.2010

Czy w szkole niepublicznej można wprowadzić w regulaminie zapis pozwalający na udzielenie urlopu zdrowotnego nauczycielowi po 7 latach pracy, niezależnie od jego wymiaru czasu pracy?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Z zadanego przez Pana pytania wnioskuję, że przedmiotem niniejszej opinii ma być zagadnienie związku tzw. urlopu dla poratowania zdrowia nauczyciela określonego w art. 73 ustawy Karta Nauczyciela z zawarciem niniejszego zagadnienia w regulaminie szkoły niepublicznej, do której to wskazany przepis nie ma zastosowania.

 

Stanowisko Sądu Najwyższego w tej kwestii jest jednoznaczne: „jeżeli nauczyciel pracuje w szkole niepublicznej, nie ma prawa do urlopu dla poratowania zdrowia” (sygn. akt I PKN 303/98) .

 

Art. 73 Karty Nauczyciela stanowi, że „nauczycielowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony, po przepracowaniu co najmniej 7 lat w szkole, dyrektor szkoły udziela urlopu dla poratowania zdrowia, w celu przeprowadzenia zaleconego leczenia, w wymiarze nieprzekraczającym jednorazowo roku, z zastrzeżeniem ust. 2”.

 

Ponieważ niniejszy przepis nie ma zastosowania w unormowaniach dotyczących szkoły niepublicznej, czas pracy nauczycieli zatrudnionych w szkołach niepublicznych reguluje dział VI Kodeksu pracy. Pracodawca powinien brać pod uwagę kalendarz roku szkolnego, przy czym może również uwzględniać przepisy Karty Nauczyciela, pod warunkiem że będą one korzystniejsze dla pracownika niż regulacje przewidziane w Kodeksie pracy.

 

W tym wypadku wprowadzenie w regulaminie szkoły możliwości udzielenia nauczycielowi urlopu dla poratowania zdrowia jest możliwe, albowiem stanowi ono niewątpliwie uprawnienie korzystne dla pracownika.

 

W praktyce większość szkół niepublicznych w zakresie terminów urlopów nauczycieli stosuje rozwiązania zbliżone (zaznaczam – nie muszą być identyczne) do obowiązujących w szkolnictwie publicznym.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VIII + cztery =

»Podobne materiały

Urlop wypoczynkowy dla nauczyciela

Czy pracując z młodzieżą w OSW ma znaczenie na jakim stanowisku jestem zatrudniona, aby mieć 35-dniowy urlop? Czy do urlopu uprawnia mnie stanowisko instruktor d/s szkolenia zawodowego, czy instruktor praktycznej nauki zawodu (oba posiadam)?
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »